Dziwne kamienie

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2959
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Dziwne kamienie

Postautor: buba » piątek 21 sie 2020, 18:56

Zapytanie, prośba o pomoc w identyfikacji.

Nie są to naturalne kamienie, wyglądają jakby miały pochodzenie poprzemysłowe. Znalezione w kilku miejscach przy ruinach dawnej radzieckiej bazy w okolicach Karczmarki, w lasach koło Trzebienia (woj. dolnośląskie). Wielkość różna - od malutkich do takich wielkości cegły. Połyskliwa powierzchnia, struktura jakby pumeksu, kolor dosyć intensywnie niebieski, czasem wpadający wręcz w granat, lazurowy lub seledynowy.

Głównie interesuje mnie czy nie jest to toksyczne, czy można położyć na półce w domu, czy lepiej nie bo to jakieś chemiczne świństwo. Nigdy nie spotkaliśmy czegoś takiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dziwne kamienie

Postautor: Karolina Kot » niedziela 23 sie 2020, 21:47

To szlaka po wytopie hutniczym. Czyli żużel.
Czy jest bezpieczny - nie wiadomo. Zależy z jakiej huty pochodzi.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Dziwne kamienie

Postautor: Velder » wtorek 25 sie 2020, 23:32

Naturalny kamień to to nie jest, ale o ile się nie kruszy czy nie wydziela jakiegoś smrodu to ja bym nie miał zbytnio oporów z zabraniem tego do domu. Ale ja to ja - u mnie półkach leżakują potencjalnie o wiele bardziej "szkodliwe" rzeczy - minerały cynku, ołowiu, arsenu... :mrgreen:

Sprawdziłem, że w okolicy Trzebienia działała huta żelaza o nazwie Otilienhütte. Pewnie stamtąd pochodzi ta szlaka. U mnie w okolicy najczęściej spotyka się takie w zielonym kolorze:
Załączniki
1.jpg
1.jpg (51.21 KiB) Przejrzano 4510 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości