Mirostowickie Zakłady Ceramiczne - kultowe kubki i bulionówki

Wyroby porcelanowe, porcelitowe i kamionkowe codziennego użytku, pochodzące z drugiej połowy XX wieku
Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Mirostowickie Zakłady Ceramiczne - kultowe kubki i bulionówki

Postautor: Karolina Kot » środa 12 kwie 2023, 21:45

Któż nie zna tych poręcznych, brązowych miseczek z wygodnymi uchwytami, wykonanych z porcelitu i pokrytym szkliwem w różnych odcieniach koloru brązowego!

Bulionówki z Mirostowickich Zakładów Ceramicznych znalazły swoje miejsce w niemal każdym polskim domu, a już na pewno w każdej PRL - owskiej knajpce, serwującej takie potrawy jak bogracz albo flaczki.
Produkowane w ilościach hurtowych naczynia były dobrej jakości, rzadko się tłukły i dzięki temu zachowało się ich do dziś całkiem sporo.

Charakterystycznym elementem, pozwalającym na odróżnienie zakładu, w którym czarki powstawały, jest sygnatura umieszczona na spodzie miseczki.
Są to najczęściej dwie literki "Mi" albo cała nazwa "MIROSTOWICE". Warto zapamiętać te oznaczenia i będąc z wizytą u babci i dziadka zajrzeć pod spód miseczki z grochówką.

Poniżej - dla przykładu - dwa naczynia, uratowane z PSZOK-u przez mojego kolegę.
Zachęcam do zajrzenia w głąb kuchennych szaf i zaprezentowania w tym wątku innych bulionówek z Mirostowickich Zakładów Ceramicznych.
Załączniki
Mirostowice (2).jpg
Mirostowice (2).jpg (80.28 KiB) Przejrzano 636 razy
Mirostowice (1).jpg
Mirostowice (1).jpg (69.35 KiB) Przejrzano 636 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6444
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Mirostowickie Zakłady Ceramiczne - kultowe bulionówki

Postautor: piotrwilczek » czwartek 08 cze 2023, 20:19

Pamiętam, że z tej wytwórni pochodzi butelka miodu pitnego (charakterystyczny wzór i kolor). Jeśli się nie mylę była jeszcze kilka lat temu do nabycia wraz z zawartością w monopolowym.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mirostowickie Zakłady Ceramiczne - kultowe kubki i bulionówki

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 cze 2023, 22:27

Mnie się nie rzuciło w oczy nic takiego, ale zwrócę uwagę na tego typu butelki bądź karafki.

A tymczasem na zdjęciach poniżej prezentowana jest nieduża miseczka z charakterystycznym wzorem z przejaśnieniem u góry, wykonana w Mirostowicach.
Moi rodzice posiadali niegdyś wyszczerbiony kubeczek o identycznym motywie zdobniczym, podprowadzony ze studenckiej stołówki w Krakowie.
Było to moje ulubione naczynie z dzieciństwa. Uwielbiałam pic z niego kakao z kożuchem, a jeszcze bardziej lubiłam moment, kiedy moja własna twarz odbijała się w błyszczącym dnie.

Niestety, kubek jakiś czas temu się potłukł.
Załączniki
Mirostowice (2).jpg
Mirostowice (2).jpg (38.21 KiB) Przejrzano 506 razy
Mirostowice (1).jpg
Mirostowice (1).jpg (45.09 KiB) Przejrzano 506 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 254
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Mirostowickie Zakłady Ceramiczne - kultowe kubki i bulionówki

Postautor: Kama » piątek 23 cze 2023, 08:59

W mojej rodzinnej gawrze używana była prawie wyłącznie brązowa kamionka talerzowa, głównie z Pruszkowa, choć i Mirostowice były, w postaci miseczek oraz kubków, lecz one do dziś zachowały się w ilości szczątkowej.
Mirostowice.jpg
Mirostowice.jpg (54 KiB) Przejrzano 440 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mirostowickie Zakłady Ceramiczne - kultowe kubki i bulionówki

Postautor: Karolina Kot » sobota 06 sty 2024, 22:41

Kolekcja czterech kubków (niestety, jeden z nich jest obtłuczony):
Załączniki
Mirostowice (1).jpg
Mirostowice (1).jpg (62.92 KiB) Przejrzano 184 razy
Mirostowice (3).jpg
Mirostowice (3).jpg (72.1 KiB) Przejrzano 184 razy
Mirostowice (2).jpg
Mirostowice (2).jpg (50.23 KiB) Przejrzano 184 razy
Mirostowice (6).jpg
Mirostowice (6).jpg (74.34 KiB) Przejrzano 184 razy
Mirostowice (5).jpg
Mirostowice (5).jpg (51.11 KiB) Przejrzano 184 razy
Mirostowice (4).jpg
Mirostowice (4).jpg (70.51 KiB) Przejrzano 184 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Porcelana, porcelit i kamionka z okresu PRL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość