Nowa Ruda - tajemniczy grobowiec na cmentarzu

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nowa Ruda - tajemniczy grobowiec na cmentarzu

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 mar 2022, 07:09

W Nowej Rudzie (Neurode), w północno wschodnim narożniku cmentarza komunalnego, znajdującego się przy ulicy Cmentarnej, tuż obok Kaplicy Loretańskiej, dostrzec można zrujnowaną budowlę, wykorzystywaną obecnie głównie jako śmietnik.
Murowany, czworoboczny obiekt, wzniesiony w stylu klasycystycznym, obecnie nie posiada już dachu i części ścian. We wnętrzu można dostrzec dwie płyty z lokalnie występującego, czerwonego piaskowca - najpewniej epitafijne. Są pozbawione inskrypcji.
Jak to wszystko wyglądało dawniej można obejrzeć na zdjęciu ze strony polska-org.pl.

Zapewne była to kaplica lub grobowiec.
Niby nic nadzwyczajnego.
Gdyby nie pewna miejska legenda.

Swego czasu poszukiwałam domniemanego cmentarza żydowskiego z Nowej Rudy. Połaziłam sobie po hałdzie, po krzakach - bez rezultatów.
Potem dowiedziałam się, że kirkutu w Neurode najpewniej nigdy nie było.
A na sam koniec wpadła mi w ucho opowieść, że w tym cmentarnym kącie, w zrujnowanej budowli, będącej tematem przewodnim tego wątku, pochowano bogatych, noworudzkich Żydów.

I wyśmiałabym jak żywo tę wyssaną z palca historię gdyby nie dwa fakty.
Po pierwsze - ruina interesującej nas budowli nie leży na cmentarzu, jest bardzo nietypowo wysunięta poza obręb chrześcijańskiego, poświęconego miejsca pochówków.
A po drugie - przypomina ohel.
Kto wie, czy w miejskiej legendzie nie ma cienia prawdy? Może w tym dziwnym, wysuniętym za cmentarz obiekcie rzeczywiście spoczęła zasymilowana i nieortodoksyjna żydowska rodzina? Różne dziwa się po świecie trafiają.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Tajemniczy grobowiec (2).JPG
Tajemniczy grobowiec (2).JPG (77.04 KiB) Przejrzano 1089 razy
Tajemniczy grobowiec (1).JPG
Tajemniczy grobowiec (1).JPG (63.89 KiB) Przejrzano 1089 razy
Tajemniczy grobowiec (4).JPG
Tajemniczy grobowiec (4).JPG (85.31 KiB) Przejrzano 1089 razy
Tajemniczy grobowiec (3).JPG
Tajemniczy grobowiec (3).JPG (91.76 KiB) Przejrzano 1089 razy
Tajemniczy grobowiec (7).JPG
Tajemniczy grobowiec (7).JPG (55.54 KiB) Przejrzano 1089 razy
Tajemniczy grobowiec (6).JPG
Tajemniczy grobowiec (6).JPG (88.63 KiB) Przejrzano 1089 razy
Tajemniczy grobowiec (5).JPG
Tajemniczy grobowiec (5).JPG (78.68 KiB) Przejrzano 1089 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości