Prusinowice - grodzisko średniowieczne II

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prusinowice - grodzisko średniowieczne II

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 mar 2020, 11:13

Na południe od wsi Prusinowice (Waltdorf), położonej powiecie nyskim, w gminie Pakosławice, przy polnej, ale przejezdnej drodze, wśród pól, nieopodal granicy z miejscowością Złotogłowice, zauważymy kępę drzew.
Kryje ona dobrze czytelne relikty średniowiecznego grodziska stożkowatego.
Na otoczonym suchą dziś fosą kopcu - majdanie wznosiła się zapewne wieża mieszkalno - obronna, po której nie zachowały się ślady. Obiekt znany był już niemieckim badaczom przed wojną.
Miejsce to owiane jest lokalnymi legendami, opowiadającymi o snujących się w pobliżu duchach dawnych mieszkańców warowni.

Duchy rycerzy rozbójników w pobliżu Prusinowic

Po legendarnej osadzie raubritterów, czyli rycerzy rozbójników, zostało tylko wzniesienie porośnięte drzewami i duchy snujące się po okolicy.

Wedle legendy rycerze trudniący się rozbojem mieszkali w grodzisku w pobliżu Prusinowic. Napadali na ciągnące przebiegającym w pobliżu szlakiem kupieckie karawany i możnych. Kres ich bandyckim wypadom położył dopiero biskup Piotr Nowak, który najechał grodzisko, zrównał je z ziemią, a raubritterów oddał pod sąd w Nysie. Tam zostali ścięci, a ich duchy błąkające się ciągle po ziemi słychać podobno czasem na prusinowickich polach.

- Nie wiem, czy ktoś jakiego ducha widział, ale jak byłem młody chłopak, pasaliśmy tu krowy. W pojedynkę do tego miejsca nikt nie chodził - przyznaje Tadeusz Jurecki, sołtys Prusinowic. - Strach może to nie był, ale jakoś tak nieswojo…

Dziś po średniowiecznym grodzisku zbójców na polach między Prusinowicami, Złotogłowicami i Strobicami została tylko kępa drzew i gęstej tarniny otoczona rowem z wodą - prawdopodobnie pozostałość fosy. Jeśli komuś uda się wedrzeć przez chaszcze do środka, znajdzie niewielkie wzniesienie i pozostałości po rozległych dołach.
- Wykopali je przed wojną Niemcy, szukali tu śladów niemieckości, jak Hitler doszedł do władzy - opowiada sołtys Jurecki. - Ale chyba ich nie znaleźli, bo zostawili te doły odkryte.

Ślady po zbójeckiej osadzie odkryto długo po wojnie, gdy rolnicy zaczęli uprawiać pola wokół grodziska. - Znajdowaliśmy tu wtedy resztki glinianych naczyń: mis, kubków, garnków - wylicza Tadeusz Jurecki. - Zbierał je głównie nasz historyk, pan Władysław Sochor. I on wiedział o grodzisku najwięcej, ale zmarł ze trzy lata temu.

- Mąż wszystkie te znaleziska oddał chyba do muzeum w Nysie - mówi wdowa po historyku, pani Zofia.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Nie wiem, jak to z tymi duchami było, mnie się na tym grodzisku spacerowało wyjątkowo dobrze i sympatycznie. Oczywiście nie miałam pojęcia o tej legendzie, ale coś mi się ona grubymi nićmi szyta. ;)
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.
Załączniki
Grodzisko średniowieczne (1).JPG
Grodzisko średniowieczne (1).JPG (77.96 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (2).JPG
Grodzisko średniowieczne (2).JPG (110.91 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (3).JPG
Grodzisko średniowieczne (3).JPG (66.18 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (4).JPG
Grodzisko średniowieczne (4).JPG (129.17 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (7).JPG
Grodzisko średniowieczne (7).JPG (89.38 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (6).JPG
Grodzisko średniowieczne (6).JPG (136.48 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (5).JPG
Grodzisko średniowieczne (5).JPG (146.78 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (9).JPG
Grodzisko średniowieczne (9).JPG (146.1 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (8).JPG
Grodzisko średniowieczne (8).JPG (82.27 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (11).JPG
Grodzisko średniowieczne (11).JPG (128.96 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (10).JPG
Grodzisko średniowieczne (10).JPG (136.12 KiB) Przejrzano 3088 razy
Grodzisko średniowieczne (12).JPG
Grodzisko średniowieczne (12).JPG (146.59 KiB) Przejrzano 3088 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prusinowice - grodzisko średniowieczne II

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 mar 2020, 11:14

A tak wygląda zauważona w tym miejscu ceramika:
Załączniki
Ceramika (2).JPG
Ceramika (2).JPG (64.39 KiB) Przejrzano 3087 razy
Ceramika (1).JPG
Ceramika (1).JPG (69.38 KiB) Przejrzano 3087 razy
Ceramika (3).JPG
Ceramika (3).JPG (77.02 KiB) Przejrzano 3087 razy
Ceramika (4).JPG
Ceramika (4).JPG (126.59 KiB) Przejrzano 3087 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości