Ołdrzychowice Kłodzkie - Jaskinia przy Torach

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ołdrzychowice Kłodzkie - Jaskinia przy Torach

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 maja 2023, 11:02

W Ołdrzychowicach Kłodzkich (Ullersdorf), w przekopie linii kolejowej, znajduje się niewielka jaskinia, penetrowana zresztą swego czasu przez naszą Bubę :arrow: LINK.
Podejrzewam, że ta niewielka jama, do której wślizgnąć się może jedynie osoba o czystym sercu i wąskim zadku, to "słynna" Jaskinia przy Torach, zwana także Jaskinia pod Torami.

Doskonały opis tego miejsca znaleźć można na stronie Jaskinie Polski, serdecznie polecam zajrzeć i rzucić okiem.
Poniżej cytat ze wspomnianego źródła:

Opis drogi dojścia do otworu

Jaskinia znajduje się na południowo-zachodnim zboczu góry z wykopem pod tor kolejowy z Kłodzka do Stronia Śląskiego, około 1,5 km od stacji Ołdrzychowice w kierunku Trzebieszowic. Ze stacji Ołdrzychowice idziemy ścieżką wzdłuż torów około 1,5 km, mijamy mostek (przepust), a od niego idziemy jeszcze 200 m do miejsca, gdzie tor zanurza się w wykop skalny porośnięty gęstym lasem. Otwór jest słabo widoczny, zarośnięty i znajduje się po prawej stronie u podstawy niezbyt dużej zwietrzałej skały wapiennej.

Opis jaskini

Otwór posiada wymiary 0,5x0,5 m jest nieregularny, zagłębiony poniżej toru kolejowego. Z otworu, początkowo ciasnym korytarzykiem (około 1 m), który doprowadza nas od nieco obszerniejszej salki, położonej 0,8 m niżej od otworu. Salka, o wymiarach 1,8x1,5 m i wysokości 1,2 m Kontynuuje się korytarzykiem w lewo i wstecz do niewielkiego rozszerzenia z odchodzącymi wąskimi szczelinami nie do przejścia. Jaskinia została utworzona w wkładce marmurów przypuszczalnie przez wody rzeki płynącej niegdyś wyżej. Ściany są myte, na południowej ściance widoczne drobne nacieki i polewa. Spąg pokrywa namulisko gliniasto-piaszczyste z rumoszem skalnym (prawdopodobnie pozostałość po budowie torowiska), a także resztki poobijanych nacieków kalcytowych. W piasku można spotkać otoczaki piaskowcowe, co świadczyć może o znacznym przepływie wody.
Jaskinia jest sucha, bez przewiewu.
Przed otworem występują liczne krzewy, a leżące kamienie w partiach przyotworowych porasta mech.
Zaobserwowano nocującego tu gacka wielkoucha oraz liczne komary i pająki.

Historia badań i eksploracji

Otwór odsłonięto w 1895 lub 1896 r. podczas robót przy wykopie torowiska, mógł też służyć jako schron. Mogła to być część większej jaskini zniszczonej podczas budowy kolei. W 1970 r. J. Bieroński odnalazł otwór i przeprowadził badania osadów (Bieroński 1973). W 1994 roku opis i plan pod nazwą "Jaskinia z Otoczakami" publikuje A. Wojtoń. Otwór w zwietrzałej skale wapiennej ponownie został odsłonięty 09.03.1995 r. przez grupę z Koła Naukowego Studentów Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego (Rogala 1995a). W następnych latach eksplorację jaskini prowadzili W. Rogala, W. Placek i A. Wojtoń (1998), odkrywając drugi otwór.

Historia dokumentacji

Plan i opis opublikował w 1995 r. W.Rogala. Dokumentacja autorstwa H. Zyzańskiej jaskini została opublikowana w 1996 r. Aktualizację i nowy plan sporządzili w 1998 r. H. i H. Zyzańscy (Speleoklub „BOBRY”, Żagań). Dane zaktualizował A. Szynkiewicz w 2014 r.

Prezentowany niżej plan jaskini wykonał pan Andrzej Wojtoń.

Ta niewielka jaskinia nader często jest źle zaznaczana na mapach i mylona z Jaskinią z Otoczami.
Zdjęcia wykonałam wiosną 2023 roku.
Załączniki
Jaskinia przy Torach (1).jpg
Jaskinia przy Torach (1).jpg (169.04 KiB) Przejrzano 400 razy
Jaskinia przy Torach (4).jpg
Jaskinia przy Torach (4).jpg (73.3 KiB) Przejrzano 400 razy
Jaskinia przy Torach (3).jpg
Jaskinia przy Torach (3).jpg (114.87 KiB) Przejrzano 400 razy
Jaskinia przy Torach (5).jpg
Jaskinia przy Torach (5).jpg (136.34 KiB) Przejrzano 400 razy
Jaskinia przy Torach (2).jpg
Jaskinia przy Torach (2).jpg (165.68 KiB) Przejrzano 400 razy
Plan jaskini.jpg
Andrzej Wojtoń.
Plan jaskini.jpg (109.74 KiB) Przejrzano 400 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość