Magnice - grodzisko

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Magnice - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 18 sty 2021, 06:48

Jakiś czas temu wpadła mi w oko lakoniczna informacja, że we wsi Magnice (Magning), położonej w gminie Kobierzyce, w powiecie wrocławskim, znajdują się relikty dawnego grodziska. Prawdopodobnie na którejś z map ktoś zaznaczył charakterystyczny symbol grodziska.
W efekcie za każdym razem mocno dekoncentrowałam się, stojąc na światłach w rozwidleniu dawnej drogi krajowej numer 8 i nowej ósemki, łączącej się z autostradą.
Archimedes bywał tam nie raz strąbiony, gdyż jego kierowczyni przeoczała "zielone", lipiąc się natrętnie w stronę wsi.

No i pewnego zimowego dnia rzuciłam cały plan, przestałam się spieszyć i zjechałam w boczną drogę. Do Magnic.
Było ciemno, zimno, z nieba waliło śniegiem.
Ale co tam! Nie czas na narzekania, trzeba działać, róbmy swoje!
Raperski napis, namalowany sprayem na jednym z zabudowań gospodarczych przypałacowego folwarku upewnił mnie, że to właściwy kierunek postępowania. ;)

Motywator z Magnic.JPG
Motywator z Magnic.JPG (53.63 KiB) Przejrzano 1741 razy



No i udało się.
Pięć minut później oglądałam płaską, owalną wysepkę, otoczoną szeroką, wypełnioną wodą fosą. Od strony folwarku fosę zasypano, a na majdanie grodziska zauważyłam ruiny budowli.
Nie mam pojęcia, jak ją wydatować i czym była. Kamienne fundamenty wyglądają bardzo staro, całkiem możliwe, że pochodzą ze średniowiecza i są reliktami wieży mieszkalno - obronnej. Górna, ceglana partia sprawiała wrażenie znacznie młodszej i bardziej współczesnej.
Lokalizacja

Nic bliższego o tym miejscu nie wiem.
Z całą pewnością jest to jednak zabytek archeologiczny, został zresztą wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa z numerem 243/Arch/2004 z 2004-03-23 (stanowisko 13).
Doszukałam się ponadto informacji, że w późnym średniowieczu Magnice był własnością rodziny Schebitzów, znanych patrycjuszy wrocławskich.

P.S.
Poza prezentowanym grodziskiem w Magnicach jest też śliczny, bardzo zadbany pałac ze smokami na filarach bramy, ale przyznam się, że nie zrobiłam mu nawet jednego zdjęcia.
Załączniki
Magnice - grodzisko (1).JPG
Magnice - grodzisko (1).JPG (129.77 KiB) Przejrzano 1741 razy
Magnice - grodzisko (2).JPG
Magnice - grodzisko (2).JPG (35.21 KiB) Przejrzano 1741 razy
Magnice - grodzisko (3).JPG
Magnice - grodzisko (3).JPG (114.12 KiB) Przejrzano 1741 razy
Magnice - grodzisko (4).JPG
Magnice - grodzisko (4).JPG (110.01 KiB) Przejrzano 1741 razy
Magnice - grodzisko (5).JPG
Magnice - grodzisko (5).JPG (126 KiB) Przejrzano 1741 razy
Magnice - grodzisko (6).JPG
Magnice - grodzisko (6).JPG (90.32 KiB) Przejrzano 1741 razy
Magnice - grodzisko (7).JPG
Magnice - grodzisko (7).JPG (114.83 KiB) Przejrzano 1741 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości