Głęboka - grodzisko

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Głęboka - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 gru 2020, 06:54

Na północny wschód od wsi Głęboka (Glambach), położonej w gminie Strzelin, w wąskim kompleksie leśnym, ciągnącym się wzdłuż rzeki Krynki (Kryhn), nieopodal granicy z Wyszonowicami (Ruppersdorf) w gminie Wiązów, znajdują się słabo czytelne pozostałości dawnego fortalicjum.
Prawdopodobnie są to relikty średniowiecznego grodziska typu nizinnego, składającego się z płaskiego majdanu - wyspy, na którym znajdowała się zapewne budowla o charakterze wieży mieszkalno - obronnej oraz z otaczającej kopiec fosy i dobrze czytelnego do dziś wału ziemnego.
Stanowisko jest trudne do sfotografowania, nawet poza sezonem "liściowym", ale bardzo dobrze można je odczytać za pomocą Geoportalu (LIDAR).
Domniemane grodzisko było do tej pory badane jedynie powierzchniowo.
Ja nawet nie próbowałam szukać skorupek w miejscu, które było przez stulecia tyle razy zalewane wodami Krynki w czasie niejednej powodzi.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Głęboka - grodzisko (1).JPG
Głęboka - grodzisko (1).JPG (106.09 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (2).JPG
Głęboka - grodzisko (2).JPG (141.27 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (5).JPG
Głęboka - grodzisko (5).JPG (140.02 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (4).JPG
Głęboka - grodzisko (4).JPG (131.68 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (3).JPG
Głęboka - grodzisko (3).JPG (40.31 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (8).JPG
Głęboka - grodzisko (8).JPG (148.52 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (7).JPG
Głęboka - grodzisko (7).JPG (78.9 KiB) Przejrzano 1839 razy
Głęboka - grodzisko (6).JPG
Głęboka - grodzisko (6).JPG (147.78 KiB) Przejrzano 1839 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości