Dworki - Pisztyk, źródła rzeki Włodzicy

Posty: 28616
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Dworki - Pisztyk, źródła rzeki Włodzicy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 24 cze 2024, 00:36

Na Wzgórzach Włodzickich, na terenie nieistniejącej już osady Sośnina (Fichtig b. Krainsdorf), niegdyś będącej przysiółkiem wsi Dworki (Krainsdorf), wśród pozostałości dawnych gospodarstw, opuszczonych i rozebranych po roku 1945, ale nadal czytelnych w terenie, znajduje się miejsce, w którym swój początek bierze płynąca rzez Nową Rudę rzeka Włodzica (Walditz), lewy dopływ Ścinawki.
Bardzo często jej początek jest źle zaznaczany na mapach i nieprawidłowo lokalizowany przez turystów, poruszających się zielonym i czerwonym szlakiem turystycznym między Świerkami, a Krajanowem.

Większość osób sądzi, że źródło Włodzicy znajduje się obok zielonej strzałki, tuż przy wspomnianych szlakach.
Pomyłka ta jest jak najbardziej uzasadniona!
Rzeczywiście w tym właśnie miejscu natrafimy na sadzawkę, latem zarośniętą tatarakiem, będącą początkiem potoku, który można pomylić z Włodzicą. Potok płynie jednak na północ i jest jedynie dopływem interesującej nas rzeczki.

Aby znaleźć właściwe źródło, należy odbić ze wspomnianych szlaków turystycznych w nieoznakowaną drogę zgodnie ze wskazaniem zielonej strzałki i dojść w rejon dawnego przysiółka Fichtig.
Relikty fundamentów zabudowań oraz charakterystyczne, przydomowe drzewa (w tym wiekowe grusze i jabłonie) zdradzają, że niegdyś była tu wieś.
To właśnie pomiędzy jej nieistniejącymi już gospodarstwami bierze swój początek Włodzica - udokumentowano to zresztą stosowną tabliczką. Rzeka wypływa w rejonie przepustu pod drogą gruntową, ale w bardziej "mokre" miesiące źródło przesuwa się wyżej, na teren łąki.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2024 roku.
Panowały upały, więc zamiast wody zastałam jedynie bajoro.
Miejsce to jest jednak tak urokliwe, że nie wyobrażam sobie nie powrócić na Wzgórza Włodzickie poza sezonem wegetacyjnym.
Załączniki
Źródła Włodzicy (1).jpg
Źródła Włodzicy (1).jpg (145.03 KiB) Przejrzano 220 razy
Źródła Włodzicy (2).jpg
Źródła Włodzicy (2).jpg (145.49 KiB) Przejrzano 220 razy
Źródła Włodzicy (3).jpg
Źródła Włodzicy (3).jpg (112.74 KiB) Przejrzano 220 razy
Źródła Włodzicy (4).jpg
Źródła Włodzicy (4).jpg (146.35 KiB) Przejrzano 220 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość