Wilcza - ciekawa budowla

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Wilcza - ciekawa budowla

Postautor: Velder » wtorek 04 gru 2018, 21:52

Przejeżdżając przez Wilczę, uwagę moją zwróciła ciekawa, opuszczona budowla, zasadniczo wyróżniająca się od otaczającej zabudowy. Wydaje się być jednopiętrowa, o sporej przestrzeni wewnątrz. Dodatkowo posiada wielkie okna o ciekawym kształcie i jest zwieńczona dekoracyjną, drewnianą wieżyczką.

Co tu dużo mówić – kształtem budynek mocno przypomina mi kościół, ale problem w tym, że nie znalazłem o nim żadnych informacji. Nawet na znajdującej się nieopodal (sfatygowanej co prawda) tabliczce informacyjnej o tutejszych zabytkach, nie o nim ma żadnej wzmianki. Udało mi się jedynie ustalić, że w niewysokim budynku od strony ulicy działała niegdyś gospoda i to tyle.

Jak myślicie, co to mogło być?

Lokalizacja
Załączniki
1.jpg
1.jpg (101.04 KiB) Przejrzano 8012 razy
2.jpg
2.jpg (60.18 KiB) Przejrzano 8012 razy
3.jpg
3.jpg (210.83 KiB) Przejrzano 8012 razy
4.jpg
4.jpg (177.93 KiB) Przejrzano 8012 razy
5.jpg
5.jpg (150.1 KiB) Przejrzano 8012 razy
6.jpg
6.jpg (140.3 KiB) Przejrzano 8012 razy
7.jpg
7.jpg (143.38 KiB) Przejrzano 8012 razy
8.jpg
8.jpg (162.04 KiB) Przejrzano 8012 razy
9.jpg
9.jpg (195.4 KiB) Przejrzano 8012 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wilcza - ciekawa budowla

Postautor: Karolina Kot » wtorek 04 gru 2018, 22:23

Ta gospoda to może być właściwy trop!
Przyszło mi do głowy, że to mogła być wystawna sala bankietowa. Widywałam już podobne na Śląsku, ale ta byłaby rzeczywiście wyjątkowo okazała.

Czy zachowało się coś z pobliskiego tartaku? Bo znajdujący się niemal naprzeciwko omawianego tu obiektu młyn zbożowy dzięki Tobie jest już nam znany. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wilcza - ciekawa budowla

Postautor: Eworu » wtorek 04 gru 2018, 22:24

Dla mnie sala balowa/weselna z dawnych lat. Drewniane drzwi z boku nie bez kozery są tak wysoko względem ulicy bo to zapewne boczne zejście ze sceny dla orkiestry do jakiejś nieistniejącej dobudówki/garderoby. Porównaj sobie z podobnym obiektem jaki eksplorowałem w Niemczech http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic. ... mcy#p29469

Też duże okna, wieżyczki co prawda nie ma, ale na środku sali ozdobne wgłębienie na żyrandol, boczne zejścia ze sceny.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wilcza - ciekawa budowla

Postautor: Karolina Kot » wtorek 04 gru 2018, 22:47

Jaka pełna zgodność w domysłach. ;)
Tak na szybko przypominam sobie Mikołów - Mokre i tamtejszą gospodę przy ulicy Zamkowej (nie mogę się doszukać zdjęć),
Żernicę koło Gliwic:
Żernica (2).JPG
Żernica (2).JPG (83.22 KiB) Przejrzano 8001 razy
Żernica (1).JPG
Żernica (1).JPG (97.9 KiB) Przejrzano 8001 razy

Restaurację Heinricha Schindlera w Rudzie Śląskiej - Starej Kuźni
Ruda Śląska - Stara Kuźnia.JPG
Ruda Śląska - Stara Kuźnia.JPG (61.35 KiB) Przejrzano 8001 razy

i oczywiście Gościniec Hrabiowski, także z Rudy Śląskiej.
Gościniec Hrabiowski.JPG
Gościniec Hrabiowski.JPG (70.32 KiB) Przejrzano 8001 razy


A jest takich przykładów wiele, wiele więcej.
Poprosimy zatem o osobny wątek dla tego miejsca.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Wilcza - ciekawa budowla

Postautor: Velder » wtorek 11 gru 2018, 01:29

Z tą salą balową to rzeczywiście ma sens :), nie wpadłem na to.
Wedle zarządzenia, nowy wątek założyłem tu.

Karolina Kot pisze:Czy zachowało się coś z pobliskiego tartaku?

Jakiś tartak był bodajże zaraz za tą moją budowlą, ale nie przyjrzałem się mu bliżej.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

 

 

cron