Wikingowie na Jurze ?

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Wikingowie na Jurze ?

Postautor: Gniewko » piątek 13 maja 2022, 23:16

W 2019 roku włócząc się po rejonie Zalewu Dzibickiego natrafiłem na kopczyki.
Co myslicie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_rz%C4%99dowy
Sprawa była podejmowana już na FJ, ale chyba bez rezultatu.
Załączniki
kropki.png
kropki.png (149.9 KiB) Przejrzano 3207 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Wikingowie na Jurze ?

Postautor: smar » piątek 13 maja 2022, 23:44

Są tacy co doszukują się tworzenia podstaw państwowości polskiej ale nie tylko bo i ruskiej (ogólnie - narodów na wschód od Polski) przez Wikingów właśnie. Cytuję z pamięci (i to bardzo głębokiej ;) ) - bodaj że w muzeum w zamku w Baranowie Sandomierskim widziałem całkiem nieźle zachowaną łódź znalezioną w Wiśle - podobno Wikingów (nie napiszę kiedy to było bo część Forumowiczów zauważy że ludzie tak długo nie żyją... ;) ). Mając to na względzie obecności Wikingów gdzieś w Naszym rejonie wykluczyć się nie da - choć generalnie przemieszczali się wzdłuż dużych rzek a Wartę czy Pilicę w ich górnym biegu trudno za takowe uznać. Samo istnienie cmentarza rzędowego - który bezsprzecznie wskazałeś - dowodem na pewno być nie może - co najwyżej poszlaką. Ale temat niezmiernie ciekawy - powinni się nim zająć "profesjonaliści"

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wikingowie na Jurze ?

Postautor: Karolina Kot » sobota 14 maja 2022, 10:45

smar pisze:Mając to na względzie obecności Wikingów gdzieś w Naszym rejonie wykluczyć się nie da (...)


Oj tam. Wystarczy spojrzeć, jak nasz Kusmanek wygląda. :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Wikingowie na Jurze ?

Postautor: kusmanek » sobota 14 maja 2022, 12:31

Karolina Kot pisze:Oj tam. Wystarczy spojrzeć, jak nasz Kusmanek wygląda. :D

Jak już poruszyliśmy temat "wikingów" w Zagłębiu, to dodam tylko ciekawostkę, że moje nazwisko - Nuckowski- wywodzi się faktycznie od szlachty z Rusi, więc idąc tropem "Rusi wikingów" - być może jest coś na rzeczy. Zwłaszcza, że trzon mojego nazwiska jest zbieżny że szwedzką nazwą dawnej estońskiej gminy Noarootsi, czyli Nuckö ;)
A wracając do Jury, to faktycznie miejsce bardzo intrygujące.
Gniewko, masz jakieś zdjęcia z terenu?
Born to make history

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Wikingowie na Jurze ?

Postautor: Gniewko » sobota 14 maja 2022, 21:53

Nie. ale moim tropem podążał Michał dokładnie rok później. Dziś przekopałem FJ
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php? ... 194#p84194


Swoją drogą to zastanawiałem się gdzie mieszkali ci domniemani Waregowie. Chyba na Słupsku, bo nie w Warężynie ;)
Chyba, że potopili się w Białce albo stracili życie burłacząc drakkary :mrgreen:
Maciej Rodziewicz

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Wikingowie na Jurze ?

Postautor: smar » sobota 14 maja 2022, 22:42

Gniewko pisze:Chyba, że potopili się w Białce albo stracili życie burłacząc drakkary :mrgreen:

Nnno właśnie! Grobów stosunkowo dużo - świadczy to o dłuższym pobycie dużej społeczności... I to akurat jakoś mniej mi pasuje do Wikingów na Jurze - spodziewałbym się że byli tu tylko "przelotnie" a nie osiedlili się... Ale to tylko moje gdybania - dlatego w pierwszym poście napisałem że powinni się wypowiedzieć jacyś lepsi znawcy tematu...

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Wikingowie na Jurze ?

Postautor: Gniewko » sobota 14 maja 2022, 23:02

Ruszyłem temat tutaj, bo WKZ powiadomiłem już dwa lata temu. Bez echa. Teraz spróbuję inaczej
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość