Chociwel - krzyż pokutny / kamień z rytem krzyża

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chociwel - krzyż pokutny / kamień z rytem krzyża

Postautor: Karolina Kot » piątek 31 mar 2023, 06:38

We wsi Chociwel (Kuschlau), położonej w powiecie strzelińskim, za opuszczoną stacją paliw, po prawej stronie drogi wiodącej w kierunku Strzelina, stoi sobie na poboczu kamienny, monolityczny krzyż, uznawany powszechnie za tzw. krzyż pokutny/pojednania.
Jest on nietypowy, gdyż - zamiast symbolicznie przedstawionego narzędzia zbrodni - wyryto na nim... drugi krzyż!
Co miało oznaczać takie zestawienie? Nie mam pojęcia.
Podobną kompilację można spotkać na kamieniu przy kościele w nieodległym Brożcu.

Co ciekawe jeszcze nie tak dawno obok opisywanego tu zabytku stał drugi kamienny krucyfiks. Z wyrytymi dwoma mieczami.
Niestety, obecnie pozostała po nim jedynie wystająca z ziemi podstawa. Opowiedziano mi, że kilka lat temu w ten drugi krzyż wjechał samochód i go złamał (i nie był to mój Archimedes).

Zdjęcia wykonałam w roku 2019.
Lokalizacja
Załączniki
Chociwel (1).JPG
Chociwel (1).JPG (106.91 KiB) Przejrzano 593 razy
Chociwel (2).JPG
Chociwel (2).JPG (132.7 KiB) Przejrzano 593 razy
Chociwel (3).JPG
Chociwel (3).JPG (106.31 KiB) Przejrzano 593 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 755
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Chociewl - krzyż pokutny / kamień z rytem krzyża

Postautor: pasqudek » piątek 31 mar 2023, 13:40

Proszę o poprawienie literówki w tytule wątku
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chociwel - krzyż pokutny / kamień z rytem krzyża

Postautor: Karolina Kot » piątek 31 mar 2023, 19:14

Dziękuję za czujność! ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Płyty pokutne - kamienie z rytem krzyża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość