Wygiełzów skansen - dwór z Drogini

Posty: 236
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Wygiełzów skansen - dwór z Drogini

Postautor: Gatoma » czwartek 13 gru 2018, 18:53

W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie w powiecie chrzanowskim, wśród licznych eksponatów wiejskiej zabudowy stoi także siedziba szlachecka. Jest nią drewniany dwór, przeniesiony tutaj z Drogini koło Myślenic.

W czasie budowy zbiornika wodnego w Dobczycach postanowiono budynek dworu rozebrać, ponieważ znajdował się na terenie zalewowym. Poskładane elementy przeleżały kilkanaście lat na terenie parku dworskiego w Osieczanach. W 1996 roku rozebrany dwór zakupiło Muzeum w Chrzanowie a następnie, w latach 2002-2005, zrekonstruowano budynek w Wygiełzowie, gdzie stoi do dzisiaj. Wnętrza dworu wyposażono w depozyty z Muzeum w Chrzanowie i w Wiśniczu. Rekonstrukcja nie jest wierna, brakuje dobudówki z 1908 roku, ale może to i lepiej ;) . Dodano także kamienną podmurówkę.

Budynek dworu został wzniesiony w 1730 roku przez ówczesnego właściciela majątku w Drogini Adama Jordana.

Pierwotnie był to budynek parterowy o konstrukcji zrębowej, otynkowany i nakryty dachem łamanym. Dwór ten został poważnie zniszczony w czasie rabacji chłopskiej w roku 1846. W drugiej połowie XIX wieku, gdy majątek znajdował się w rękach rodziny Bzowskich, dobudowano kolumnowo-filarowy portyk z herbem Bzowskich. Znaczne zmiany w wyglądzie dworu poczyniła rozbudowa w 1908 roku. Wzniesiono wówczas piętrową dobudówkę z werandą i balkonem oraz zmieniono wygląd wnętrz. Wokół dworu założono park w stylu angielskim, w którym znalazły się posągi Pór Roku, pochodzące jeszcze z czasów klasycystycznej przebudowy dworu.

Po wojnie i upaństwowieniu w dworze znajdowały się różne instytucje i magazyny a następnie szkoła. Gdy szkołę w 1983 roku przeniesiono do innego budynku dwór pozostał opuszczony. Na szczęście nie uległ całkowitemu zniszczeniu i teraz wzbogaca zbiory skansenu ;) . Może z czasem zostaną posadzone wokół niego jakieś drzewa, tak jak dawniej bywało.

Dwór kryje w swoich ścianach także wielką tragedię rodziny Bzowskich, o której poniżej.

Na jednej ze ścian dworu można zobaczyć fotografię mężczyzny z małą dziewczynką. Zdjęcie przedstawia Franciszka Bzowskiego i jego córkę Barbarę. Franciszek Bzowski był synem ostatniego przed wojną właściciela dworu. Przyjaźnił się ze znanym pisarzem Kornelem Makuszyńskim. Podobno pierwowzorem bohaterki utworu Makuszyńskiego „ Awantura o Basię” była właśnie córka Franciszka Bzowskiego, widoczna na fotografii, Barbara.

I właśnie z narodzinami tej dziewczynki wiąże się wspomniana wyżej tragedia. Otóż matka Barbary, Janina, będąc w zaawansowanej ciąży, niechcący, postrzeliła się z pistoletu męża. Pistolet znalazł się wśród garderoby męża, którą znosiła, aby zapakować do kufra przed podróżą Franciszka do Szwajcarii. Schodząc ze schodów potknęła się i pistolet, który był na nieszczęście nabity, wystrzelił raniąc ją w brzuch. Janina Bzowska wkrótce zmarła w wyniku krwotoku. Dziecko udało się uratować za pomocą cesarskiego cięcia. Maż jednak nigdy już nie pogodził się ze śmiercią żony :( .
Załączniki
Droginia dwor fasada.JPG
Droginia dwor fasada.JPG (143.93 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor portyk.JPG
Droginia dwor portyk.JPG (143.54 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor kolumny portyku.JPG
Droginia dwor kolumny portyku.JPG (100.75 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor elewacja polnocna i zachodnia.JPG
Droginia dwor elewacja polnocna i zachodnia.JPG (123.81 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor elewacja tylna.JPG
Droginia dwor elewacja tylna.JPG (116.54 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwór herb.JPG
Droginia dwór herb.JPG (75.4 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor salonik.JPG
Droginia dwor salonik.JPG (138.48 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor gabinet.JPG
Droginia dwor gabinet.JPG (119.39 KiB) Przejrzano 267 razy
Droginia dwor zdjecie.JPG
Droginia dwor zdjecie.JPG (109.65 KiB) Przejrzano 267 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości