Poznań - Zamek Cesarski

Posty: 16076
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Poznań - Zamek Cesarski

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 wrz 2015, 13:02

Niech nikogo nie zmyli antyczny wygląd tej budowli. Zamek Cesarski, znajdujący się w samym sercu Poznania, przy ulicy Św. Marcin, kończy w tym roku zaledwie sto lat.

Potężny, reprezentacyjny gmach wybudowano w stylu neoromańskim w latach 1905-1910, na podstawie projektu Franza Schwechtena.
Budowlę wzniesiono dla cesarza niemieckiego, Wilhelma II.
Zamek miał być manifestacją niemczyzny, twierdzą, przytłaczającą rozmachem i rozmiarem, symbolizującą pruską siłę na ziemiach zagrabionych w czasie rozbiorów. Pośród licznych zdobień, pokrywających ściany budynku, można się dopatrzeć scen pochodzących z germańskich sag oraz przedstawiających sceny związane z ekspansją na Polskę.


Za całkiem solidnie poruszającą temat Zamku Wikipedią:

"Budowę rozpoczęto w 1905 (pierwsze prace terenowe miały miejsce jeszcze w 1904), a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu, zwanej Posener Kaisertage (cesarz był tu jeszcze drugi raz – przy okazji oddania do użytku kaplicy zamkowej – 27 sierpnia 1913). Na ówczesne czasy wysoki koszt budowy wyniósł 5 milionów marek. Jest to najmłodszy zamek w Europie. Pierwszym i jedynym burgrabią (niem. – Schlosshauptmann) zamku (1906–1918) był pomorski ziemianin hrabia Bogdan Hutten-Czapski.

Zamek został wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku w stylu neoromańskim, uważanym przez cesarza za najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego.
Nowa siedziba miała raz na zawsze potwierdzić przynależność Wielkopolski do Rzeszy. Znajdujący się w południowej części budynek główny składał się z dwóch skrzydeł – zachodniego, które było większe i mieściło pomieszczenia mieszkalne, oraz wschodniego, w którym mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne. Na parterze zachodniej części znajdowały się pokoje marszałka dworu, ochmistrzyni oraz pozostałych członków świty cesarskiej.
Pierwsze piętro zajmowały apartamenty pary cesarskiej i prywatna kaplica (zaprojektowana w stylu bizantyńskim przez Augusta Oetkena), znajdująca się w wieży. Wejście przeznaczone wyłącznie dla cesarza znajdowało się w zachodniej elewacji wieży skąd schody prowadziły bezpośrednio na pierwsze piętro. Sypialnię cesarza i cesarzowej łączył korytarz, w którym stały posągi czterech władców: Gerona, Ottona I, Fryderyka Barbarossy i Władysława II Śląskiego. Drugie piętro przeznaczone było dla następcy tronu (tzw. pokoje książęce). Większość pomieszczeń miała połączenie z foyer biegnącym dookoła wewnętrznego dziedzińca.

Najwspanialszym pomieszczeniem skrzydła reprezentacyjnego była Sala Tronowa nawiązującą do bizantyjskich bazylik. Z trzech stron oświetlały ją wielkie okna, otoczone wspartymi na kolumnach arkadami. Pomiędzy łukami umieszczono osiem posągów przedstawiających cesarzy niemieckich, a we wnęce środkowej arkady orientalny tron cesarski. Ponad nimi znajdowały się galerie dla gości i orkiestry. Wejście do tej części Zamku znajdowało się od strony ul. Wałowej (dzisiejszej ul. Kościuszki). Na tyłach pałacu w kierunku ul. Berlińskiej (dziś ul. Fredry) znajdował się ogród zamknięty od wschodu i północy pomieszczeniami dla służby oraz stajnią, garażami i wozownią (nazywaną też masztalarnią).
Na dziedzińcu różanym po dziś dzień stoi Fontanna Lwów wzorowana na podobnej fontannie z Patio de los Leones w Alhambrze w Grenadzie. Od ulicy Św. Marcin główny budynek oddzielony był podwórzem otoczonym kutym, żelaznym płotem.

Również umiejscowienie budowli nie jest przypadkowe. Po zniesieniu twierdzy postanowiono przekształcić Poznań w miasto-rezydencję. Na wyrównanych wałach, na wylocie Bramy Berlińskiej stanowiącej główne wejście do miasta odkąd na Jeżycach zbudowano dworzec kolejowy postanowiono stworzyć Dzielnicę Cesarską. Zaprojektował ją jeden z największych wówczas urbanistów Europy – Joseph Stübben.

W skład kompleksu weszły:
-Gmach Poczty Głównej
-Collegium Maius
-Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza
-Collegium Minus
-Collegium Iuridicum
-Opera
-Budynek Akademii Muzycznej
-Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu
oraz Zamek Cesarski, w pobliżu którego (na dzisiejszym pl. A. Mickiewicza) stanął pomnik Ottona von Bismarcka

Po powstaniu wielkopolskim Zamek stał się własnością Skarbu Państwa. Uchwałą Rządu RP z 1921 oddany został do dyspozycji Naczelnika Państwa, a następnie prezydenta. Przez okres swojego istnienia mieściło się tu Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej, którego zadaniem było doprowadzenie do zjednoczenia Wielkopolski z pozostałymi ziemiami odrodzonego państwa. W Zamku mieściły się również niektóre zakłady Uniwersytetu Poznańskiego, organizacje studenckie, harcerskie oraz redakcje kilku czasopism.

W roku 1939, niemal natychmiast po rozpoczęciu działań wojennych, zdecydowano o przebudowie dawnej rezydencji cesarskiej na siedzibę Adolfa Hitlera i sprawującego w jego imieniu funkcję namiestnika Reichsgau Wartheland, Artura Greisera. W wyniku tej decyzji, w podjęciu której miał udział Albert Speer, gruntownie zmieniono układ wnętrz i ich funkcje. Wszystkie najważniejsze pomieszczenia urządzono w totalitarnym stylu architektury III Rzeszy. W miejscu dawnej kaplicy powstał osobisty gabinet Hitlera, jak głosi plotka, z podgrzewanym elektrycznie balkonem, z którego führer miał przyjmować defilady (ostatnie badania, przeprowadzone w trakcie renowacji, nie potwierdziły istnienia takiej instalacji). Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Hitler kiedykolwiek był w Poznaniu. Zamek widział jedynie z fotografii. Gabinet był urządzony identycznie jak jego odpowiednik w Kancelarii Rzeszy w Berlinie (jego wystrój został niezmieniony do dziś i często pełni rolę dekoracji filmowej). Przystąpiono również do gruntownej przebudowy Sali Tronowej, która miała pełnić funkcję miejsca zgromadzeń. W południowej elewacji wybito nowe, reprezentacyjne wejście. Pod podwórzem od ul. Św. Marcin powstał schron przeciwlotniczy na 375 osób. Prowadzona przebudowa została przerwana dyrektywą Hitlera w 1943 roku, co związane było z niemieckimi niepowodzeniami na froncie wschodnim.

Po kapitulacji Cytadeli 23 lutego 1945 roku w Zamku powstał obóz przejściowy dla jeńców niemieckich, a następnie w kompleksie mieściły się koszary Ludowego Wojska Polskiego."


Parametry techniczne Zamku w chwili zakończenia jego budowy:

- 585 pomieszczeń
- wieża wysoka na 75 metry
– 25.127,10 m² powierzchni głównego gmachu
– 13.501,31 m² powierzchni użytkowej

Po zakończeniu II Wojny Światowej, gdy rany były jeszcze świeże, Zamek Cesarski, kojarzący się z germańską przemocą, początkowo planowano wyburzyć. Tym bardziej, że został on uszkodzony podczas walk w 1945 roku.
Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek. Budowlę wyremontowano i przeznaczono na cele kulturalne i administracyjne.
Obecnie we wnętrzach funkcjonuje Centrum Kultury "Zamek", które organizuje przeróżne imprezy kulturalne: koncerty, wystawy, spektakle. Swoją siedzibę w zabytku znalazł także Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego, a także kilka restauracji i pubów.

Moje zdjęcia wykonałam w listopadzie 2010 roku.
Zdjęcie archiwalne z roku 1914 pochodzi ze znalezionej na śmietniku książki autorstwa pani Magdaleny Warkoczewskiej "Poznań na starej fotografii".
Załączniki
Zamek Cesarski (1).jpg
Zamek Cesarski (1).jpg (82.52 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (15).jpg
Zamek Cesarski (15).jpg (103.83 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (14).jpg
Zamek Cesarski (14).jpg (84.77 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (16).jpg
Zamek Cesarski (16).jpg (96.15 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (12).jpg
Zamek Cesarski (12).jpg (108.01 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (17).jpg
Zamek Cesarski (17).jpg (83.06 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (5).jpg
Zamek Cesarski (5).jpg (103.67 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (4).jpg
Zamek Cesarski (4).jpg (96.13 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (8).jpg
Zamek Cesarski (8).jpg (110.38 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (7).jpg
Zamek Cesarski (7).jpg (105.57 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (6).jpg
Zamek Cesarski (6).jpg (88.92 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (11).jpg
Zamek Cesarski (11).jpg (79.74 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (10).jpg
Zamek Cesarski (10).jpg (98.99 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (9).jpg
Zamek Cesarski (9).jpg (91.19 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (13).jpg
Zamek Cesarski (13).jpg (116.21 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (2).jpg
Zamek Cesarski (2).jpg (88.12 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek Cesarski (3).jpg
Zamek Cesarski (3).jpg (87.39 KiB) Przejrzano 1835 razy
Zamek - zdjęcie archiwalne.jpg
Zamek - zdjęcie archiwalne.jpg (87.24 KiB) Przejrzano 1835 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo wielkopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości