Sztolnia "Bania w Jarmucie"

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Sztolnia "Bania w Jarmucie"

Postautor: smar » piątek 30 wrz 2022, 23:27

W Jarmucie nieopodal Szczawnicy znajdują się dwie sztolnie zwyczajowo nazywane Bania w Jarmucie i Wodna Bania w Jarmucie. Wodna Bania w Jarmucie znajduje się w dolinie Palkowskiego Potoku i podobno (tak pisały przewodniki z lat 70/80 ubiegłego wieku) bardzo trudno jest ją odnaleźć. Nieprawda - tę akurat odnaleźć jest łatwo - należy podejść wysoko pod rejon źródła owegoż potoku i posuwać się w dół, wzdłuż jego koryta bacznie wypatrując sztolni po prawej stronie. Dawno temu trafiłem tam łatwo - niestety bez aparatu i fotek nie mam :( Za to absolutnie nie mogłem wtedy namierzyć teoretycznie łatwiejszej do znalezienia "Bani w Jarmucie" która już od 1831 roku była celem wycieczek. Sztolnia ta jest kopalnią niskoprocentowego kruszcu srebra z lat 1732-39. Znalazłem ją trzy lata temu tropiąc ślady sesji terenowej 53 Sympozjum Speleologicznego (byłem jego uczestnikiem jednak spóźniłem się na tę akurat sesję :( )
"Do sztolni podchodzimy z kamienistej plaży nad Grajcarkiem stromą drogą leśną. W połowie zbocza trawersujemy na słabo widoczną ścierzkę która podprowadza do otworu sztolni" [z materiałów 53 sympozjum]
Szczerze mówiąc ta ścieżka jest prawie zupełnie niewidoczna. Gdy podejdziemy ową "stromą drogą leśną" do punktu zktórego przed nami będzie mniej/więcej taki widok:
jarmuta01.jpg
jarmuta01.jpg (225.99 KiB) Przejrzano 672 razy

a gdy się odwrócimy zobaczymy coś takiego:
jarmuta02.jpg
jarmuta02.jpg (220.79 KiB) Przejrzano 672 razy

to znaczy że musimy odbić w prawo (patrząc pod górę) i zacząć trawersować zbocze. Po ok. 200(?)m trawersacji podchodzimy pod otwór sztolni:
jarmuta03.jpg
jarmuta03.jpg (225.48 KiB) Przejrzano 672 razy

akurat w czasie Sympozjum (październik) była otwarta:
jarmuta04.jpg
jarmuta04.jpg (219.8 KiB) Przejrzano 672 razy

Wchodzimy do środka. po przejściu ok. 30m dochodzimy do 14m pochylni prowadzącej na niższy poziom:
jarmuta05.jpg
jarmuta05.jpg (158.16 KiB) Przejrzano 672 razy

pochylnia:
jarmuta06.jpg
jarmuta06.jpg (125.07 KiB) Przejrzano 672 razy

Niestety do sztolni wybrałem się jedynie z czołówką, bez liny więc na niższy poziom nie zszedłem :(
Za pochylnią końcowy, zawężający się, ok. 35m odcinek sztolni:
jarmuta07.jpg
jarmuta07.jpg (128.72 KiB) Przejrzano 672 razy

Na ociosie Sztolni można zauważyć resztki wybieranej tutaj żyły rudnej. Jan Wojciechowski w publikacji "Ożyłach kruszcowych pod Szczawnicą" z 1955 roku podał że materiale żyły która była tu eksploatowana znalazł m. in. limonit (główny składnik), piryt, magnetopiryt, apatyt, galenit, chalkopiryt, sfaleryt, arsenopiryt, srebro rodzime, złoto rodzime, rtęć rodzimą, malachit, azuryt, cerusyt, piromorfit, pitycyt, piroluzut/psylomen, magnetyt. Jak widać było tam (prawie) wszystko - szkoda tylko że w śladowych ilościach...

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Sztolnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość