Kraków - Ruszcza - dwór Popielów

Posty: 251
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Kraków - Ruszcza - dwór Popielów

Postautor: Gatoma » środa 03 paź 2018, 06:56

W dawnej podkrakowskiej wsi Ruszcza ( obecnie w granicach Krakowa) znajduje się niewielki dwór w typie willi włoskiej. Jego fundatorem był Paweł Chościak Popiel.

Dobra Ruszcza znalazły się w rękach rodziny Popielów na początku XIX wieku, jako wiano Zofii z Badenich, żony Konstantego Popiela. Następnym właścicielem dóbr został syn tej pary, wspomniany wyżej Paweł.

Paweł Popiel był znanym krakowskim publicystą i politykiem konserwatywnym. Był także jednym ze współzałożycieli konserwatywnego krakowskiego dziennika „ Czas” i jego pierwszym redaktorem naczelnym. Obok działalności politycznej zajmował się także zagadnieniami kultury i sztuki. Dzięki jego staraniom, jako konserwatora miasta Krakowa, uratowano przed zniszczeniem tak znane obecnie zabytki krakowskie jak Brama Floriańska i Wieża Ratuszowa. Także dzięki jego inicjatywie zdołano odbudować, po pożarze w 1850 roku, kościół Dominikanów oraz odrestaurować Kościół Mariacki i ołtarz Wita Stwosza.

Paweł Popiel mieszkał zarówno w odziedziczonym po rodzicach dworze w Ruszczy jak i w Krakowie. Po ślubie z Emilią z Sołtyków z Kurozwęk postanowił przebudować istniejący dwór. W 1863 roku wzniesiono nowy dwór, w modnym stylu neorenesansowej willi włoskiej.

Jest to parterowy budynek, na planie prostokąta, z gankiem z żeliwnymi kolumnami od frontu podpierającymi drewniany daszek. Z prawej strony do dworu przylega dwupiętrowe skrzydło boczne. Korpus główny budynku nakrywa dach dwuspadowy a skrzydło boczne dach czterospadowy. Wokół dworu założono park w stylu angielskim, z którego zachowały się pojedyncze okazy starodrzewia.

W dworze w Ruszczy, za czasów Pawła Popiela, odbywały się spotkania elity towarzyskiej Krakowa.

Ostatnią właścicielka dworu, do roku 1945, była prawnuczka Pawła Popiela, Róża Kieniewicz.

Po wojnie dwór wraz z majątkiem został upaństwowiony. Przez lata mieściły się w nim różne instytucje m.in. sklep, spółdzielnia rolnicza i poczta. W 2006 roku dwór powrócił ponownie do Róży Kieniewicz a obecnie jest w rękach rodziny Popielów. Rozpoczęła się także jego modernizacja. Na razie wymieniono dach, kominy i rynny. Wstawiono także nowe okna i odnowiono ganek. Niestety na tym etapie remont się zakończył :( . Stan ten trwa już kilka lat.
Załączniki
KR Ruszcza dwor widok ogolny.JPG
KR Ruszcza dwor widok ogolny.JPG (180.05 KiB) Przejrzano 446 razy
KR Ruszcza dwor widok od wjazdu.JPG
KR Ruszcza dwor widok od wjazdu.JPG (188.43 KiB) Przejrzano 446 razy
KR Ruszcza dwor widok na ryzalit.JPG
KR Ruszcza dwor widok na ryzalit.JPG (174.52 KiB) Przejrzano 446 razy
KR Ruszcza dwor elewacja boczna.JPG
KR Ruszcza dwor elewacja boczna.JPG (155.96 KiB) Przejrzano 446 razy
KR Ruszcza dwor elewacja ogrodowa.JPG
KR Ruszcza dwor elewacja ogrodowa.JPG (169.77 KiB) Przejrzano 446 razy
KR Ruszcza dwor ganek drewniany.JPG
KR Ruszcza dwor ganek drewniany.JPG (193.44 KiB) Przejrzano 446 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość