Młynów - Skała Napoleona

Dział ten poświęcony jest Nauce o Ziemi:
znajdują się tu opisy kamieniołomów, odkrywek, stanowisk geologicznych, a także jaskiń
Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Młynów - Skała Napoleona

Postautor: Karolina Kot » niedziela 06 lis 2022, 18:30

W miejscowości Młynów (Mühldorf) w powiecie kłodzkim, przy meandrze Nysy Kłodzkiej, na lewym brzegu rzeki, znajduje się strome urwisko skalne. Nosi ono nieoficjalną nazwę "Skała Napoleona".
Zainteresowałam się nią, gdy dowiedziałam się, że znajduje się w jej obrębie pewien artefakt: kamienna kula armatnia, wbita w skałę.
Ma ona stanowić relikt wojny z roku 1807, kiedy to twierdze Kłodzko i Srebrna Góra były oblegane przez Francuzów.
Żołnierze Hieronima Bonaparte - według przekazów - mieli w tym miejscu ostrzelać z armaty stojących na szczycie skały Prusaków, a jedna z kul utkwiła w kamieniu i jest widoczna do dziś.

Szkoda, że nie udało mi się podejść do tego miejsca bezpośrednio, bo wcale nie zdziwiłabym się, gdyby się okazało, że rzeczona kula to tak naprawdę skalna forma stworzona przez przyrodę.

Kulę najlepiej oglądać z rzeki, podczas spływu pontonowego do Barda. Ja sfotografowałam ją z drugiego brzegu, od strony Ławicy.
Załączniki
Skała Napoleona (1).jpg
Skała Napoleona (1).jpg (92.72 KiB) Przejrzano 1546 razy
Skała Napoleona (3).jpg
Skała Napoleona (3).jpg (137.56 KiB) Przejrzano 1546 razy
Skała Napoleona (2).jpg
Skała Napoleona (2).jpg (135.83 KiB) Przejrzano 1546 razy
Skała Napoleona (4).JPG
Skała Napoleona (4).JPG (97.08 KiB) Przejrzano 1546 razy
Skała Napoleona (5).JPG
Skała Napoleona (5).JPG (130.13 KiB) Przejrzano 1546 razy
Skała Napoleona (6).JPG
Skała Napoleona (6).JPG (110.22 KiB) Przejrzano 1546 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Geologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości