Kleinbahn do Bodzanowic

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 155
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 17:52
Lokalizacja: Koniaków

Kleinbahn do Bodzanowic

Postautor: SQ9NIT » poniedziałek 25 sty 2021, 17:54

Pogranicze polsko-niemieckie, a wcześniej prusko-rosyjskie było areną wielu działań politycznych, mających wzmocnić tą czy inną społeczność.

Przykładem takich działań był między innymi rozwój sieci kolejek lokalnych na ziemiach Wielkopolski, prowadzonych w taki sposób aby wspomagać gospodarzy niemieckich, zaś utrudniać eksport swoich produktów Polakom.

Tym większym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, którego dokonałem niedawno w związku z dokumentacją dawnych sieci triangulacyjnych Łańcucha Śląsko-Poznańskiego i Triangulacji Królestwa Polskiego, w okolicach wsi Skrońsko. Gdy sięgałem po kolejne arkusze Messtichblatów, z kolejnych lat, zupełnie nie spodziewałem się że na arkuszach 5076 Boroschau i 5077 Bodzanowitz z lat 1912/1914 znajdę odręcznie wykreślony czerwonym tuszem projekt przebiegu "kleinbahnki" jako odnogi linii Olesno-Praszka (Paulinka), od blockstelle Albrechtsdorf koło dawnych domów celnych aż po nadgraniczną wieś Bodzanowice.

botzanowitz_mapa.png
botzanowitz_mapa.png (268.96 KiB) Przejrzano 3981 razy


Projekt nosi daty zatwierdzenia przez nadzór budowlany oleskiego starostwa z 22 maja 1927 roku, oraz w prawym dolnym rogu arkusza Bodzanowice pieczęć projektanta "Paul Wodarz, Ingenieur, Tiefbauunternehmen, tel. R 7640, Breslau".

Nie spotkałem się jednak w literaturze z opisem takiego projektu, albo przyczyn dla których zaniechano jego budowy. Nie istnieją żadne ślady w terenie, nawet najmniejszych robót ziemnych.

A skoro mamy nasz własny geoportal, no to miłego oglądania na mapie, wraz z kilkoma podkładami:
https://gisgory.eu/straznicyczasu/index.php/view/map/?repository=kolej&project=kolejka_bodzanowicka

Arkusze Messtichblatt pozyskałem oczywiście z niezastąpionego Mapstera.
Pociąg gotów do odjazdu!

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kleinbahn do Bodzanowic

Postautor: Gniewko » poniedziałek 25 sty 2021, 23:30

Coś tam na lidarze wyłazi między Radłowem, a Starymi Karmonkami, ale chyba trzeba się tam przejechać i popytać.
Maciej Rodziewicz

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kleinbahn do Bodzanowic

Postautor: Gniewko » wtorek 26 sty 2021, 21:15

Trudny temat. Faktycznie jest kłopot, by sie dokopać w źródłach czegokolwiek. https://polska-org.pl/4998521,Linia_kol ... linka.html
Ale nie tracę nadziei. Jeśli projekt był to musiała być przyczyna, dla której zaniechano jego realizacji

Czy nie czasem konsekwencje Powstań Śląskich?
Maciej Rodziewicz

Posty: 155
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 17:52
Lokalizacja: Koniaków

Re: Kleinbahn do Bodzanowic

Postautor: SQ9NIT » środa 27 sty 2021, 15:12

Projekt z 1927 roku, grubo po powstaniach. A i same wsie pochodzą z czasów kolonizacji fryderycjańskiej, były mocno zniemczone. Podejrzewam raczej przyczyny ekonomiczne początku lat 30 XX w.
Pociąg gotów do odjazdu!

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Kleinbahn do Bodzanowic

Postautor: Gniewko » czwartek 28 sty 2021, 22:44

Znalazłem jeszcze jeden teoretyczny powód. Mianowicie celem uszczelnienia granicy i niedopuszczenia do nielegalnego jej przekraczania tudzież przemytu towarów 2 kwietnia 1928 sformowano po stronie polskiej Straż Graniczną, a prace legislacyjne związane z działaniem służb celnych w tym rejonie trwały od 1927. Zbieżność daty?
Maciej Rodziewicz

Posty: 155
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 17:52
Lokalizacja: Koniaków

Re: Kleinbahn do Bodzanowic

Postautor: SQ9NIT » piątek 29 sty 2021, 08:01

Po rozmowie z byłą panią wójt gminy Radłów mam jeszcze jeden argument: w rejonie Bodzanowic występowały złoża "rudy bagiennej" - rudy żelaza. Wg zasłyszanej opinii linia kolejowa planowana była dla wsparcia ich eksploatacji. Ostatecznie jednak ruda okazała się być zbyt ubogą, aby jej eksploatacja była opłacalna.
Pani wójt obiecała popytać starszych mieszkańców wsi, więc poczekajmy na dalszy ciąg historii :)


Swoją drogą, na północ od Bodzanowic, między Wichrowem a Sternalicami znajduje się przysiółek Ruda. Na lidarze znaleźć można charakterystyczne kopce.

Lokalizacja
Pociąg gotów do odjazdu!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości