Kroczyce - nieistniejący dwór

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 17
Rejestracja: sobota 23 paź 2021, 23:25

Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: TomekSz1 » sobota 23 paź 2021, 23:44

Witam.
Poszukuję potwierdzenia lokalizacji dworu w Kroczycach. Dwór spłonął w 1875 roku. Właścicielem Kroczyc w tym okresie był Piotr Markiewicz. Mam swoje przypuszczenia jednak jak do tej pory nie udało mi się ich potwierdzić w dokumentach lub mapach.

Tomek

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: Gniewko » niedziela 24 paź 2021, 07:20

Wg moich skojarzeń ( bo strasznie dawno tam nie byłem) zabudowania dworskie i folwarczne znajdowały się w kwadracie wytyczonym drogą krajową 78, ulicą Batalionów Chłopskich i rzeką Białką. Idąc w stronę Kostkowic jest małe wzniesienie. Folwark (moim zdaniem - podkreślam) stał nad rzeczką (w okolicy młyna - lub fryszerki), a dwór właściwy - nie wiem ;)
Ale logika nakazuje umieścić go gdzieś w okolicy szczytu tego pagórka i to nie tuż przy obecnej ul. Batalionów Chłopskich.
Przed rokiem 1874 Kroczyce skupione były naprzeciwko wejścia do kościoła.
Przy Batalionów była jeszcze gorzelnia - naprzeciw obecnej poczty. A w miejscu obecnych Delikatesów - karczma.
Maciej Rodziewicz

Posty: 17
Rejestracja: sobota 23 paź 2021, 23:25

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: TomekSz1 » niedziela 24 paź 2021, 22:01

Dziękuję.
Według mnie dwór znajdował się w okolicy miejsca gdzie teraz jest zbiornik wodny i plac zabaw przy ulicy Batalionów Chłopskich. Bliżej kościoła znajdowały się stodoły, prawdopodobnie na ten rejon tak mówi się do tej pory. Natomiast tereny dworskie zostały sprzedane w 1880 roku tzw. okupnikom, dlatego teraz są to Kroczyce Okupne. Pola dworskie dochodziły do Siemięrzyc gdzie znajdował się folwark należący do Dóbr Kroczyce. Do 1865 roku do dóbr należały również Dobrogoszczyce, Rzędkowice i Podlesice. Do budynków dworskich należały gorzelnia, kuźnia, młyn, obory, stodoły , stajnie, chlewy. Karczma w 1865 roku znajdowała się w miejscu, gdzie teraz jest apteka, czyli naprzeciwko kościoła. Jako ciekawostkę podam, że potomkowie byłego właściciela dóbr mieszkają do tej pory w Kroczycach, Mariance i Podlesicach, ale prawdopodobnie nie wiedzą o swoich powiązaniach rodzinnych.
Tomek
Załączniki
1.jpg
1.jpg (293.25 KiB) Przejrzano 4220 razy

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: Gniewko » poniedziałek 25 paź 2021, 08:39

Hm :D
Trudno mi się z ową hipotezą nie zgodzić :mrgreen: , gdyż na Topograficzeskoj Karcie Carstwa Polskowo 1843 (sorry za fatalną transliterację) właśnie w zasugerowanym przez Ciebie rejonie widnieją takie dwie kwadratowe konstrukcje mieszkalne.
Ciekawa historia. Dwa lata temu poszukiwałem śladów po dworze w Kostkowicach. Byłem nieopodal.
I przepraszam za błąd merytoryczny w poprzednim poście. Chodziło mi o rzeczkę Wodzącą, a nie Białkę.
Maciej Rodziewicz

Posty: 17
Rejestracja: sobota 23 paź 2021, 23:25

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: TomekSz1 » poniedziałek 25 paź 2021, 14:43

A co z tym dworem w Kostkowicach? Mój prapradziadek dzierżawił od Kazimierza Marczewskiego Kostkowice w latach 1854 - 1860. Jestem zainteresowany lokalizacją i wyglądem tego dworu.
A czy mógłbyś mi podesłać tą rosyjską mapkę?

Tomek
Załączniki
1.jpg
1.jpg (114.85 KiB) Przejrzano 4169 razy
1.jpg
1.jpg (136.72 KiB) Przejrzano 4169 razy

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: Gniewko » poniedziałek 25 paź 2021, 21:25

https://polona.pl/item/topograficeskaa- ... 0/#info:me
Natomiast w kwestii Kostkowic - podobno - dwór stał po lewej stronie drogi wiodącej od przystanku, w gorę, w stronę krzyża. Ale dokładnej lokalizacji nie ustaliłem. Na pewno wyżej niż niżej. ;) Wycinałem wtedy Słupsko od strony północnej i dwór był sprawą marginalną :lol:
Lecz mam pytanie: czy wtedy, gdy spłonął dwór nie było czasem pożaru w całych Kroczycach?
Maciej Rodziewicz

Posty: 17
Rejestracja: sobota 23 paź 2021, 23:25

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: TomekSz1 » wtorek 26 paź 2021, 05:18

Bardzo dziękuję za link do mapki. Niestety pożary zdarzały się wtedy bardzo często. Informacje o nich możemy częściowo uzyskać z dokumentów ubezpieczeniowych. Dlatego budynki dworskie, zwłaszcza te drewniane, były tak rozrzucone.

Z opisu Dóbr dołączonego do ogłoszenia o licytacji z 1865 roku:
„Dobra Kroczyce, z wsiami Siemięrzyce, Podlesie i częścią A, we wsi.
Siemięrzycach Pradelską zwaną, w Parafii i Gminie Kroczyce Okręgu Pilickim położone, mające rozległości ogólnej miary nowopolskiej włók 158, mórg 22, prętów 54 (według różnych przeliczników od 1300 do 2600 hektarów) w czem w przestrzeni dworskiej znajduje się: ogrodów warzywnych i owocowych mórg 8 pręt. 162, gruntów ornych mórg 743 pręt. 176, łąk mórg 84, prętów 259, pastwisk mórg 35, prętów 191; lasów mórg 2391, prętów 210; zarośli mórg 76, prętów 142, nieużytków mórg 13, prętów 111; wód mórg 6, prętów 257; granic dróg i wygonów mórg 54, pręt. 3; placów pod zabudowaniami mórg 6, pręt. 179; gruntów do młyna mórg 8, pręt. 93; a obok tego gruntów włościańskich podpadających pod Ukaz Najwyższy z dnia 19 Lutego (2 Marca) 1864 r. z których okup pańszczyzny wynosił rs. 1157 kop. 85, a gruntów do probostwa należących morgów 319, pręt. 108. Gleba gruntów ornych żytnia klasy I, II i III. Budowle mianowicie na folwarku Kroczyce: dom mieszkalny, stajnie, obory, gorzelnia, stodoły, spichlerz, mieszkania dla służących, karczmy przy szosie i w Podlesicach, młyn, piec wapienny,
na folwarku Siemięrzyce: owczarnia, stodoły, mieszkanie owczarza, karczma, w ajencji.
Marianka: dom drewniany ze stajniami, dawny magazyn od pieca wielkiego i połowa domu, w którym szynk, oszacowane na rs. 8765. Oprócz rzeki przez łąki przepływającej jest w dobrach tych stawów 5, sadzawek 3, na jednym z nich urządzony młyn. W attynencyj Marianka był dawniej piec wielki do topienia żelaza z rudy przywożonej z innych miejscowości wreszcie w dobrach jest kamień wapienny, z którego przy urządzeniu pieca mógłby być dochód, las przeważnie sosnowy mieszany z bukowym, dębowym, grabowym, z porostem wszędzie bardzo dobrym i na sprzyjającej glebie gruntu.”

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: Gniewko » wtorek 26 paź 2021, 20:18

Dlaczego zapytałem? Bo na mapie rosyjskiej - oficjalnie datowanej na 1872 ( a moim zdanie ciut późniejszej) Kroczyc praktycznie nie ma.
https://maps.arcanum.com/en/map/russia- ... .345849949
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: kusmanek » wtorek 26 paź 2021, 22:02

Ale jest dwór, a nawet dwa ;)
Born to make history

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kroczyce - nieistniejący dwór

Postautor: Gniewko » sobota 30 paź 2021, 20:47

Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości