Museum and Gallery od National history and Geography, muzeum w Czeskiej Lipce.
Muzeum posiada przebogatą kolekcję wypchanych zwierząt, muszli, skorupiaków, kręgowców.
Kolejne ekspozycje poświęcone są niezwykłej historii geologicznej rejonu. Gdzie z pradawnych piaskowców wyłoniły się wulkany i ukształtowały niezwykły krajobraz tego rejonu. Polecam odwiedzić "Pańską skałę".
W podziemiach muzeum jest zrekonstruowany fragment chodnika kopalni, jednej z okolicznych kopalń uranu.
Początki głębokiego wydobycia na tym terenie datuje się na rok 1965, kiedy istniały kopalnie Jáchymovské
Eksploatacja kopalni i szczytowa działalność górnicza (1975–1989)
Wzrost wydobycia trwał jeszcze w latach 80. XX w. w związku z rozbudową południowej części obszaru górniczego. Za absolutny szczyt wydobycia można uznać rok 1988, kiedy to w obu kopalniach Hamer (w tym w Křižany I) wydobyto 912 950 ton rudy.
Na początku 1995 roku dokonano oczyszczenia kopalni Hamer z materiałów i urządzeń. W latach 2001-2003 miało miejsce także kontrolowane zalanie terenów kopalni, podczas którego wykorzystano 4,7 mln. m3 wody. Wody gruntowe powinny powrócić do pierwotnego poziomu do roku 2020. W roku 2015 zakończono likwidację wszystkich obiektów powierzchniowych.
Z ciekawostek w rejonie oprócz metod górniczych do pozyskiwania uranu zastosowano poczynając od 1967 roku eksperyment z podziemnym ługowaniem uranu odwiertami z powierzchni, tzw. hydrochemicznym wydobyciem uranu. Jej zasada polega na wtłaczaniu silnie kwaśnych roztworów do zatkanych odwiertów, natomiast osłony (puste rurki z tworzywa sztucznego wzmacniające ściany odwiertów) przerywane są jedynie w miejscu występowania złóż rud uranu. Silnie kwaśne roztwory wchodzą zatem w bezpośredni kontakt z rudą uranową, w której krążą, rozpuszczają uran, który jest pompowany na powierzchnię w postaci kwaśnych odcieków z innych odwiertów. Uran wytrąca się z odcieków i jest gotowy do dalszego przetwarzania.
Wraz z wydobyciem w okolicach Stráž pod Ralskem zaczęły narastać różne trudności techniczne i ekologiczne związane z eksploatacją. Pompowanie wód kopalnianych zagroziło reżimowi hydrodynamicznemu wód gruntowych w sąsiedniej kopalni hydrochemicznej, natomiast do korytarzy kopalni w szybach Hamera zaczęły przedostawać się kwaśne roztwory z górnictwa hydrochemicznego. W tym czasie w okolicach Stráža pod Ralskem pojawiło się pierwsze zanieczyszczenie wód gruntowych.
Obecnie rejon wydobycia i przetwarzania uranu jest poddawany rekultywacji na co przeznaczane są miliardy koron.