Tarnów - ciągle ciepła tablica pamiątkowa

Posty: 16549
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Tarnów - ciągle ciepła tablica pamiątkowa

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 lis 2017, 23:10

Na tarnowskim rynku, na ścianie zabytkowej kamienicy z numerem 21, mieszczącej Muzeum Okręgowe, znajduje się wyjątkowa pamiątkowa tablica mosiężna.
Niby niczym szczególnym się nie wyróżnia i łatwo można ją minąć nieświadomie, ale wystarczy dotknąć ją dłonią. Okazuje się, że nawet zimą, podczas siarczystych mrozów, płyta ma temperaturę zbliżoną do ludzkiego ciała i jest ciepła w dotyku. Sprawdziłam!

Stale ciepła płyta jest poświęcona Janowi Głuszakowi "Dagaramie", architektowi i wizjonerowi, zdobywcy licznych nagród, obecnie uznawanemu za jednego z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej.
Jan Głuszak studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, nauki jednak nie ukończył, gdyż od lat młodzieńczych zmagał się z chorobą psychiczną - schizofrenią.
Przez wiele lat, między kolejnymi rzutami choroby i zaostrzeniami, pracował jako nocny stróż w budynku Muzeum, cały czas tworząc.
Był geniuszem i szaleńcem jednocześnie.

Pewnego dnia, w chwili pogorszenia stanu zdrowia, pan Jan, będąc przekonanym, że ujrzał Jezusa Chrystusa, chcąc zapewne udowodnić swoją moc i wiarę, włożył rękę do pieca kaflowego. Niestety, skutki tego czynu były opłakane: głębokie oparzenia powikłane infekcją i martwicą tkanek sprawiły, iż dłoń musiano mu amputować (prawdopodobnie do tego wydarzenia nawiązuje ciepła w dotyku płyta pamiątkowa).
Niestety, z czasem niepełnosprawność architekta pogłębiała się i nasz bohater ostatnie lata spędził w Domu Pomocy Społecznej w Dębicy.
Jan Głuszak zmarł śmiercią tragiczną w roku 2000, popełniając samobójstwo.

Więcej o "Dagaramie": "Newsweek", rok 2012
Załączniki
Ciągle ciepła tablica (1).jpg
Ciągle ciepła tablica (1).jpg (33.93 KiB) Przejrzano 801 razy
Ciągle ciepła tablica (2).jpg
Ciągle ciepła tablica (2).jpg (26.85 KiB) Przejrzano 801 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe rzeźby i instalacje artystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości