Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » wtorek 14 mar 2023, 06:52

Na wschód od wsi Gębczyce (Geppersdorf), położonej w powiecie strzelińskim i doskonale znanej jako miejsce wypoczynku, wśród podmokłych łąk i bagien, rozciągających się nad potokiem o nazwie Ciszek, już na terenie administracyjnie należącym do miejscowości Dębniki (Eichwald), znajduje się... takie dziwne cuś. :shock:

Nie, nie odkryłam tego miejsca sama. Nie zauważyłam go do tej pory i dopiero lakoniczna wzmianka o przeniesieniu wsi Gębczyce w mniej podmokłe miejsce, umieszczona w rewelacyjnym albumie Legendy ziemi strzelińskiej spowodowała, że odpaliłam LIDAR i przyjrzałam się bliżej okolicy.
I oczy mi wypadły.
Klasyka gatunku, jak ja mogłam tego wcześniej nie zauważyć!

Wygląda to wszystko na ciekawe założenie z dwoma stawami i gródkiem stożkowatym, na którym najpewniej wznosiła się wieża mieszkalno - obronna.
Otoczone wodą fortalicjum typu nizinnego funkcjonowało w okresie późnego średniowiecza.
Stawy, poza oczywistymi walorami ochronnymi dla grodziska, pełniły z całą pewnością także funkcje hodowlaną. A kto wie, czy obok dodatkowo nie działał niewielki młyn (ja na miejscu właścicieli bym go tam zbudowała, ale na mnie to trzeba brać poprawkę, bo z młynami to mam trochę hopla i to niewyleczalnego).

Opisywany tu obiekt nie jest zaznaczony na portalu mapowym NID.
Obecnie miejsce to jest strasznie zarośnięte, bardzo podmokłe i całkowicie zapomniane. Po wielu trudach udało mi się dotrzeć na wciąż otoczony wodą majdan domniemanego grodziska - przelazłam tam po pniu zwalonego drzewa.
W efekcie, kiedy wreszcie wyłoniłam się z zarośli i ruszyłam ociekając błotem w kierunku Archimedesa, wyglądałam tak nieciekawie, że słowa piosenki same cisnęły się na usta:

Rzadi tam to straszydlo. Wystupuje z bażin.


Zdjęcia wykonałam w marcu 2023 roku.
W sezonie wegetacyjnym nawet nie ma co się zbliżać to tych zarastających bagien i stawów.
Lokalizacja


Na koniec dwie uwagi.
1) Trudno w to uwierzyć, ale w bezpośrednim sąsiedztwie tego podejrzanego kopca przebiegał niegdyś niebieski szlak turystyczny (do dziś zachowały się słabo czytelne oznaczenia na drzewach). Obecnie poprowadzono go bardziej na północ.
2) Gródek i zarastające stawy są siedliskiem dzików i saren. Zbliżając się do tego miejsca zaleca się głośne śpiewanie, na przykład wspomnianej wyżej piosenki "Jožin z bažin".
Zwierzaki zwiewają w popłochu.
Załączniki
Grodzisko  (1).jpg
Grodzisko (1).jpg (111.76 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (2).jpg
Grodzisko (2).jpg (148.04 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (3).jpg
Grodzisko (3).jpg (150.86 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (4).jpg
Grodzisko (4).jpg (142.35 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (6).jpg
Grodzisko (6).jpg (126.16 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (5).jpg
Grodzisko (5).jpg (136.64 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (7).jpg
Grodzisko (7).jpg (147.38 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (9).jpg
Grodzisko (9).jpg (133.27 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (8).jpg
Grodzisko (8).jpg (158.81 KiB) Przejrzano 1203 razy
Grodzisko  (10).jpg
Grodzisko (10).jpg (161.03 KiB) Przejrzano 1203 razy
LIDAR.jpg
LIDAR.jpg (53.61 KiB) Przejrzano 1203 razy
Screenshot_20230312-140344_Geoportal Mobile.jpg
Screenshot_20230312-140344_Geoportal Mobile.jpg (47.84 KiB) Przejrzano 1150 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko sredniowieczne?

Postautor: smar » wtorek 14 mar 2023, 09:08

Karolina Kot pisze:...A kto wie, czy obok dodatkowo nie działał niewielki młyn (ja na miejscu właścicieli bym go tam zbudowała, ale na mnie to trzeba brać poprawkę, bo z młynami to mam trochę hopla i to niewyleczalnego)...

Woda wodą ale czy tam dałoby się jakiś "spad" wygospodarować? Bo na płaskim terenie nawet tak wielki entuzjasta jak Ty młyna nie zbuduje a raczej nie uruchomi ;) :mrgreen:

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne?

Postautor: Karolina Kot » wtorek 14 mar 2023, 11:31

Między innymi właśnie dlatego buduje się stawy, jazy i młynówki. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne?

Postautor: Andrzej Dereń » wtorek 14 mar 2023, 22:08

Wygląda bardzo zachęcająco. Na messtichblattach z końcówki XIX w. nic tam nie ma, więc nie są to pozostałości jakiejś niezbyt starej zabudowy przy stawach. Na wschód i zachód od domniemanego grodziska jest trochę śladów wskazujących na dawno zniszczoną zabudowę wiejską, więc faktycznie historia o przeniesieniu wsi w nowe miejsce może być prawdziwa. Natomiast przenosiny średniowiecznej siedziby rycerskiej w nowe, wygodniejsze miejsce już w czasach nowożytnych (w Gębczycach jest pałac renesansowy z późniejszymi zmianami) to wręcz klasyka gatunku. Tak było z zamkiem w czeskim Karniowie (z Cvilina do miasta), tak było z siedzibą z Moszczanki do Łąki Prudnickiej. Być może tak się stało również w przypadku Rozkochowa. Gratuluję znaleziska!

Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 sie 2021, 15:00

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne

Postautor: damwer1 » piątek 17 mar 2023, 09:33

Hej, grodzisko jest znane archeologom, było nawet badane wykopaliskowo. Informacje opublikowane zostały w katalogu pracy prof. Nowakowskiego (2017) "Śląskie obiekty obronne typu motte". Tutaj cytaty z opisów: 1. Na terasie nadzalewowej niewielkiego cieku, u podnóża Wzgórz Strzelińskich, ok. 1,1 km na
NE od wsi Gębczyce.
2. Nasyp założony prawdopodobnie na planie czworoboku z zaokrąglonymi narożami, o wymiarach u podstawy 23 x 25,5 m, u góry 16 x 16,5 m i wysokości do 2 m (ryc. 180). Kopiec stanowi wyspę na stawie, który pierwotnie miał zapewne kształt prostokąta. Szerokość stawu wynosi 16-23,5 m. W obrębie sondaży I/07 i IV/09 odkryto warstwy gliniaste i gliniasto-próchniczne warstwy niwelacyjne z dużymi kamieniami, świadczące o sztucznym podwyższaniu poziomu wyspy.
Znaleziska: 4. Grocik strzały, podkowa i fr. podkowy, 2 przebijaki, gwoździe i podkowiaki, 2 noże, 2 kółka/ogniwka.
Datowanie: 5. XIV-XV w.

Ze względu na malowniczy teren, trochę w charakterze uroczyska (byłem wiosną 2022, w słoneczny dzień) w mojej pracy jest to zakończenie proponowanego szlaku archeologicznego idącego z grodzisk w Witostowicach, przez Kaczyce, Dzierzkową, Gromnik aż tutaj :)

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » sobota 18 mar 2023, 09:32

Świetne wiadomości!
I mogę wyrzucić "pytajnik" z tytułu wątku! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne

Postautor: Andrzej Dereń » czwartek 23 mar 2023, 20:19

@Karolina Kot, to się nazywa Równoległe Odkrycie! :D

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dębniki / Gębczyce - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » czwartek 23 mar 2023, 21:44

I tak nikt nie przebije naszego Kusmanka, który znowu odkrył grupę kurhanów w Zagłębiu Dąbrowskim.
Chłopaka strach do lasu albo na pole wypuścić, bo jeszcze czegoś się doszuka i cyk! Nadzór konserwatorski gotowy i same kłopoty. :D :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości