Przygórze - ruiny strażnicy Quingenburg (Zwinburg)

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Przygórze - ruiny strażnicy Quingenburg (Zwinburg)

Postautor: Karolina Kot » piątek 09 kwie 2021, 06:54

Ponad wsią Przygórze (Köpprich), położoną w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda, nieopodal czarnego szlaku turystycznego, znajduje się wzniesienie o nazwie Garncarz.
Na jego szczycie baczny obserwator wypatrzy słabo już czytelne pozostałości po średniowiecznej strażnicy, zwanej "Zamkiem Quingenburg".
Określenie to jest trochę na wyrost, gdyż obiekt istniejący w tym miejscu przypominał kształtem raczej stożkowate grodzisko otoczone suchą fosą, niż zamek.
Na szczycie założenia mieściła się zapewne wieża obserwacyjno - obronna, obsadzona przez załogę, której zadaniem miał być nadzór szlaku wiodącego przez Przełęcz Woliborską.
Ten stary szlak kupiecki, nazywano Piekielną Drogą, z uwagi na częste napady rabunkowe i był bardzo niebezpieczny.
Nic dziwnego, że podobną strażnicę wzniesiono po drugiej stronie przełęczy. Obiekt ten zachował się lepiej i jest znany jako strażnica Hannigburg.

Zamek Zwinburg/Quingenberg zbudowano pod koniec XIII wieku na skalnym stromym wzniesieniu z nieobrobionego kamienia. Będąca w powszechnym obiegu nieprawidłowa nazwa zamku Quingenberg pochodzi od niemieckiej nazwy góry Garncarz na której stoi. Dawne źródła, m. in. Chronik der Stadt Neurode podają nazwę Zwinburg jako oryginalną. Prawdopodobnie tak jak inne zamki obronne budowane w tym okresie, była to mała warownia (strażnica), zbudowana na obrysie nieregularnego owalu. Zamek składał się z zamku górnego, zamku dolnego oraz dziedzińca wewnątrz zamkowego. Całość zajmowała powierzchnię nie większą niż 700 m². W części środkowej obwarowania być może stała okrągła wieża, a budynek mieszkalny znajdował się prawdopodobnie w jednym z naroży dziedzińca. Całość otoczona była kamiennym murem obronnym. Ciasny dziedziniec mieścił wewnątrz stajnie, zabudowania gospodarcze, pomieszczenia dla załogi, budynek z wartownią oraz bramę wjazdową. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, droga do zamku prowadziła od strony wschodniej i z tej też strony prawdopodobnie znajdowała się brama wjazdowa do zamku.

Prawdopodobnie w połowie XIII wieku książę Bolko I Świdnicki kazał zbudować zamek murowany jako jedno z ogniw łańcucha umocnień wzdłuż granicy czeskiej. W drugiej połowie XIV wieku zamek, jak wiele innych umocnień granicznych, przeszedł pod panowanie czeskie. W okresie wojen husyckich został opanowany przez husytów i częściowo przez nich zdewastowany i od tego okresu prawdopodobnie ulegał on powolnemu niszczeniu, po czym został na ponad półwiecze opuszczony. Pod koniec XV wieku stał się siedzibą rycerzy rozbójników, rabujących okoliczne miejscowości. Podobnie jak kilka innych gniazd rozbójniczych na Śląsku, zamek został zdobyty i wysadzony w powietrze z końcem XV wieku przez wojska Macieja Korwina, którymi dowodził Georg von Stein. Od momentu zniszczenia do obecnych czasów zamek pozostaje w ruinie, jednak całkowicie zamek został zniszczony i zrównany z ziemią na początku XIX wieku.

- takie informacje o tym miejscu podaje Wikipedia.

Dojście na szczyt Garncarza nie przedstawia sobą większych trudności, wiedzie tam nieoznakowana, ale czytelna, kręta droga. Sam zabytek może jednak rozczarować turystów, którzy spodziewają się na szczycie góry "zamku".
Mnie nie zawiódł.
Wiedziałam wcześniej, czego szukać i czego się spodziewać. Wdzięczne miejsce dla miłośników archeologii.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2021 roku.
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Warownia na Garncarzu (1).JPG
Warownia na Garncarzu (1).JPG (94.22 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (2).JPG
Warownia na Garncarzu (2).JPG (146.47 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (4).JPG
Warownia na Garncarzu (4).JPG (144.69 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (3).JPG
Warownia na Garncarzu (3).JPG (128.44 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (7).JPG
Warownia na Garncarzu (7).JPG (105.73 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (6).JPG
Warownia na Garncarzu (6).JPG (154.2 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (5).JPG
Warownia na Garncarzu (5).JPG (152.52 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (9).JPG
Warownia na Garncarzu (9).JPG (139.57 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (8).JPG
Warownia na Garncarzu (8).JPG (146.06 KiB) Przejrzano 3373 razy
Warownia na Garncarzu (10).JPG
Warownia na Garncarzu (10).JPG (137.7 KiB) Przejrzano 3373 razy
Na Geoportalu.jpg
Na Geoportalu.jpg (44.6 KiB) Przejrzano 3373 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2521
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Przygórze - ruiny strażnicy Quingenburg (Zwinburg)

Postautor: Gniewko » piątek 09 kwie 2021, 21:44

Piękne, niezwykłe miejsce. Można nawet powiedzieć "zaczarowane". Też tam kiedyś byłem.

Na marginesie: słyszałem onegdaj historię jakoby Bolko I Surowy posiadał swoistą zajawkę dublowania granicznych strażnic. Inaczej mówiąc: jesli jakoweś fortalicjum już na w/w granicy stało to ów je rozbudowywał i w niewielkiej odległości stawiał drugie. Ile w tym prawdy nie wiem.

Swoją drogą zawsze się zastanawiałem nad metodą ewentualnej komunikacji między takimi "bliźniaczymi" twierdzami. Jakieś miedziane lustra? Ogień i dym? Umyślny jeździec? Gołąb pocztowy? Kod flagowy?
Ciekawa rzecz, że na pieczęci Bolka widnieją dwie wieże i dwóch hejnalistów. Ale czy istnieją, istniały instrumenty muzyczne z taką donośnością?
Załączniki
Bolko_I_Surowy1298..PNG
Bolko_I_Surowy1298..PNG (32.71 KiB) Przejrzano 3349 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Przygórze - ruiny strażnicy Quingenburg (Zwinburg)

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 kwie 2021, 09:53

Na mojej mapie turystycznej (Wydawnictwo Kartograficzne "Polkart", Zakład Kartograficzny "Sygnatura" - polecam, mapy rewelacyjne, właśnie dzięki nim trafiłam na opisywane wyżej miejsca) pięknie widać ułożenie obu strażnic przy dawnym trakcie.
Załączniki
Na mapie.JPG
Na mapie.JPG (99.16 KiB) Przejrzano 3329 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości