Rościszów - grodzisko średniowieczne

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rościszów - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 21 gru 2020, 06:58

Ponad Rościszowem (Steinseifersdorf), urokliwą wsią sanatoryjną, położoną w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Pieszyce, na szczycie Fortecznej Góry, znajdują się dobrze zachowane pozostałości dużego, trójczłonowego, późnośredniowiecznego grodziska.
Jest to bardzo ciekawy obiekt o niezwykłym kształcie, pierwszy raz spotkałam się z czymś takim. Warownia składa się z trzech nachodzących na siebie okręgów wałów i suchych fos, dających w sumie układ majdanu z dwoma podgrodziami ułożonymi po obu stronach.
Majdan, rozcięty od północy niezasypanym wykopem archeologicznym, przedstawia sobą ziemny kopiec, na którym zapewne istniała niegdyś wieża mieszkalno - obronno - obserwacyjna.
Całość porasta las bukowy.

Obiekt został odkryty i opisany w XIX wieku. Później jego lokalizacja uległa zapomnieniu - archeolodzy przed i po wojnie bezskutecznie go poszukiwali. Dopiero w 1982 roku, dzięki informacjom uzyskanym od okolicznych mieszkańców udało się odnaleźć zapomnianą warownię. W 1993 roku przeprowadzono pierwsze badania archeologiczne. Odkryto interesujące założenie obronne, stanowiące formę pośrednią między wczesnośredniowiecznym grodem, a późnośredniowiecznym zamkiem. Warownia została zbudowana na planie trzech okręgów, z centralnym położonym na niewielkim wzniesieniu. Zajmuje powierzchnię prawie 15000 m2. Była to konstrukcja ziemno-drewniana w stylu wczesnośredniowiecznych grodów. Obronę zapewniała podwójna linia wałów oraz wykuta w skale sucha fosa otaczająca zarówno zamek górny jak i oba podzamcza. Wały mające 10 m szerokości zbudowane były z wypełnionych gliną i kamieniami drewnianych skrzyń. Główne zabudowania usytuowano na szańcu o średnicy 50 metrów i wysokości 8 metrów, otoczonym fosą. Składały się na nie dwa murowane budynki mieszkalne kryte dachówką, wieża obronna oraz warsztat kowalski i kuźnia. Odkryte bryły żużla i żelazne odpady produkcyjne świadczą o tym, że budowniczowie zamku musieli sami wytapiać i wykuwać niezbędne wyroby żelazne. Świadczy to o problemach z zaopatrzeniem w okolicznych, nie dość rozwiniętych jeszcze miejscowościach.

Źródło: gory-sowie.pl

Warownia padła ofiarą pożaru: czy wzniecono go przypadkowo, czy doszło do walk i podpalenia - nie wiadomo.
Do dziś zachował się dobrze czytelne wały i fosy, porośnięte bukowym lasem. W zakładce LIDAR Geoportalu fortalicjum prezentuje się obłędnie.
W miejsce to niełatwo trafić.
Grodzisko bywa źle zaznaczane na mapach, nie prowadzi w jego pobliże żaden szlak turystyczny, a w dodatku nazwy okolicznych wzgórz wprowadzają niemałe zamieszanie. Są to bowiem: Zameczna Góra, Forteczna Góra i Grodzisko. Niezły kocioł!

Zdjęcia wykonałam w jeden z najkrótszych dni, w grudniu 2020 roku.
Archimedes czekał na mnie zaparkowany przy ulicy Spacerowej w Rościszowie, nieopodal Willi Goellner, skąd najlepiej rozpocząć wędrówkę.
Bardzo polecam!
Lokalizacja
Załączniki
Rościszów - grodzisko (1).JPG
Rościszów - grodzisko (1).JPG (138.32 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (3).JPG
Rościszów - grodzisko (3).JPG (135.52 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (2).JPG
Rościszów - grodzisko (2).JPG (115.15 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (5).JPG
Rościszów - grodzisko (5).JPG (112.3 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (4).JPG
Rościszów - grodzisko (4).JPG (133.98 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (7).JPG
Rościszów - grodzisko (7).JPG (117.45 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (6).JPG
Rościszów - grodzisko (6).JPG (113.55 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (9).JPG
Rościszów - grodzisko (9).JPG (114.48 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (8).JPG
Rościszów - grodzisko (8).JPG (60.97 KiB) Przejrzano 2234 razy
Rościszów - grodzisko (10).JPG
Rościszów - grodzisko (10).JPG (47.55 KiB) Przejrzano 2234 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości