Szprotawa - lotnisko

Lotniska i lądowiska, także te opuszczone i zapomniane
Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Szprotawa - lotnisko

Postautor: Eworu » niedziela 19 lut 2017, 22:39

Większość budynków lotniska przetrwała do dzisiejszych czasów i jest wtórnie wykorzystywana. W blokach i koszarach mieszkają ludzie, hale naprawcze zajmują wszelakie firmy a w dawnym budynku dyrekcji działa hotel. Jedyne dostępne do eksploracji pozostałości to pas startowy, wieża kontroli lotów oraz monumentalne hangary. W środku znajdziemy trochę napisów pisanych cyrylicą. Prawdopodobnie gdzieś w terenie znajdują się jeszcze porzucone schrony.

Lotnisko zostało zbudowane w latach 30-tych przez Niemców, pierwotnie jako szybowcowe a następnie szkoleniowe. W ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 ze Szprotawy wystartowało 37 myśliwców Messerschmitt Bf 109E. Potem służyło Luftwaffe w napaści na Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Na wschód od lotniska (w kierunku Szprotawki utworzone było tzw. lotnisko-widmo z tekturowymi makietami samolotów jako kamuflaż w razie nieprzyjacielskich bombardowań.

Po wojnie zostało przejęte przez Związek Radziecki, wybudowano bloki mieszkalne dla rodzin żołnierzy, garaże, hangary i obiekt specjalny z bunkrem atomowym potencjalnie przystosowanym do składowania i użytkowania lotniczej broni atomowej, choć nigdy do tego celu niewykorzystanym. Po wycofaniu wojsk w 1992 roku stoi nieużywane.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Lotniska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości