Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: Silverka » czwartek 03 mar 2022, 21:15

Szukam informacji na temat poniższego obiektu (tunelu?). Na mapie szybów, powstałej na forum Eksploratorzy znalazłam lokalizację dwóch szybów.

Obrazek

Po szybie Conrad nie znalazłam śladów, natomiast w pobliżu lokalizacji szybu "Maszynowego" znajdują się rożne pozostałości.
Ciekawi mnie czy może mieć to coś z nim wspólnego.

Najpierw garść map - niebieską kropką zaznaczyłam lokalizację ruin:

Na mapie satelitarnej ruiny znajdują się za garażami przy kolonii Drzymały.

Obrazek

~1883 r. - widoczne 2 szyby

Obrazek

~1910 r. - tu widoczny Maschineschacht oraz biegnąca od niego sztolnia lub pochylnia, której ujście oznaczone jest Mdl. (mundloch)

Obrazek

~1960 r. - brak lokalizacji szybu. Niedaleko na hałdzie biegł tor zapewne wąskotorowy, u podnuża hałdy widoczne podłużne obiekciki (pod niebieską kropką również się znajdują). Czy to oznaczenie budynków gospodarczych? Na poniższych zdjęciach są resztki cegieł prawdopodobnie z tych budynków.

Obrazek

I w końcu zdjęcia interesującego mnie obiektu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i pozostałości obiektów, które są też na mapie z ~1960 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Może ktokolwiek cokolwiek o tym słyszał?

Posty: 28005
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: Karolina Kot » czwartek 03 mar 2022, 21:23

Sztolnia przeciwlotnicza zabezpieczona przelotnią? :shock:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2052
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: kusmanek » czwartek 03 mar 2022, 22:05

Też mi się wydaje, że to może być sztolnia przeciwlotnicza wydrążona w dawnej hałdzie. Podobne rozwiązanie Niemcy stosowali między innymi na kop. Flora w Dąbrowie Górniczej.
Wydaje mi się, że obok powinno być drugie, równoległe wejście.
Born to make history

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: warschauer44 » czwartek 03 mar 2022, 22:49

Również mam takie wrażenie, w wolnej chwili zerknę czy posiadam na nią jakieś kwity. :)
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 28005
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: Karolina Kot » piątek 04 mar 2022, 00:18

U mnie, na Dolnym Śląsku, trafiają się podobne obiekty.
Tu na ten przykład sztolnia "Robert" w Szklarach koło Ząbkowic Śląskich, przebudowana w schron i zaopatrzona w przelotnię :arrow: Szklary - schron przeciwlotniczy w sztolni.

Silverko, cokolwiek by to nie było, schron, kanał wentylacyjny, albo całkiem inne ustrojstwo - gratuluję odwagi i dociekliwości!
Jak widać dziewczyny też całkiem nieźle sobie radzą w świecie eksploracji, ale mimo wszystko nie powinny łazić w takie miejsca samotnie.
Mam nadzieję, że miałaś obstawę.
Bo ja się bez mojej nigdzie nie ruszam. I nie przeszkadza mi, że ma tylko trzy cylindry.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: Silverka » piątek 04 mar 2022, 09:21

kusmanek pisze:Też mi się wydaje, że to może być sztolnia przeciwlotnicza wydrążona w dawnej hałdzie. Podobne rozwiązanie Niemcy stosowali między innymi na kop. Flora w Dąbrowie Górniczej.
Wydaje mi się, że obok powinno być drugie, równoległe wejście.


Schron by pasował. Wczoraj wrzuciłam zdjęcia na świętochłowickie forum i dowiedziałam się nieopodal jest właz do schronu, który prawdopodobnie znajduje się również pod budynkami mieszkalnymi. Z piwnic było wejście do tego schronu (aktualnie zamurowane). Niedaleko są dawne Zakłady Urządzeń Technicznych Zgoda i tam też jest szczelina. Być może pierwotnie było wszystko połączone.


Karolina Kot pisze:U mnie, na Dolnym Śląsku, trafiają się podobne obiekty.
Tu na ten przykład sztolnia "Robert" w Szklarach koło Ząbkowic Śląskich, przebudowana w schron i zaopatrzona w przelotnię :arrow: Szklary - schron przeciwlotniczy w sztolni.
Silverko, cokolwiek by to nie było, schron, kanał wentylacyjny, albo całkiem inne ustrojstwo - gratuluję odwagi i dociekliwości!
Jak widać dziewczyny też całkiem nieźle sobie radzą w świecie eksploracji, ale mimo wszystko nie powinny łazić w takie miejsca samotnie.
Mam nadzieję, że miałaś obstawę.
Bo ja się bez mojej nigdzie nie ruszam. I nie przeszkadza mi, że ma tylko trzy cylindry.


Nie jest tam niebezpiecznie, to zaraz przy osiedlu :D Byłam z obstawą w postaci 7,5 letniego syna ;)

warschauer44 pisze:Również mam takie wrażenie, w wolnej chwili zerknę czy posiadam na nią jakieś kwity. :)


O! byłoby doskonale mieć jakieś podparcie w papierach :D

Dziękuję Wam :)

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: Silverka » piątek 04 mar 2022, 11:33

Ze wspomnień p. Mariusza (komentarze na FB):
Nie mogę być na 100% pewny, ale jako człowiek mieszkający na Zgodzie od 1970 roku pamiętam, że pod całą hałdą będącą w tym miejscu, były umiejscowione szereg tuneli połączonych ze sobą. Jako dziecko eksplorowałem je klika razy. Jedno wejście znajdowało się od strony przedszkola, drugie około 100 m na lewo i były ze sobą połączone. Później, gdy likwidowano hałdę, od strony Lidla, inna część tego korytarza została odsłonięta i całość została wyburzona. W latach 70 mówiono, że to są bunkry z II wojny światowej, ale to może być nieprawda. Mogę być starsze. Myślę, że ta część z Twoich zdjęć, to pozostałość tych tuneli.

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: warschauer44 » środa 09 mar 2022, 14:18

Jeżeli chodzi o sztolnie przeciwlotnicze w Świętochłowicach, to w spisie datowanym na 26 sierpnia 1944 roku jest ich pięć, budowane były w następujących lokalizacjach:
Hilgerstr. 27
Eintrachtütterstr. 7
Malystr.
Kokerei
Walzwerk
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: tom1977 » czwartek 10 mar 2022, 21:51

Eintrachtütterstrrase to nie przypadkiem obecna Wojska Polskiego ?
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świętochłowice-Zgoda - tajemniczy obiekt przy kolonii Drzymały

Postautor: warschauer44 » czwartek 10 mar 2022, 21:54

Zielonego pojęcia nie mam - nie spotkałem się z żadnym planem miasta z tamtego okresu. :(
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości