Bieruń Stary - gródek stożkowaty

Bieruń Stary - gródek stożkowaty

Postautor: Klimek » niedziela 15 mar 2015, 21:23

Bieruń Stary, powiat bieruńsko – lędziński

Kopiec pogródkowy położony w rozwidleniu rzeki Mlecznej (!) i potoku który kiedyś odprowadzał wodę ze stawu bieruńskiego. Tu kiedyś istniał bród przez rzekę na trakcie do Mikołowa i dalej do Wrocławia. Przyjmuje się, że na kopcu stała wieża mieszkalno obronna, całość była otoczona palisadą a wokół teren był bagnisty i nieprzystepny. Prawdopodobnie siedziba kasztelana.

W 1931 roku kopiec zapadł się częściowo na głębokość 1m, uważano wtedy, że zapadła się krypta grobowa... W 1933 roku wykonano badania powierzchniowe, zmierzono, zważono i wykonano fotografie... W czasie 2 wojny światowej prowadzono dzikie wykopaliska których plonem były ludzikie kości i ceramika.

Na kopcu stoi 19 wieczna kaplica Św. Jana Nepomucena o bardzo miłych dla oka proporcjach. Kopiec znajduje się na terenie prywatnej posesji, właściciel kiedy widział, że kręcę się wokół ogrodzenia sam zaprosił do środka i wszystko pokazał za co w tym miejscu dziekuję.

Literatura: G. Gill Kopce w krajobrazie kulturowym Polski

Obrazek

[1]
Obrazek

[2]
Obrazek

[3]
Obrazek

[4]
Obrazek

[5]
Obrazek

[6]
Obrazek

[7]
Obrazek

Re: Bieruń Stary - gródek stożkowaty

Postautor: Karolina Kot » środa 22 kwie 2015, 19:06

Późnośredniowieczne grodzisko stożkowate, położone ponad rozlewiskami rzeki Mlecznej, znajduje się przy ulicy nomen omen, Kopcowej. Na majdanie prawdopodobnie istniała niegdyś wieża mieszkalno - obronna (i być może stąd się wzięły krążące w okolicy legendy o zamku). Twierdza miała zapewne strzec pobliskiego brodu i traktu handlowego, wiodącego do Mikołowa.
Gródek położony jest na terenie prywatnym, otacza go ogrodzenie. Podczas mojej wizyty nie zastałam właściciela, więc musiałam zadowolić się oględzinami z zewnątrz. Nie dostrzegłam na powierzchni żadnej ceramiki.

Moim zdaniem fakt znalezienia podczas wykopalisk ludzkich kości w tym miejscu mógłby świadczyć o jego wtórnym wykorzystywaniu jako mogiły. Na przykład morowej.

Zdjęcia pochodzą z października 2010 roku.
Załączniki
Kopcowa.jpg
Kopcowa.jpg (127.9 KiB) Przejrzano 3434 razy
Grodzisko (1).jpg
Grodzisko (1).jpg (49.88 KiB) Przejrzano 3434 razy
Grodzisko.jpg
Grodzisko.jpg (48 KiB) Przejrzano 3434 razy
Conan wykonuje pobieżne badania powierzchniowe.jpg
Conan wykonuje pobieżne badania powierzchniowe.jpg (53.61 KiB) Przejrzano 3434 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Bieruń Stary - gródek stożkowaty

Postautor: Karolina Kot » niedziela 25 wrz 2016, 20:41

Ostatnio coraz trudniej dostrzec grodzisko zza ogrodzenia i zielonego muru roślin ozdobnych.
Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2016 roku.
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (43.16 KiB) Przejrzano 3112 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (75.74 KiB) Przejrzano 3112 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (114.35 KiB) Przejrzano 3112 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”