Biała Rawska - synagoga

Posty: 15861
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Biała Rawska - synagoga

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 22 sty 2018, 21:39

W północno - zachodnim narożniku rynku w Białej Rawskiej, nazywanym obecnie Placem Wolności, mieści się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Na pierwszy rzut oka budynek ten nie wydaje się być ani jakiś specjalnie ciekawy, ani wyjątkowy. Bardzo interesująca jest natomiast jego historia.
Okazuje się, że obecna remiza to tak naprawdę przebudowana przedwojenna synagoga, którą lokalna gmina żydowska wybudowała w latach 1845 - 1847 w miejscu starszej, drewnianej bóżnicy.
Był to orientowany budynek, wzniesiony na planie prostokąta w stylu klasycystycznym, przykryty trójspadowym dachem. Posiadała wysokie okna, zakończone półkoliście. Ponieważ była usytuowana na terenie opadającym ku dolinie rzeki Białki, od strony ulicy Brukowej, gdzie znajdowały się wejścia, można było rozplanować dwie kondygnacje, z których górna mieściła babiniec przeznaczony dla kobiet. Na galerię dostać się można było zewnętrznymi, drewnianymi, krytymi schodami.
Główna sala modlitewna, przeznaczona dla mężczyzn, zajmowała parter budynku. Na środku umieszczono prostą, drewnianą, ośmioboczną bimę pozbawioną baldachimu, zaopatrzoną w rozplanowane po obu stronach schodki. Aron ha-kodesz, dzieło Samuela Jehudy Reingewurtza z Warszawy, ukończony w 1861 roku, umieszczony był na wschodniej ścianie, czyli od strony rynku.

Modlitewnia służyła bialskim Żydom blisko sto lat, nie przetrwała jednak II Wojny Światowej. Została splądrowana i podpalona w roku 1939, ale jej wypalonej skorupy nie rozebrano. Po wojnie historyczne mury przebudowano i zadaszono, dostosowując całość na potrzeby Straży Pożarnej.

Niestety, chociaż symbol "Gwiazdy Dawida", oznaczający synagogę, znajdziemy na niejednej współczesnej mapie turystycznej, to jednak na murze budynku próżno szukać tabliczki upamiętniającej historię tego miejsca, a szkoda.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2018 roku.
Warto rzucić okiem na ciekawą stronę Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego, skąd zaczerpnęłam prezentowane poniżej archiwalne zdjęcia.
Widać na nich, jak istotnym zmianom została poddana bryła dawnej synagogi.
Załączniki
Dawna synagoga (1).JPG
Dawna synagoga (1).JPG (58.32 KiB) Przejrzano 867 razy
Dawna synagoga (2).JPG
Dawna synagoga (2).JPG (44.94 KiB) Przejrzano 867 razy
Dawna synagoga (3).JPG
Dawna synagoga (3).JPG (52.52 KiB) Przejrzano 867 razy
Dawna synagoga (4).JPG
Dawna synagoga (4).JPG (45.43 KiB) Przejrzano 867 razy
Dawna synagoga (5).JPG
Dawna synagoga (5).JPG (39.57 KiB) Przejrzano 867 razy
Zdjecie archiwalne.jpg
Zdjecie archiwalne.jpg (85.68 KiB) Przejrzano 866 razy
Zdjęcie archiwalne..jpg
Zdjęcie archiwalne..jpg (62.35 KiB) Przejrzano 866 razy
Zdjęcie archiwalne.jpg
Zdjęcie archiwalne.jpg (91.95 KiB) Przejrzano 866 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości