Kraków - odkrycia archeologiczne przy remoncie ul. Krakowskiej

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Kraków - odkrycia archeologiczne przy remoncie ul. Krakowskiej

Postautor: Velder » poniedziałek 25 lis 2019, 21:55

Kraków: Kolejne niezwykłe odkrycie podczas remontu ul. Krakowskiej

Archeolodzy dokonali kolejnego odkrycia na ul. Krakowskiej. Odsłonięty został relikt średniowiecznych fortyfikacji miasta. Jak informuje Zespół Prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa, to zbudowana z kamienia Brama Gliniana, inaczej zwana Krakowską. Prace remontowe musiały zostać natychmiastowo wstrzymane - teren został udostępniony ekipom archeologicznym.
Jak informuje Zespół Prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Brama Gliniana to kolejny obiekt z czasów Kazimierza Wielkiego, który skrywała ziemia. W piątek podjęto decyzję, że archeolodzy sprawdzą teren, a później po zabezpieczeniu zostanie on zasypany.

Zbudowana z kamienia brama Gliniana była jedną z bram miasta Kazimierza, północną, ulokowaną dokładnie na głównym szlaku północ-południe. W XV i XVI wieku bramy Kazimierza zaczęto przebudowywać, i w dolnej części bramy wprowadzono dwa otwory: przejazdowy i dla pieszych.

Czy turyści zobaczą bramę?
- Padają sugestie, aby upamiętnić miejsce np. pamiątkową tablicą obrazującą bramę, ale decyzje jeszcze nie zapadły - informuje ZDMK.

Z uwagi na relikt, prace na krótkim fragmencie tuż przy ul. Meiselsa musiały zostać natychmiastowo wstrzymane - teren został udostępniony ekipom archeologicznym - tłumaczy Zarząd i dodaje, że wykonawca kontynuuje przebudowę ul. Krakowskiej na wcześniejszym odcinku oraz na samym skrzyżowaniu ulic Stradomskiej i Krakowskiej, tak by w grudniu przywrócić ruch tramwajowy wzdłuż ul. Dietla. Termin zakończenia prac związanych z przebudową ulicy Krakowskiej to nadal drugi kwartał 2020 r.

To nie pierwsze odkrycie
Trwająca od wielu miesięcy przebudowa ul. Krakowskiej prowadzona jest pod stałym nadzorem archeologicznym. W trakcie robót odkryto trzy obiekty, które decyzją Wojewódzkiej Konserwator Zabytków zostały zakwalifikowane do dalszych badań. Na ulicy Krakowskiej znaleziono elementy bramy miejskiej. Na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej odkopano przyczółek mostu. Największy wpływ na dalsze prowadzenia robót miały odkryte piwnice kamienic, które ciągnęły się wzdłuż ul. Dietla, między ul. Stradomską, a ul. św. Agnieszki. W tym miejscu zaplanowana była kanalizacja, by zachować znalezisko, niezbędne było wprowadzenie zmian w projekcie - informuje ZDMK.

Źródło

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości