Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Moderator: Velder

Re: Stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 lip 2016, 09:05

No i namierzyłam W. Klimka z Dąbrowy Górniczej, wspomnianego kilka postów wcześniej.
Cudo to znajduje się w zabezpieczonym bramą podwórzu przy ulicy Jana III Sobieskiego, należącym do budynku poczty.
Jeszcze raz dziękuję za cynk! ;)
Załączniki
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (1).JPG
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (1).JPG (75.23 KiB) Przejrzano 1388 razy
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza.JPG
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza.JPG (82.87 KiB) Przejrzano 1388 razy
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (5).JPG
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (5).JPG (98.49 KiB) Przejrzano 1388 razy
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (4).JPG
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (4).JPG (81.64 KiB) Przejrzano 1388 razy
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (3).JPG
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (3).JPG (80.53 KiB) Przejrzano 1388 razy
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (2).JPG
W. Klimek, Dąbrowa Górnicza (2).JPG (73.71 KiB) Przejrzano 1388 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 lip 2016, 14:10

To samo podwórko w Dąbrowie Górniczej. Taką klapę mamy już na Forum, znalazłam podobną bodaj w Bytomiu.
Oba egzemplarze, na jakie się natknęłam, wyglądają na stare, ale niestety, nie potrafię odczytać nazwy firmy.
Załączniki
Podejrzana klapa (2).JPG
Podejrzana klapa (2).JPG (148.74 KiB) Przejrzano 1375 razy
Podejrzana klapa (1).JPG
Podejrzana klapa (1).JPG (147.21 KiB) Przejrzano 1375 razy
Podejrzana klapa (4).JPG
Podejrzana klapa (4).JPG (173.51 KiB) Przejrzano 1375 razy
Podejrzana klapa (3).JPG
Podejrzana klapa (3).JPG (152.25 KiB) Przejrzano 1375 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 01 sie 2016, 20:15

A tu taki interesujący właz sosnowiecki. Piękny to on może nie jest, ale uchował się w dzielnicy, w której każdy najmniejszy element metalowy dematerializuje się w dziwnych okolicznościach przyrody, więc należy się mu podziw i szacunek.
Sosnowiec, ulica Staszica, w bramie kamienicy. Zdjęcie pochodzi sprzed kilku lat i tak naprawdę nie wiem, czy ta klapka nadal się na swoim miejscu znajduje.
Załączniki
Właz z Baraków.JPG
Właz z Baraków.JPG (67.94 KiB) Przejrzano 1254 razy

Re: Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » niedziela 02 paź 2016, 23:43

Czeladź, ulica Stanisława Staszica:
Załączniki
Czeladź (2).JPG
Czeladź (2).JPG (99.99 KiB) Przejrzano 1183 razy
Czeladź (1).JPG
Czeladź (1).JPG (121.82 KiB) Przejrzano 1183 razy

Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » czwartek 06 lip 2017, 08:56

Klapa zauważona w Będzinie, w pobliżu zabytkowego kościoła Świętej Trójcy:
Załączniki
Będzin (1).JPG
Będzin (1).JPG (97.2 KiB) Przejrzano 1492 razy
Będzin (2).JPG
Będzin (2).JPG (85.06 KiB) Przejrzano 1492 razy
Będzin (3).JPG
Będzin (3).JPG (91.7 KiB) Przejrzano 1492 razy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 21 gru 2017, 07:25

Czas na prawdziwą perełkę.
W Sosnowcu, w podwórku jednej z kamienic przy ulicy Modrzejowskiej natrafiłam na świetnie zachowaną, przedwojenną klapę kanalizacyjną.
Ten wyjątkowy zabytek powstał w Częstochowie, jego wykonawcą była Fabryka Maszyn, Odlewnia Żelaza i Metali Bracia Kanczewscy SA.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2017 roku.
Załączniki
Ulica Modrzejowska 39 (1).JPG
Ulica Modrzejowska 39 (1).JPG (79.29 KiB) Przejrzano 563 razy
Ulica Modrzejowska 39 (2).JPG
Ulica Modrzejowska 39 (2).JPG (79.5 KiB) Przejrzano 563 razy
Ulica Modrzejowska 39 (3).JPG
Ulica Modrzejowska 39 (3).JPG (79.34 KiB) Przejrzano 563 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zagłębie Dąbrowskie”