Gajków - grodzisko średniowieczne

Posty: 27964
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Gajków - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » czwartek 01 kwie 2021, 06:51

Na południowy wschód od wsi Gajków (Margareth), położonej w powiecie wrocławskim, w gminie Czernica, pomiędzy Kanałem Janowickim, a korytem Odry, na skraju lasu, znajdują się pozostałości dobrze czytelnego grodziska stożkowatego pochodzącego z okresu późnego średniowiecza.
Jest to nieźle zachowany obiekt o czworobocznym majdanie - kopcu, na którym w XIV wieku wznosiła się zapewne wieża mieszkalno - obronna. Całość otoczona jest obecnie suchą fosą i wałem.
Zabytek upamiętnia kamienna tablica.

Podczas mojej wizyty w tym miejscu, w marcu 2021 roku, na terenie grodziska trwał regularny ostrzał. Grupa młodzieży naparzała do siebie z zapałem, ale mimo niebezpieczeństwa wkroczyłam na teren zabytku drąc się ile fabryka dała: "Wstrzymać ogień! Pięć minut dla polskiej archeologii!!".
Odpowiedziały mi okrzyki: "Wstrzymać ogień! Cywil! Cywil w zasięgu rażenia!!".

Zrobiłam kilka zdjęć, podziękowałam za zrozumienie.
Fajnie. :D

Lokalizacja
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (127.62 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (115.38 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (137.69 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (144.01 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (137.33 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (124.87 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (119.68 KiB) Przejrzano 1832 razy
Grodzisko (8).JPG
Grodzisko (8).JPG (79.91 KiB) Przejrzano 1832 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości