Nowa Ruda - zapomniane pomniki

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nowa Ruda - zapomniane pomniki

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 lut 2022, 06:47

Założyłam ten wątek, bo liczę na to, że wspólnymi siłami uda się nam rozwikłać pierwotną rolę prezentowanych niżej obiektów.
Szwendając się po Nowej Rudzie (Neurode) natknęłam się na kilka ciekawych pomników, obecnie zapomnianych i pozbawionych tablic inskrypcyjnych.
Pierwszy z nich, wykonany z charakterystycznego, lokalnie występującego czerwonego piaskowca, znajdziemy się w dzielnicy Kolno (niegdyś Kohlendorf), przy ulicy Kopalnianej.
Jest to prosty głaz pozbawiony jakichkolwiek symboli, z otworem na tablicę (całkiem podobny monolit (ale z tablicą) widziałam pod Miejskim Ośrodkiem Kultury).

Na archiwalnych mapach nie ma w tym miejscu nic, więc pomyślałam sobie, że jest to obiekt powojenny lub trafił w obecną lokalizację wtórnie.
Załączniki
Pomnik I (1).JPG
Pomnik I (1).JPG (92.03 KiB) Przejrzano 2221 razy
Pomnik I (2).JPG
Pomnik I (2).JPG (115.86 KiB) Przejrzano 2221 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nowa Ruda - zapomniane pomniki

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 lut 2022, 06:47

Drugi pomniczek, który chciałabym w tym wątku zaprezentować, jest jeszcze ciekawszy.
Trafiłam nań dzięki stronie polska-org.pl, bo sama nie wpadłabym na pomysł ruszenia żółtym szlakiem turystycznym, wiodącym z okolic cmentarza po szczycie stromej skarpy, ponad ulicą Cmentarną i Willą Conrad. A przejść się tędy naprawdę warto - dla widoków chociażby, robią wrażenie.
W kwestii tego znaleziska archiwalne mapy także milczą, ale - na oko przynajmniej - głaz z czerwonego piaskowca wygląda na twór raczej przedwojenny.
Wnęka na tablicę jest pusta.
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Pomnik II (1).JPG
Pomnik II (1).JPG (51.81 KiB) Przejrzano 2220 razy
Pomnik II (3).JPG
Pomnik II (3).JPG (135.34 KiB) Przejrzano 2220 razy
Pomnik II (2).JPG
Pomnik II (2).JPG (111.38 KiB) Przejrzano 2220 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - zapomniane pomniki

Postautor: Gniewko » niedziela 27 lut 2022, 08:07

Ciekawa historia.
Według informacji uzyskanych w UM Nowa Ruda pomniki przy MOK i przy ul.Kopalnianej pochodzą z okresu 1998 - 2006, a na tablicach zostały umieszczona słowa wdzięczności za dotacje pozyskane z Unii Europejskiej.
Ale nikt nie słyszał o pomniku na skarpie...
Maciej Rodziewicz

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - zapomniane pomniki

Postautor: Gniewko » poniedziałek 30 sty 2023, 10:58

Klapper Promenade zaprojektowana w 1913 roku.
Reszta w linku (post z 29 grudnia 2022)
https://pl-pl.facebook.com/noworuders
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości