Pilica - kopiec powstańczy

Posty: 15823
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Pilica - kopiec powstańczy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 21 sie 2016, 00:29

Nieopodal murów fortalicjum w Pilicy (powiat zawierciański), znajduje się owiany legendami kopiec ziemny, traktowany jako zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych.

Pan Aleksander, twórca świetnej strony internetowej http://www.jura-pilica.com poddaje jednak w wątpliwość przeznaczenie kopca. Trudno zignorować tak rozsądne przemyślenia:
Tak zwany kopiec powstańczy to najbardziej znany element pilickiego krajobrazu wiążący się z Powstaniem Styczniowym. Kopiec doczekał się więc wielu opowieści o swojej genezie:
"Za wałami zamku pilickiego, w fosie przy lasku modrzewiowym, stojący tam na nasypie krzyż na postumencie murowanym ma być pomnikiem dla nieznanych z nazwisk pochowanych tam powstańców."
Inna opowieść podaje że jest on dziełem Piliczan, którzy stracili bliskich w tymże powstaniu. Takie działanie możliwe byłoby dopiero po odzyskaniu niepodległości a najstarsza znana mi fotografia pochodzi z roku 1914. Obie te piękne, patriotyczne opowieści nie mają oparcia w dokumentach a kopiec przez dziesiątki lat nie pojawiał się w żadnych opisach Pilicy. Prawdziwości opowieści nie potwierdza również analiza powstańczych realów. Kopiec leży na terenie, który od wieków należał do dóbr będących w posiadaniu kolejnych właścicieli Pilicy. Do roku 1874 teren znajdował się w rękach Moesów, którzy prowadzili zbyt rozległe interesy na terenie Rosji aby ryzykować konflikt z rządem carskim. Nie sądzę aby Christian August Moes rzucił na szalę byt wielkich fabryk w Wierbce, w Sławniowie i w Choroszczy dla zamanifestowania swoich poglądów politycznych, o których zresztą tak naprawdę niewiele wiemy.
Nie można oczywiście wykluczyć śmierci z różnych przyczyn, z ran lub w wyniku choroby, powstańców przemieszczających przez Pilicę. Czy uzasadnione byłoby jednak ich chowanie pod murami pałacu skoro kilkaset metrów dalej od początku XIX wieku funkcjonował cmentarz parafialny?
W latach 1875-1887 dobra pilickie znalazły się w rękach Leona Epsteina. Wiadomo,że dokonał on przebudowy pałacu i fortyfikacji w stylu romantyczno-historycznym eksponując gdzie tylko się da motywy patriotyczne. Prawdopodobnie to wówczas usypany został kopiec, który świetnie wpisywał się w takie przeobrażenia otoczenia pałacu. Nie sądzę jednak aby i Leon Epstein otwarcie manifestował swoje patriotyczne przekonania oficjalnie wypisując na obelisku datę 1863. Legenda o powstańczym rodowodzie kopca była jednak jak najbardziej na miejscu przydając patriotycznego blasku historii neofickiej rodziny. Przypuszczam, że dopiero po odzyskaniu niepodległości ta przekazywana z pokolenia na pokolenie opowieść przyniosła skutek w postaci oficjalnego oznaczenia obelisku datą i tym samym usankcjonowania go jako miejsca powstańczego kultu.


Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2016 roku.
Załączniki
Kopiec (1).JPG
Kopiec (1).JPG (115.82 KiB) Przejrzano 1062 razy
Kopiec (2).JPG
Kopiec (2).JPG (115 KiB) Przejrzano 1062 razy
Kopiec (4).JPG
Kopiec (4).JPG (69.08 KiB) Przejrzano 1062 razy
Kopiec (5).JPG
Kopiec (5).JPG (53.15 KiB) Przejrzano 1062 razy
Kopiec (6).JPG
Kopiec (6).JPG (90.44 KiB) Przejrzano 1062 razy
Kopiec (3).JPG
Kopiec (3).JPG (110.05 KiB) Przejrzano 1062 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości