Pokrzywna - Zamkowa Góra, relikty zamku

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pokrzywna - Zamkowa Góra, relikty zamku

Postautor: Karolina Kot » środa 23 lis 2022, 06:43

Zamkowa Góra (571 m n.p.m.) to trzeci co do wysokości szczyt Gór Opawskich (Sudety Wschodnie). Wznosi się on po wschodniej stronie Cichej Doliny (obecnie jest to rezerwat przyrody) i Bystrego Potoku, płynącego na północ, w stronę Pokrzywnej (Wildgrund).

Na jej południowym krańcu, na południe od grupy skałek, znajdują się dość dobrze czytelne relikty średniowiecznego fortalicjum, datowanego XIV - XV wiek.
Zameczek ten strzegł granicy przebiegającej pomiędzy księstwem opawskim, a nyskim księstwem biskupim oraz miał za zadanie nadzorować szlak handlowy, łączący Wrocław i Morawy. Jego budowniczymi byli Rosenbergowie, założyciele miasta Prudnik.
Warownia w XV wieku przeszła w ręce rycerzy - rozbójników, nękających okoliczne osady i rabujących kupców i w efekcie została zniszczona przez wojska gdy wojska połączonych sił kilku miast księstw śląskich, zapewne pod dowództwem Wilhelma, księcia opawskiego.

Do dziś bystre oko turysty dostrzeże relikty suchej fosy i kamiennych wałów, wzniesionych z lokalnie występującego łupka, spojonego gliną. Wały tworzą kształt pięcioboku, wydłużonego w kierunku południowym.
W ich obrębie znajdował się majdan o stosunkowo płaskiej powierzchni, na którym zapewne ulokowano drewnianą zabudowę zamku oraz - być może - murowaną wieżę mieszkalno - obronną.

No niestety: nie miałam dotąd szczęścia do tego zamku.
Moja pierwsza wizyta w tym miejscu wypadła po zmroku. Podczas drugiej okazało się, że wpierdzieliłam się w rejon polowania, więc w efekcie pognałam na parking do Archimedesa w wesołych podskokach, śpiewając ile płuca dały (okropnie fałszuję), mając przy tym pełną świadomość, że myśliwi wszystko potrafią pomylić z dzikiem.
Widoczna tu i ówdzie krew z lekka dodawała mi - że tak to określę - skrzydeł.

No ale powiadają, że do trzech razy sztuka.
A za trzecim razem akurat musiał spaść śnieg. Zdjęcia więc są, jakie są.

Lokalizacja
Załączniki
Zamkowa Góra (1).jpg
Zamkowa Góra (1).jpg (108.55 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (2).jpg
Zamkowa Góra (2).jpg (149.09 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (4).jpg
Zamkowa Góra (4).jpg (117.81 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (3).jpg
Zamkowa Góra (3).jpg (140.4 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (5).jpg
Zamkowa Góra (5).jpg (136.03 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (6).jpg
Zamkowa Góra (6).jpg (136.63 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (7).jpg
Zamkowa Góra (7).jpg (119.03 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (8).jpg
Zamkowa Góra (8).jpg (143.93 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (10).jpg
Zamkowa Góra (10).jpg (119.04 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (9).jpg
Zamkowa Góra (9).jpg (124.57 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (12).jpg
Zamkowa Góra (12).jpg (108.24 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (11).jpg
Zamkowa Góra (11).jpg (136.33 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (13).jpg
Zamkowa Góra (13).jpg (52.43 KiB) Przejrzano 634 razy
Zamkowa Góra (14).jpg
Zamkowa Góra (14).jpg (44.57 KiB) Przejrzano 634 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Pokrzywna - Zamkowa Góra, relikty zamku

Postautor: Andrzej Dereń » piątek 23 gru 2022, 16:13

Ciekawostka. Zamkowa Góra jest najwyższym szczytem Ziemi Prudnickiej w jej historycznych granicach. Po odłączeniu spod prudnickiej administracji Pokrzywnej już tak nie jest. Teraz najwyższym punktem jest niedaleka Długota (457m). Strażnica na Hausbergu ściśle kojarzona jest z Prudnikiem, ponieważ tamtejszy las był częścią dóbr zamku prudnickiego, nic więc dziwnego, że jeśli była tam strażnica, to była powiązana funkcjonalnie z twierdzą w mieście. Strażnica przestała mieć znaczenie i zapewne została opuszczona, gdy sąsiednie księstwa zostały zhołdowane przez czeskiego króla i przestały ze sobą konkurować. Być może stało się to już w 1337 r., kiedy okręg prudnicki odłączono od Moraw i włączono do ks. niemodlińskiego. Żywot strażnicy musiał więc być bardzo krótki i zresztą nie ma też wzmiankowanych żadnych panów na Pokrzywnej, którzy mogliby mieć tam swoją siedzibę. Historie o XV-wiecznych rabusiach to raczej legendy, nie znam źródeł na ten ten temat, poza niemieckimi, ludowymi opowieściami. Ciekawy jest temat wspomnianej drogi, bo nie każdy zdaje sobie sprawę, o jaki trakt dokładnie chodzi. Może się zdawać, że to droga doliną Bystrego Potoku aż na Przeł. Mokrą i dalej w teren Czech. Noooo, jeśli dawni kupcy mieli ambicję wspinania się na najwyżej położoną przełęcz w okolicy, to tak mogło być. Ale nie było. Chodzi o Opawską Drogę, trakt prowadzący od kościoła w Janowie przez Przeł. pod Zamkową Górą, w dół do Bystrego Potoku, potem w górę obok późniejszej leśniczówki Na Anusi w kierunku Zlatych Hor. Dzięki tej drodze omijało się spore góry, a jednocześnie nie nadrabiało się drogi, robiąc dużą pętlę przez tereny bardziej nizinne. Zachowało się kilka, jeszcze XIX-wiecznych map, które wyróżniają Opawską Drogę, wśród innych traktów w tej okolicy. Znając układ granic oraz przebieg tej drogi, nie powinna nas dziwić lokalizacja strażnicy na Zamkowej G. Nikt nie mógł przejść wspomnianą drogą i nie być dostrzeżony przez załogę strażnicy. Według niektórych badaczy "antyzamkiem" dla Hausbergu był Leuchtenštejn.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

 

 

cron