Milicz - grodzisko "Chmielnik"

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Milicz - grodzisko "Chmielnik"

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 12 lip 2021, 06:47

Około pół kilometra na północ od starówki Milicza (Militsch), na prawym brzegu Baryczy, wśród pól, na niewielkim, naturalnym wzniesieniu, zachował się imponujący kompleks archeologiczny: duże grodzisko kasztelańskie typu nizinnego z sąsiadującym z nim cmentarzyskiem szkieletowym.
Miejsce to, zwane Chmielnikiem, to tak naprawdę pierwotny Milicz w swej pierwszej lokacji.
Obiekt funkcjonował od X do XIII lub XIV wieku, przy czym w wieku XII jego obszar powiększono, wznosząc nowe obwałowania. Następnie miasto zostało przeniesione w obecne miejsce.
Grodzisko jest doskonale czytelne: do dziś zachowały się jego wysokie na ponad metr wały ziemne, tworzące dość regularny owal o wymiarach 130 x 110 metrów.

Podczas prac archeologicznych odkryto pozostałości kamiennych budowli, być może palatium i kościoła.
Grodzisko jest łatwo dostępne, w jego sąsiedztwo bez problemu można dostać się samochodem, skręcając na wschód z ulicy Krotoszyńskiej (DK 15) w utwardzoną, bezimienną drogę między domy z numerami 16 i 18.
Obiekt jest oznakowany kamienną tablicą.
Warto tu zajrzeć!

P.S. Ja zajrzę na pewno, bo dawny gród z całą pewnością prezentuje się świetnie z lotu ptaka, a nie zabrałam ze sobą drona, bo w zasadzie wyprawa w te tereny była podjęta w całkowicie innym celu - w Archimedesie wiozłam zapasowe drzwi, dzięki czemu mój Opel Corsa przez jakiś czas funkcjonował jako pojazd sześciodrzwiowy. :D
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku (a przegląd rejestracyjny zbliżał się wielkimi krokami).
Lokalizacja
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (83.54 KiB) Przejrzano 1944 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (124.82 KiB) Przejrzano 1944 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (127.5 KiB) Przejrzano 1944 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (142.36 KiB) Przejrzano 1944 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (83.63 KiB) Przejrzano 1944 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (77.44 KiB) Przejrzano 1944 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Milicz - grodzisko "Chmielnik"

Postautor: Karolina Kot » sobota 17 lip 2021, 09:38

Od strony południowej do grodziska przylegało duże, średniowieczne cmentarzysko. Założono je za obwałowaniami. Funkcjonowało pomiędzy XI a XIII wiekiem. Pochówki odbywały się w tradycyjnej formie typowej dla katolików - zmarłego składano do grobu w prostej trumnie lub w całunie.
Lokalizacja

Cmentarz, podobnie jak gród, został w drugiej połowie XX wieku upamiętniony kamienną tablicą.
Załączniki
Cmentarzysko szkieletowe (1).JPG
Cmentarzysko szkieletowe (1).JPG (121.9 KiB) Przejrzano 1924 razy
Cmentarzysko szkieletowe (2).JPG
Cmentarzysko szkieletowe (2).JPG (116.21 KiB) Przejrzano 1924 razy
Cmentarzysko szkieletowe (3).JPG
Cmentarzysko szkieletowe (3).JPG (172.47 KiB) Przejrzano 1924 razy
Cmentarzysko szkieletowe (4).JPG
Cmentarzysko szkieletowe (4).JPG (119.74 KiB) Przejrzano 1924 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości