Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

Postautor: Karolina Kot » piątek 06 paź 2017, 23:24

W Krakowie, na Woli Justowskiej, na terenie Parku Decjusza, przy ulicy Krańcowej 4, w budynku utworzonym z dawnej muszli koncertowej, działa założona w roku 1995 galeria rzeźb autorstwa Bronisława Chromego.
Wokół pawilonu ustawiono kolekcję rzeźb plenerowych tego artysty.
Wystawę miałam okazję oglądać już pewien czas temu. Nie powiem, wywarła na mnie wrażenie. Trafił do mnie neoekspresjonizm w takim wydaniu i w efekcie od czasu wizyty w Parku Decjusza już zupełnie innym spojrzeniem spojrzałam na znane mi wcześniej rzeźby pana Bronisława (tylko ten biedny pies Dżok jakoś tak nadal do mnie nie trafia).

Lokalizacja obiektu

Prezentację poniższą poświęcam pamięci wybitnego artysty, pana profesora Bronisława Chromego, o którego śmierci dowiedziałam się dziś, przeglądając poranną prasę.*

Nie żyje prof. Bronisław Chromy. Twórca Smoka Wawelskiego miał 92 lata

W wieku 92 lat zmarł profesor Bronisław Chromy – artysta-rzeźbiarz, malarz i rysownik. W 1973 r. został uhonorowany Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki, a w 2005 r. otrzymał Brązowy Medal Cracoviae Merenti.

Profesor Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Pięknych rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom.
Profesor krakowskiej ASP oraz członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Profesor Chromy był wybitnym artystą rzeźbiarzem, cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa. Zrealizował cały szereg pomników i rzeźb plenerowych oraz dzieł sakralnych, które na trwałe zapisały się w historii sztuki i kultury narodowej. Przez dziesięciolecia pracy twórczej prezentował swe dzieła podczas setek wernisaży, pokazów oraz wystaw w kraju i za granicą, pełniąc z powodzeniem rolę ambasadora polskiej kultury i sztuki.
Był twórcą m.in. krakowskich pomników: Smoka Wawelskiego, Piwnicy pod Baranami, żołnierzy Polski Walczącej, czy też lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej. Prestiżowe galerie i salony wystawowe zabiegały o możliwość prezentacji prac prof. Chromego, które nieodmiennie otrzymywały znakomite recenzje krytyków sztuki.
Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzeów w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum, Arezzo, Oświęcimiu, Katowicach i Bytomiu oraz licznych kolekcjach prywatnych, między innymi w Austrii, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Kanadzie.
Profesor Bronisław Chromy był laureatem wielu ważnych nagród i wyróżnień artystycznych w Polsce i za granicą, licznych odznaczeń i medali państwowych oraz przyznawanych przez różnorodne instytucje, organizacje i środowiska. Profesor Chromy był postacią niezwykle zasłużoną dla promocji Krakowa i jego kulturowego dorobku.
Poprzez prezentacje swych dzieł rozsławiał Kraków, jako światową stolicę kultury i miejsce, gdzie nieodmiennie kreowane są trendy obowiązujące we współczesnej sztuce.

Bartosz Dybała, 5 październik 2017
Źródło: Gazeta Krakowska

*Pomyślałam sobie, że dla dzieł takiego Twórcy można wydzielić na naszym Forum osobny wątek. Swój pomysł zrealizowałam.
Załączniki
Autorska Galeria Rzeźby (1).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (1).jpg (80.52 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (4).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (4).jpg (57.34 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (3).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (3).jpg (57.17 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (2).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (2).jpg (55.65 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (5).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (5).jpg (86.99 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (6).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (6).jpg (61.62 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (8).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (8).jpg (49.97 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (7).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (7).jpg (82.55 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (10).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (10).jpg (85.54 KiB) Przejrzano 7988 razy
Autorska Galeria Rzeźby (9).jpg
Autorska Galeria Rzeźby (9).jpg (75.97 KiB) Przejrzano 7988 razy
Bronisław Chromy.jpg
Bronisław Chromy.jpg (25.25 KiB) Przejrzano 7988 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

Postautor: kusmanek » sobota 07 paź 2017, 19:40

Czy te kamienne owieczki to te same, które stały przed Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UR w Krakowie? Bo kojarzę, że podobne pasły się właśnie w tamtym miejscu :)
Born to make history

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 paź 2017, 22:38

Sprawdziłam, to nie te same. Owieczki przed Uniwersytetem Rolniczym nadal stoją. Specjalnie jechałam dziś przez centrum Krakowa, poświeciłam im nawet osobny wątek. ;)
A tu mamy jeszcze kilka rzeźb pochodzących z Galerii Autorskiej na Woli Justowskiej. Wśród nich zauważymy m.in. "Pomnik Piwnicy pod Baranami" czy "Kolarzy".

(wpis edytowano w grudniu 2017 roku)
Załączniki
Plenerowa Galeria Autorska (1).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (1).JPG (105.91 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (3).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (3).JPG (117.71 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (2).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (2).JPG (80.35 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (5).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (5).JPG (116.35 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (4).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (4).JPG (71.33 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (6).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (6).JPG (93.82 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (8).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (8).JPG (90.36 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (7).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (7).JPG (34.34 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (9).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (9).JPG (70.45 KiB) Przejrzano 7852 razy
Pomnik Piwnicy pod Baranami z 2000 roku (2).JPG
Pomnik Piwnicy pod Baranami z 2000 roku (2).JPG (97.35 KiB) Przejrzano 7852 razy
Pomnik Piwnicy pod Baranami z 2000 roku (1).JPG
Pomnik Piwnicy pod Baranami z 2000 roku (1).JPG (112.79 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (14).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (14).JPG (67.3 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (13).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (13).JPG (90.07 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (12).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (12).JPG (114.83 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (11).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (11).JPG (74.18 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (10).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (10).JPG (82.43 KiB) Przejrzano 7852 razy
Plenerowa Galeria Autorska (15).JPG
Plenerowa Galeria Autorska (15).JPG (120.99 KiB) Przejrzano 7852 razy
Kolarze (1).JPG
Kolarze (1).JPG (111.99 KiB) Przejrzano 7852 razy
Kolarze (3).JPG
Kolarze (3).JPG (116.86 KiB) Przejrzano 7852 razy
Kolarze (2).JPG
Kolarze (2).JPG (123.11 KiB) Przejrzano 7852 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 28 paź 2019, 20:48

Brak słów...

Wandale zniszczyli 15 rzeźb Bronisława Chromego w parku Decjusza

W nocy z niedzieli na poniedziałek zniszczono rzeźby Bronisława Chromego znajdujące się od 25 lat w parku Decjusza na Woli Justowskiej.
"Dzisiaj w nocy dwóch mężczyzn zdewastowało ekspozycję dzieł Bronisława Chromego w Parku Decjusza. Przez 25 lat cieszyły krakowian swoją urodą. Zniszczeniu uległo 15 rzeźb. Rodzina artysty, prowadząca po jego śmierci Autorską Galerię Rzeźby Bronisława Chromego, jest zszokowana skalą bezmyślności sprawców..." - taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie galerii na Facebooku.

Wandale poprzewracali rzeźby Chromego stojące wokół galerii. Zniszczeniu uległy m.in. dzieła "Bażanty" i "Owce".


krakow.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Rzeźby i instalacje Bronisława Chromego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości