Świętochłowice - stary napis

Moderator: Velder

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świętochłowice - stary napis

Postautor: Karolina Kot » wtorek 25 kwie 2017, 11:25

W Świętochłowicach, na elewacji domu z numerem 6, znajdującego się przy ulicy Karola Liebknechta, dostrzegłam taki oto relikt starego napisu:
Załączniki
Karola Liebknechta 6 (1).JPG
Karola Liebknechta 6 (1).JPG (122.05 KiB) Przejrzano 8701 razy
Karola Liebknechta 6 (4).JPG
Karola Liebknechta 6 (4).JPG (99.82 KiB) Przejrzano 8701 razy
Karola Liebknechta 6 (3).JPG
Karola Liebknechta 6 (3).JPG (114.86 KiB) Przejrzano 8701 razy
Karola Liebknechta 6 (2).JPG
Karola Liebknechta 6 (2).JPG (115.84 KiB) Przejrzano 8701 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świętochłowice - stary napis

Postautor: Karolina Kot » czwartek 28 cze 2018, 07:43

W dzielnicy Lipiny, przy ulicy Norberta Barlickiego, na bocznej ścianie jednego z domów, obejrzeć można ciekawy napis, na pierwszy rzut oka wyglądający na stary. Dowiedziałam się o nim przypadkiem i postanowiłam obejrzeć go osobiście.
Na miejscu okazało się, że mural wygląda rewelacyjnie i bardzo przekonywająco, coś mi się jednak nie zgadzało. Po pierwsze - umieszczono na nim francuskie napisy. Po drugie - na otaczającej go elewacji kuła mnie w oczy charakterystyczna, obrzydliwa i bardzo znienawidzona przeze mnie różowawa farba, którą po wojnie zamalowywano nagminnie kamienice, zwłaszcza te ze strzałkami LSR i niemieckimi napisami.
Stało się dla mnie jasne, że interesujący mnie, "francuski" malunek powstał znacznie później. Nie dałam się nabrać, nie ze mną takie numery. :D

Ostatecznie okazało, że obiekt jest na tyle ciekawy, iż warto odnotować go w naszym wątku forumowym. Jak się zapewne domyślacie, stylizowana reklama ścienna francuskiej gazety "La Nouveau Combattant" powstała na potrzeby filmu.

Stworzono go wiosną 1990 roku (czyli sam w sobie ma już kilka ładnych lat) jako dekorację do filmu "Le Brasier"

Lipiny zagrały francuskie górnicze miasteczko

Świętochłowickie Lipiny zagrały francuskie górnicze miasteczko w filmie Erica Barbiera "Le brasier" (Zarzewie). Do dziś na jednej z kamienic przy ul. Barlickiego pozostała reklama francuskiej gazety, która zadziwia przypadkowych przyjezdnych.

Farbą i żużlem

Zamalowali reklamę. Rdzawą farbą, taką samą jak cegły kamienicy. Żeby nie było widać. - Film tu kręcili. Dokładnie w 1990 roku. Pamiętam, bo na kontrakcie w Czechach byłem. Przyjeżdżam do domu - a tu jakieś zamieszanie na ulicach, Francuzów mnóstwo, sprzęt filmowy, dekoracje - wspomina mężczyzna zaczepiony pod namalowaną na murze reklamą gazety "Le Nouveau Combatant". Rdzawa farba spłynęła. Reklama została.

Gabriela Mograła też pamięta tamten film. - To wielkie wydarzenie było na takie małe Lipiny - wspomina. - Chyba z miesiąc ten film kręcili. Najpierw przygotowywali dekoracje. Zmieniali wystawy sklepów, zasłaniali szyldy, ulicę żużlem wysypali.

Sklep pani Gabrieli stoi przy Barlickiego niemal pod samą reklamą. Ale spora witryna z ubraniami nie pasowała do wizji scenografa. - Na rzeźnika mi sklep przerobili - uśmiecha się. - A my tu sklep mamy od 80 lat. Ale tylko do końca maja. Dziadek by się w grobie przewrócił.

Wyprzedaż

Zamyka, bo nie wytrzymuje konkurencji. - A jak mam wytrzymać. Markety mnie dobiją - powiesiła na wystawie kartki "wyprzedaż". - U mnie adidasy po 30, a w markecie po 15. Jak ja mam zarobić na czynsz i prąd?

Sklepy w Lipinach padają po kolei. Spożywcze mają się trochę lepiej. Bo w markecie nie można "na zeszyt" brać. Ale ludzie czują, że jest kryzys. Tak jak kiedyś, w latach 30. XX wieku.
Jak w tym filmie.
Sklep pani Gabrieli powstał chwilę wcześniej. Ale jak opowiadał jej dziadek, tak źle nie było. - Teraz się tak porobiło. Pani prezydent Rawska nas załatwiła. Ściągnęła do Lipin niepłacących czynszów z całego Śląska. I zrobiła takie getto. Wieczorem strach z domu wyjść.

Pani Gabriela wie co mówi. Urodziła się w Lipinach, mieszkała tu przez 25 lat. Potem z mężem przenieśli się do innego mieszkania. Ale Lipiny to jej miejsce. I nie lubi, kiedy opowiada się, że ludzie z Lipin polują na psy. A pomysłu Krystynie Rawskiej nie wybaczy - pierwsza prezydent Świętochłowic była jej zdaniem najgorszym, co mogło spotkać Lipiny. Bo swoi, miejscowi zawsze byli porządni. To przyjezdni zrobili dzielnicy taką fatalną opinię.

22 maja 2006
Ryszard Parka

Źródło: katowice.naszemiasto.pl
Moje zdjęcia pochodzą z czerwca 2018 roku.
Załączniki
Dekoracja filmowa z ulicy Norberta Barlickiego (1).JPG
Dekoracja filmowa z ulicy Norberta Barlickiego (1).JPG (82.19 KiB) Przejrzano 8345 razy
Dekoracja filmowa z ulicy Norberta Barlickiego (3).JPG
Dekoracja filmowa z ulicy Norberta Barlickiego (3).JPG (65.89 KiB) Przejrzano 8345 razy
Dekoracja filmowa z ulicy Norberta Barlickiego (2).JPG
Dekoracja filmowa z ulicy Norberta Barlickiego (2).JPG (101.09 KiB) Przejrzano 8345 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świętochłowice - stary napis

Postautor: Karolina Kot » czwartek 28 cze 2018, 07:45

Na sąsiednim budynku, dosłownie naprzeciwko, dostrzeżemy pozostałości innej reklamy, także zamalowanej farbą. Nie wiem, czego dotyczył ten mural i czy także był dekoracją do filmu.
Załączniki
Drugi napis (1).JPG
Drugi napis (1).JPG (72.78 KiB) Przejrzano 8345 razy
Drugi napis (2).JPG
Drugi napis (2).JPG (66.03 KiB) Przejrzano 8345 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świętochłowice - stary napis

Postautor: Karolina Kot » czwartek 28 cze 2018, 07:48

Na pozostałości autentycznego, przedwojennego napisu z okresu przedwojennego natkniemy się na Lipinach na elewacji budynku przy ulicy Augusta Świdra. Niestety, inskrypcja jest bardzo zniszczona, odczytać można jedynie zarysy pojedynczych liter.
Załączniki
Ulica Augusta Świdra 18 (1).JPG
Ulica Augusta Świdra 18 (1).JPG (117.86 KiB) Przejrzano 8345 razy
Ulica Augusta Świdra 18 (3).JPG
Ulica Augusta Świdra 18 (3).JPG (79.08 KiB) Przejrzano 8345 razy
Ulica Augusta Świdra 18 (2).JPG
Ulica Augusta Świdra 18 (2).JPG (94.46 KiB) Przejrzano 8345 razy
Ulica Augusta Świdra 18 (6).JPG
Ulica Augusta Świdra 18 (6).JPG (77.14 KiB) Przejrzano 8345 razy
Ulica Augusta Świdra 18 (5).JPG
Ulica Augusta Świdra 18 (5).JPG (86.92 KiB) Przejrzano 8345 razy
Ulica Augusta Świdra 18 (4).JPG
Ulica Augusta Świdra 18 (4).JPG (81.16 KiB) Przejrzano 8345 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Świętochłowice - stary napis

Postautor: Silverka » czwartek 24 cze 2021, 12:37

Przy Chorzowskiej 93 znajduje się ledwo widoczny (za drugim razem szukałam 3 minuty zanim wpadł mi w oczy :) ) napis.
Nie jestem go niestety w stanie rozszyfrować.

Obrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości