Granica Austryiacko-Rosyjska, poszukiwanie dawnych strażnic

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 04 mar 2021, 20:27

Granica Austryiacko-Rosyjska, poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: Dariusz Grochal » niedziela 26 wrz 2021, 12:28

Natrafiłem ostatnio na mapę Galicji, gdzie bardzo wyraźnie zaznaczony jest przebieg granicy Austro-Węgier i Rosji. Dodatkowo na mapie zaznaczone są też budynki "Strażnica Rosyjska".

Może jest ktoś kto miałby ochotę spróbować namierzyć budynki dawnych strażnic? Czy coś z nich jeszcze zostało.
Interesuje mnie zwłaszcza obszar w okolicach Nowej Huty (odcinek granicy Kościelniki - Prusy)
Jestem niezmotoryzowany, ale chętnie dołożę się do paliwa na taką wyprawę.


link do mapy:
http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/s ... KRAKOW.jpg

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Granica Austryiacko-Rosyjska poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: Karolina Kot » wtorek 28 wrz 2021, 11:36

Witam serdecznie na Forum, panie Dariuszu.
Przepraszam, że odpisuję z poślizgiem, ale obowiązki zawodowe "nieco" mnie na co dzień adsorbują.

Rzeczywiście mapa i temat strażnic wydają się być bardzo ciekawe. Osobiście trochę wątpię, czy cokolwiek zachowało się po tych obiektach, nie wiem nawet, jak taka strażnica miałaby wyglądać, ale moje doświadczenia z poszukiwaniem reliktów przeszłości niejednokrotnie udowodniły, że rzeczywistość potrafi zaskakiwać.
I warto mimo wszystko takie obiekty sprawdzić.

Strażnice.jpg
Strażnice.jpg (105.22 KiB) Przejrzano 2882 razy


Dysponuję bardzo sympatycznym środkiem transportu (zdjęcia mojej ukochanej "pokraki" przewijają się tu i ówdzie w tematach na Forum), ale aktualnie mieszkam daleko od Krakowa, na Dolnym Śląsku.
Proszę się jednak nie zrażać brakiem auta i mimo wszystko szukać. Komunikacja publiczna też nie jest taka zła, używałam jej z powodzeniem przez lata - egzamin na prawo jazdy zdawałam z ogromnym trudem, udała mi się ta trudna sztuka dopiero za dziesiątym razem. :mrgreen: :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Granica Austryiacko-Rosyjska poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: kusmanek » wtorek 28 wrz 2021, 11:54

Szukać jak najbardziej warto. Na forum mamy przykład kordonu granicznego nieopodal dawnej miejscowości Ćwięk:
:arrow: Link
Oczywiście, nie są to jakieś spektakularne pozostałości, mimo wszystko coś mogło po tych strażnicach pozostać.
Born to make history

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Granica Austryiacko-Rosyjska, poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: RUBEX » niedziela 14 lis 2021, 23:08

W moim rejonie w terenie da się znaleźć znikome ślady kordonów Podlesie, Ćwięk, Niesułowice (podobno resztki konstrukcji stały jeszcze w latach 70.), Gorenice i Justynów przy dzisiejszej drodze Gorenice - Czerna. Dziś są to jednak w najlepszym wypadku zarośnięte kupki kamieni o mniej więcej prostokątnym kształcie.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości