Gnojnik - kościół św. Marcina

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Gnojnik - kościół św. Marcina

Postautor: Jan Poszeptynski » środa 22 kwie 2020, 22:38

Prawdopodobnie kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina nie jest pierwszą świątynią w Gnojniku, ponieważ parafia istniała już od 1160 roku, czyli ponad 200 lat przed konsekracją obecnej świątyni. Pierwszy kościół prawdopodobnie był drewniany, jak większość obiektów wznoszonych w tym okresie.
Kościół p.w. św. Marcina należy do najstarszych zachowanych w całości zabytków murowanej architektury sakralnej nie tylko w gminie Gnojnik, ale również w całej wschodniej części Małopolski. Konsekracji świątyni dokonał biskup Jan Radlica w 1382 roku, natomiast nie znana jest dokładna data rozpoczęcia budowy obiektu. Fundatorami kościoła byli Marek Żegota – dziedzic Gnojnika, kanonik kustosz w kapitule sandomierskiej i kanonik kantor w kapitule krakowskiej oraz Dorota Conha – najprawdopodobniej właścicielka części wsi.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Gnojnik - kościół św. Marcina

Postautor: Jan Poszeptynski » środa 22 kwie 2020, 22:40

W latach 1594 – 1616 świątynia zajęta była przez arian (pełniła m.in. funkcję spichlerza zbożowego). Po odzyskaniu kościoła – dzięki staraniom Kaspra Wielopolskiego, kasztelana wojnickiego i podkomorzego krakowskiego – został on odrestaurowany. W latach 1900-1904 przeprowadzono kolejny remont generalny, który zadecydował o współczesnym wizerunku kościoła w Gnojniku, łączącego styl barokowy i neogotycki.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Gnojnik - kościół św. Marcina

Postautor: Jan Poszeptynski » środa 22 kwie 2020, 22:41

Najstarszymi elementami wystroju kościoła datowanymi na pierwszą połowę XIV wieku są: kamienny portal od południowej strony nawy, tabernakulum w ścianie prezbiterium od strony południowo-wschodniej, szafka na oleje w ścianie prezbiterium od strony północno-wschodniej i drewniana rzeźba Matki Boskiej. Z tych czasów lub nieco późniejszych mogą też pochodzić: kamienna mensa zabudowana głównym ołtarzem, gotycki lawaterz kamienny w zakrystii i gotycki portal między prezbiterium a zakrystią
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości