Prędocin - kawałki cmentarza?

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2957
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Prędocin - kawałki cmentarza?

Postautor: buba » wtorek 05 sty 2021, 20:23

Na dobre rozpoczecie nowego roku. Pierwsza wycieczka 1 stycznia 2021 ;)


Jest w woj. opolskim miejscowość Prędocin, polozona na wyspie na Odrze. Niedaleko wsi, tam gdzie jest kanał Odry jest ruinka, jakby śluzy czy starego mostu (dokladnie tu 50.840725, 17.545169). Kawalek dalej zaczyna sie poligon (lub zaczynal sie - bo nie wiem czy wciaz jest czynny)

I tam, w niewielkim zaglebieniu, leżą połamane kawałki betonu/kamienia, ktore mi wygladaja jak krzyze/nagrobki z rozwalonego cmentarza. Napisow zadnych nie znalezlismy. Czy ktos kojarzy moze to miejsce i wie czemu to tam lezy? Co to kiedys bylo albo skad przybylo? Albo to ja mam zwidy?

Ruiny i rzeka

Obrazek

Obrazek

Te jakby krzyze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skadinad to sie teraz zastanawiam czy ten prowizoryczny stolik ktory tam ktos zrobil, a my ochoczo uzywalismy, tez nie jest z jakis plyt nagrobnych ;)

Obrazek

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prędocin - kawałki cmentarza?

Postautor: Karolina Kot » środa 06 sty 2021, 16:31

Szlajaliśmy się z Archimedesem w tej okolicy w czerwcu 2020 roku, w poszukiwaniu ruin wiatraka.
Sprawdziłam archiwalne mapy. Nie ma na nich cmentarza, a te nagrobki wyglądają na powojenne.
Ktoś je najwyraźniej przywiózł tu i wyrzucił.

Tuż obok rzeczywiście znajdował się plac ćwiczeń dla wojska.
A przed wojną - jeszcze jeden wiatrak (zaznaczyłam go na mapie.
Załączniki
Prędocin.jpg
Prędocin.jpg (107.14 KiB) Przejrzano 3865 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2957
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Prędocin - kawałki cmentarza?

Postautor: buba » środa 06 sty 2021, 19:59

Chyba wiec jednak śmietnik... i wywozenie gruzu do lasu. Acz ciekawe czy z jakiegos cmentarza komunalnego (ktos nie oplacil grobow) czy odpadki jakiegos kamieniarza czy "Kolekcja 2019" ktora sie nie sprzedala? ;)

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Prędocin - kawałki cmentarza?

Postautor: kusmanek » środa 06 sty 2021, 21:35

Może z jednego z dwóch cmentarzy widocznych powyżej? Wygląda to ewidentnie na groby po likwidacji - jak po północnej stronie kanału to pewnie z cmentarza w Prędocinie. Swoją drogą - to nie był wcześniej cmentarz ewangelicki?
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości