Sokołowsko - zamek Radosno

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sokołowsko - zamek Radosno

Postautor: Karolina Kot » piątek 19 lis 2021, 06:53

Na wschód od miejscowości Sokołowsko (Görbersdorf) w powiecie wałbrzyskim, przy żółtym szlaku turystycznym wiodącym w kierunku schroniska "Andrzejówka" w Rybnicy Leśnej, znajduje się bardzo ciekawe, naturalnie obronne wzniesienie z runami niewielkij, średniowiecznej strażnicy na szczycie.
Zamek Radosno (Freudenschloss), bo taką nazwę nosi to miejsce, został wybudowany w drugiej połowie XIII wieku na końcu wąskiego cypla na północnym zboczu Suchawy (928 m n.p.m.), jednego z masywów Gór Kamiennych.

Ponieważ jestem zmęczona, mam mało czasu i zupełnie brakuje mi sił na własną tfurczość, pozwolę sobie zacytować Wikipedię:

Najstarsza część zamku powstała prawdopodobnie w II poł. XIII wieku. Była to cylindryczna kamienna wieża o średnicy 7,2 m, zbudowana z miejscowego melafiru, otoczona drewniano-ziemnymi umocnieniami. Wejście do wieży znajdowało się na wysokości 4 metrów powyżej poziomu terenu. Obronna wieża usytuowana była w miejscu narażonym na największe niebezpieczeństwo ataku, w najwyższej, południowo-wschodniej części wzgórza. W drugim etapie budowy w XIV wieku na miejscu wcześniejszych drewniano-ziemnych umocnień wzniesiono wokół wieży mury obronne i budynki mieszkalno-gospodarcze, które utworzyły dziedziniec o powierzchni blisko 300 m². Warownia składała się z położonego na wzgórzu zamku właściwego, zbudowanego na planie prostokąta o wymiarach 17 m na 30 m, z domem mieszkalnym w północnym narożu zamku i wolno stojącą cylindryczną wieżą. Stała ona w najwyższej, południowo-wschodniej części założenia. Obok zamku, w północno-zachodniej części warowni, znajdowała się czworokątna baszta o wymiarach ok. 6 m × 6 m), spięta murem obronnym, w której mieściła się brama wjazdowa. Do zamku od południowej strony przylegało niewielkie prostokątne przedzamcze o wymiarach 14 m na 18 m. Obronność zamku podnosiły wykute w skale fosy o szerokości od 3,5 m do 7 m, których głębokość dochodziła miejscami do 4 m.


Zameczek miał bardzo burzliwe dzieje. Wybudowany najpewniej przez księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka I, przechodził z rąk do rąk.
Był dwukrotnie oblegany przez husytów i dwukrotnie oblegany przeze mnie, przy czym - co chciałabym wyraźnie podkreślić - ja Radosno zdobyłam bez problemu, dodatkowo przebiegając "po drodze" przez Waligórę, bo mi się szlaki pokiełbasiły, a husyci - no to już nie wiadomo.
Może i zamek także zdobyli, faktem jest, że w XV wieku warownia znajdowała się w rękach rycerzy - rabusiów (czyli zbójcerzy).

W roku 1497 starosta wrocławski, Georg von Stein, ostatecznie zniszczył zamek, który już nigdy nie został odbudowany.

Prezentowane niżej zdjęcia pochodzą z listopada 2021 roku. Te wykonane latem całkowicie nie nadają się do publikacji z powodu ilości koloru zielonego.
P.S.
Nie wiem, jak to się dzieje, ale ile razy jestem w tym rejonie i wracam do Archimedesa na parking przed "Andrzejówką", to zastaje moje autko z otwartymi drzwiami.
I co najciekawsze - mimo to nikt go nie chce ukraść!
Nawet duchy dawnych rycerzy - rabusiów nie są moim Oplem zainteresowane. A tymczasem Arczek posiada katalizator (przynajmniej posiadał go jeszcze niedawno), no i ceny złomu ostatnio poszybowały w górę :D
Załączniki
Zamek Radosno we mgle (2).JPG
Zamek Radosno we mgle (2).JPG (113.45 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (4).JPG
Zamek Radosno we mgle (4).JPG (93.37 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (3).JPG
Zamek Radosno we mgle (3).JPG (72.83 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (6).JPG
Zamek Radosno we mgle (6).JPG (104.33 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (5).JPG
Zamek Radosno we mgle (5).JPG (109.28 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (7).JPG
Zamek Radosno we mgle (7).JPG (123.73 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (8).JPG
Zamek Radosno we mgle (8).JPG (110.89 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (9).JPG
Zamek Radosno we mgle (9).JPG (123.97 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (10).JPG
Zamek Radosno we mgle (10).JPG (111.56 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (11).JPG
Zamek Radosno we mgle (11).JPG (139.22 KiB) Przejrzano 1367 razy
Zamek Radosno we mgle (1).JPG
Zamek Radosno we mgle (1).JPG (121.53 KiB) Przejrzano 1367 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

 

 

cron