Kryspinów- "śmierdzący" pałac

Posty: 251
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Kryspinów- "śmierdzący" pałac

Postautor: Gatoma » środa 31 paź 2018, 10:44

W pobliżu Krakowa, tuż przy kąpielisku w Kryspinowie stoi " nadgryziony zębem czasu" pałac. Budynek powstał na miejscu wcześniejszej budowli z przełomu XVIII i XIX wieku.

Majątek do 1816 roku należał do Opactwa w Tyńcu a miejscowość, gdzie się znajdował, nosiła nazwę "Śmierdząca", od zapachu z pobliskich bagien :D . Następnymi właścicielami tych ziem zostali, drogą kupna, Żeleńscy. Na przełomie XIX i XX wieku majątek dziedziczy dotychczasowy zarządca majątków Żeleńskich, Jan Skirliński. I to on, w 1897 roku, zmienia nazwę miejscowości na Kryspinów, aby uczcić pamięć swojego dobroczyńcy, któremu zawdzięczał wykształcenie - Kryspina Żeleńskiego oraz jego syna Wita, od którego majątek otrzymał.

Jan Skirliński dokonał gruntownej przebudowy pałacu w stylu eklektycznym- neorenesansowym wg projektu Zygmunta Hendla.

Powstała murowana, piętrowa i podpiwniczona rezydencja na planie prostokąta z parterową dobudówką od strony wschodniej. Do pałacu prowadzi, niesymetrycznie umiejscowione, wejście z kolumnowym portykiem i balkonem. Od strony ogrodu znajduje wieloboczny wykusz mieszczący salon. Elewację zachodnią wieńczy ozdobny dwukondygnacyjny szczyt z wazonami i niszami. Budynek nakrywa dach dwuspadowy z ozdobnymi lukarnami.

Jan Skirliński nie miał dzieci i w 1910 roku majątek został sprzedany rodzinie Suskich z Krakowa. Ich spadkobiercy byli ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu. Po wojnie funkcjonował tutaj Dom Dziecka i Państwowy Ośrodek Maszynowy.

Pałac powrócił do spadkobierców przedwojennych właścicieli w latach 90-tych XX wieku. Niestety nie mają oni pomysłu ( a zapewne i środków) na jego zagospodarowanie i budynek, opuszczony, niszczeje :( . Szkoda, bo pałac znajduje się w atrakcyjnym miejscu, przy kąpielisku i przy trasie do lotniska Balice.
Załączniki
Kryspinow palac widok ogolny.JPG
Kryspinow palac widok ogolny.JPG (160.71 KiB) Przejrzano 615 razy
Kryspinow fasada.JPG
Kryspinow fasada.JPG (149.9 KiB) Przejrzano 615 razy
Kryspinow dobudowka.JPG
Kryspinow dobudowka.JPG (181.65 KiB) Przejrzano 615 razy
Kryspinow elewacja boczna.JPG
Kryspinow elewacja boczna.JPG (113.29 KiB) Przejrzano 615 razy
Kryspinow zwienczenie elewacji bocznej.JPG
Kryspinow zwienczenie elewacji bocznej.JPG (132.15 KiB) Przejrzano 615 razy
Kryspinow balkon.JPG
Kryspinow balkon.JPG (146.68 KiB) Przejrzano 615 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 21 maja 2019, 10:40 przez Gatoma, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 92
Rejestracja: piątek 17 kwie 2015, 20:46

Re: Kryspinów- "śmierdzący" pałac

Postautor: Bellicus » niedziela 04 lis 2018, 19:56

Nie rozumiem dlaczego w temacie napisałaś "śmierdzący" pałac. Czyżby okoliczne bagna znowu zaczęły cuchnąć? Czy pałac rzeczywiście brzydko pachnie?
Ciekawa historia z czterema nazwami tej miejscowości. Wieś powstała prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku jako osada o nazwie “Wenecja”. Przedtem były tu bagna porośnięte trzciną , wydzielające nieprzyjemną woń. Zadecydowało to o nowej nazwie osady – “Śmierdząca”. Inna wersja nazwy Śmierdząca mówi, iż została przekształcona od smerda – bardziej rozumnego chłopa, zarządcy w Klasztorze. Ja na mapie z 1808 roku znalazłem nazwę Smierdzonka.
Załączniki
1808. Arkusz 10. Carte von West-Gallizien_cr.jpg
1808. Arkusz 10. Carte von West-Gallizien_cr.jpg (113.31 KiB) Przejrzano 556 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość