Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

Postautor: Gniewko » piątek 24 wrz 2021, 21:44

Ktokolwiek słyszał? Ktokolwiek wie?
Cholernie dziwna historia. Poniżej dworca w Nowej Rudzie jest położony skwerek. Jakieś pseudoalejki na skarpie, zniszczona przez czas huśtawka, trzy ławeczki. Wszystko na dość sporym nachyleniu. Od dziś mam już zeznania sześciu świadków ( wcześniej było trzech), przekonanych, że w tym właśnie miejscu krótko po wojnie znajdował się cmentarz. Jaki? Ludzie, którzy albo pamiętają jako dzieci swoje zabawy między grobami, albo słyszeli od swoich rodziców o tym jak dokonywano tam pochówków w latach 50-tych ubiegłego stulecia - są bardzo pewni siebie. Tzn ich relacje tak brzmią.
Niestety na żadnym poznanym mi planie miasta, tudzież mapie nie ma po nim śladu.
Dziś (ledwie łażąc - ale to osobna sprawa) spotkałem trzy osoby, które potwierdziły istnienie płyt nagrobnych jeszcze w latach 80-tych.
Jak to jest możliwe, że nie ma po cmentarzu śladu w papierach?
Oczywiście szlajam się tam po deszczach z gracką i podkopuję (starając się byc niewidzialnym) od czasu do czasu to, co mi się podejrzane zdaje. Ale na razie bezskutecznie :evil:
Maciej Rodziewicz

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

Postautor: Gniewko » niedziela 28 lis 2021, 15:25

Coś się powoli wyjaśnia. 1 stycznia 1955 przy ul.Kolejowej 25 powstała filia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a "gdzieś nieopodal" tzw więzienie filtracyjne. Władza ludowa uszczelniała granicę z Czechosłowacją. Za przemyt, nielegalne przekraczanie granicy groziła kara grzywny, obozu pracy lub więzienie od 1,5 roku do trzech lat. Za szpiegostwo oczywiście była "wyższa".
1 listopada tego roku pewne małżeństwo zaprzyjaźnione z naszym Forum spotkało na skwerku dwoje ludzi rozmawiających ze sobą po niemiecku. Niestety w wyniku słabej ich znajomości tego języka, nie zrozumieli o czym mówią. Zapamiętali tylko powtórzone kilka razy słowo "friedhof".
Kilka dni temu dotarła do mnie opowieść jeszcze innej osoby o zbrodniach komunistów na tym terenie. Podobno na "skwerku" chowano osoby, z którymi nie wiadomo było co zrobić.
Pokrywa się to z informacjami wcześniejszymi, według których ostatnie pochówki miały miejsce w latach 50-tych ubiegłego stulecia.
ciąg dalszy (mam nadzieję) nastąpi...
Maciej Rodziewicz

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

Postautor: Gniewko » niedziela 28 lis 2021, 20:37

A to znalazłem przed chwilą
http://pj-blog.pl/pj/?p=8010
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

Postautor: kusmanek » niedziela 28 lis 2021, 22:17

W książce "Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945" jest wykaz obozów w Nowej Rudzie.
Zazwyczaj były one po wojnie wykorzystywane dla jeńców niemieckich i folksdojczów, a także przeciwników jedynego słusznego ustroju.
20211128_221502.jpg
20211128_221502.jpg (175.35 KiB) Przejrzano 2802 razy


20211128_221518.jpg
20211128_221518.jpg (129.08 KiB) Przejrzano 2802 razy
Born to make history

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

Postautor: Gniewko » niedziela 28 lis 2021, 22:39

Dzięki.
Ale własnie odkryłem, że Kolejowa 25 i Bahnhofstrasse 25 to dwa różne budynki :!:
Spróbuję to do wtorku sklecić
Maciej Rodziewicz

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - cmentarz przy ulicy Kolejowej

Postautor: Gniewko » poniedziałek 29 lis 2021, 22:48

Nieporozumienie bierze się m.in stąd:
https://slady.ipn.gov.pl/sz/projekt-nau ... udzie.html
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości