Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 mar 2017, 18:45

Neon znajdujący się na pawilonie "Społem", przy ulicy Jagiellońskiej 3:
Załączniki
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (2).jpg
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (2).jpg (65.85 KiB) Przejrzano 1071 razy
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (1).jpg
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (1).jpg (66.09 KiB) Przejrzano 1071 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 mar 2017, 20:10

Ulica Józefa Piłsudskiego 9. Neony na czynnej do dziś, kultowej restauracji "Polonia":
Załączniki
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (4).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (4).JPG (66.71 KiB) Przejrzano 1062 razy
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (3).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (3).JPG (80.17 KiB) Przejrzano 1062 razy
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (2).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (2).JPG (90.42 KiB) Przejrzano 1062 razy
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (1).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (1).JPG (59.68 KiB) Przejrzano 1062 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 sie 2017, 07:20

Wygląda na to, że wypadałoby rzucić okiem na ulicę Jana Kilińskiego:

Ostatni taki neon w Częstochowie. Co się z nim stanie?

Jeszcze niedawno świecące łuki otaczające napis Społem ozdabiały ścianę nad sklepem tej firmy przy ul. Kilińskiego. Sklep zamknięto, neon pozostał. To kosztowna ozdoba, ale jedyna w swoim rodzaju
Mniej więcej do wiosny tego roku dotrwał sklep spożywczy Społem przy ul. Kilińskiego. Funkcjonował tam od lat, aż w końcu został zamknięty. Społem tłumaczy, że nie był rentowny, obroty spadały, a inną placówkę pod tym samym logo klienci mają niedaleko, w wieżowcu przy ul. Jasnogórskiej.

Po sklepie została kartka „Do wynajęcia” i... neon na ścianie frontowej kamienicy. Neon jest dość prosty: kilka koncentrycznych łuków, kilka gwiazdek, firmowy znak PSS Społem pośrodku tego wszystkiego. Co się z nim stanie?

– Jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie – tłumaczy prezes Społem Ryszard Buła. – Oczywiście nie chcemy go zniszczyć, bo to obiekt mający wartość historyczną. Kontaktował się ze mną w sprawie naszych neonów jeden z częstochowskich architektów. Od niego wiem, że można takie rzeczy przekazywać np. do Muzeum Neonów w Warszawie. To jest jakiś pomysł.

Nie wiadomo jednak, czy w tym przypadku muzeum będzie zainteresowane. – Bo to, co zostało na ul. Kilińskiego, właściwie nie jest już neonem – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Częstochowie Hubert Wąsek. – Nie ma szklanych rurek wypełnionych gazem, lecz zwykłe węże świetlne. Ale rozpięte na oryginalnym stelażu, zapewne pochodzącym z lat 60. Ta konstrukcja jest jednak ciekawa, bo nie ma tu tylko liter ułożonych w nazwę sklepu, to swego rodzaju forma abstrakcyjna. No i to w naszym mieście ostatni ze starych neonów montowanych prostopadle do budynku.

Zdaniem Huberta Wąska, utrzymanie takiej ozdoby jest kosztowne, bo trzeba o nią dbać, na bieżąco ją konserwować. Trudno tego wymagać od właścicieli placówek handlowych. Z drugiej strony, działający neon w starym stylu może uczynić cały budynek wyjątkowym, stać się jego znakiem rozpoznawczym, reklamą, umożliwić mu zarabianie dzięki wizerunkowi.

– W dobrych czasach takich szyldów mieliśmy kilka naprawdę oryginalnych. Zdjęcia niektórych znalazły się nawet w albumie Ilony Karwińskiej „Polish Cold War Neon”, wydanym w Nowym Jorku – dodaje Hubert Wąsek. – Autorka wybrała m.in. fotografie neonu apteki na Rakowie, sklepu cukierniczego w III Alei, pływalni KB, sklepu Polo na dzisiejszej ul. Piłsudskiego i z tapetami w al. Wolności (już ich nie ma), Megasamu, Sezamu, dancingu w Polonii...

W Częstochowie było też kilka innych ciekawych neonów. Tzw. Kac – pijalnia soków u zbiegu Alej i ul. Piłsudskiego – miał na dachu oryginalny neon w kształcie szklanki ze słomką. W II Alei zwracały uwagę świetlne reklamy sklepów Fernando (mięsny), Bambo (z czekoladami) i Żyrafa (z wyrobami skórzanymi).

Neony likwidowano jeden po drugim w latach 90., gdy nastała moda na tzw. kasetony. Do 2002 r. przetrwał największy neon w Częstochowie – banku PKO na dachu socrealistycznej kamienicy za ratuszem.

Większość częstochowskich neonów zrobił Antoni Tomczyk, który miał warsztat przy Kilińskiego 16. – Ojciec wykonywał także inne prace, z którymi za PRL-u wielkie tzw. kombinaty sobie nie radziły: np. metalową stolarkę okienną do filharmonii. Jego dziełem jest również tabernakulum w kościele św. Jakuba oraz skarbonka jeżdżąca po Polsce, do której zbierano datki na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie – mówił w 2004 r. „Wyborczej” jego syn Jacek.

A wracając do neonu PSS przy ul. Kilińskiego – jego przyszłość pozostaje (nomen omen) w zawieszeniu.

Joanna Skiba, Tomasz Haładyj
28 lipca 2017
Źródło: czestochowa.wyborcza.pl

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 cze 2018, 10:48

Sklep "Sezam" z ulicy Jagiellońskiej przechodzi aktualnie remont dachu. Przyszłość neonów jest zagrożona.
Częstochowa. Neony ze sklepu Sezam do ocalenia czy na złom?

Jest szansa, że dwa neony zdjęte ze znanego na Rakowie i w mieście sklepu Społem nie znikną z częstochowskiej przestrzeni publicznej. Dużo zależy od nas wszystkich.
Trwa remont społemowskiego sklepu Sezam przy estakadzie. Na razie jest zamknięty, bo remont okazał się poważny. – Nie planowaliśmy, że trzeba go będzie zaczynać natychmiast i że będzie miał tak szeroki zakres – przyznaje prezes PSS Społem Ryszard Buła. – Gdy jednak inżynier dokładnie przyjrzał się konstrukcji, zwłaszcza dachu, okazało się, że remont to sprawa na już.

Do remontu jest także dach, więc znikły z niego dwa neony, jeden z napisem „Społem”, a drugi: „Sezam”.

– To jedne z ostatnich neonów w Częstochowie, a to przecież historia lat 60. ubiegłego wieku w polskich miastach, nie tylko naszym – mówi Hubert Wąsek, prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Byłaby wielka szkoda, gdyby miały zostać zniszczone. Tak ich już niewiele u nas zostało. Na przykład na Megasamie, działające i nieczynne na hotelu Polonia czy sklepie z tapetami w al. Wolności.

Dorota Steinhagen
4 czerwca 2018
Źródło: czestochowa.wyborcza.pl

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”