Opole - odkryto schron przeciwlotniczy

Posty: 18957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Opole - odkryto schron przeciwlotniczy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 lut 2020, 23:39

Bardzo ciekawe wieści napływają z Opola!
Podczas przebudowy dworca autobusowego, który dotychczas był jedynie nudnym, asfaltowym placem z wątpliwej urody budkami, odkryto schron z czasów II Wojny Światowej. Równie ciekawym znaleziskiem jest mural pochodzący z okresu PRL.
Niestety, schron na pewno zostanie całkowicie zburzony, mam też duże obawy, że podobny los spotka malowidło.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Schron odkryty pod płytą dworca PKS.

Pod płytą dworca autobusowego natrafiono na powojenny bunkier. To kolejna niespodzianka na terenie budowy centrum przesiadkowego Opole Główne.

Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne rozpoczęła się w połowie stycznia. Wtedy wygrodzono teren dworca PKS i rozpoczęto prace rozbiórkowe. Zdemontowano już większość pawilonów handlowych oraz wiat przystankowych. Skuto też nawierzchnię asfaltową.
W minionym tygodniu budowlańcy rozpoczęli skuwanie kolejnych warstw płyty dworcowej. Miejski Zarząd Dróg informował, że pracownicy wykonawcy - firmy Warbud - mają zejść na co najmniej dwa metry pod płytę dworca.
Drogowcy wskazywali, że z racji tego, że prace są prowadzone w ścisłym centrum miasta, w ziemi może być wszystko.

Te oczekiwania potwierdziły się w tym tygodniu. Pod płytą dworca PKS, w okolicy zamkniętego przystanku przy ulicy 1 Maja, natrafiono na wejście do schronu. Urząd miasta informuje, że nie jest to konstrukcja przedwojenna, tylko wykonana już po II wojnie światowej.
Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, wskazuje, że wnętrze schronu jest częściowo zawalone. W tunelu były też śmieci. Zapowiada, że schron będzie zburzony i zasypany, aby możliwa była realizacja centrum przesiadkowego.

Schron pod płytą dworca PKS to kolejne odkrycie dokonane na terenie budowy centrum przesiadkowego Opole Główne. Wcześniej w dworcowej poczekalni natrafiono na mural skryty za boazerią.
Wszystko wskazuje na to, że jest to praca autorstwa Władysława Początka, wybitnego artysty z powojennego Opola. Jego prace można też podziwiać w poczekalni dworca kolejowego.
Do 2007 roku wnętrze restauracji Festiwalowa zdobiła mozaika jego autorstwa. Skuto ją podczas remontu lokalu. Czy taki sam los czeka malowidło z dworca PKS?
- Szanujemy historię Opola, dlatego podjęliśmy kroki, aby zachować ten mural – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak.
- Zleciliśmy ekspertyzę konserwatorską. Poszukujemy też podmiotów, które byłyby w stanie zachować pracę i przenieść ją inne miejsce. Konieczne jest jednak ustalenia kosztów tego rozwiązania. Mając też na uwadze prace prowadzone na terenie dworca, nie możemy na tym etapie zagwarantować, że mural ostatecznie będzie zachowany – zaznacza pani rzecznik.

Piotr Guzik, 11 lutego 2020
Źródło: nto.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość