Strona 1 z 1

Sosnowiec - Milowice, opuszczony kościółek

: środa 18 mar 2015, 21:57
autor: Karolina Kot
W Milowicach, peryferyjnej dzielnicy Sosnowca, będącej niegdyś osobną wsią o całkiem imponującej metryce, przy ulicy Kaplicznej, znajduje się opuszczony i popadający w ruinę kościółek.
Interesujący nas obiekt liczy sobie sto lat - budynek powstał w 1913 roku jako ochronka dla dzieci.
Potem urządzono tu miejsce wspólnych modlitw.
W roku 1921, na krótko, kaplica została podniesiona do rangi kościoła filialnego na prawach parafii. Osobną parafię Matki Bożej Szkaplerznej utworzono jednak w Milowicach dopiero w 1937 roku.

Trudno mi jednoznacznie określić, kiedy w starym budynku kościelnym odprawiono ostatnie nabożeństwa. Domyślać się można jedynie, że zaniechano ich pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to ukończono budowę nowego kościoła milowickiego (jego uroczystej konsekracji dokonał 16 września 1989 roku biskup częstochowski Stanisław Nowak).

Zdjęcia wykonałam w dniu 30 sierpnia 2013 roku.
Od tamtej pory wiele się w tym miejscu zmieniło. Odnoszę nieprzyjemne wrażenie, iż niezdrowe zainteresowanie tym obiektem rozpoczęło się od mojego wpisu na jednym z eksploratorskich forów. Nikt wcześniej, przede mną, nie opublikował zdjęć wnętrz. Po moim wpisie zaroiło się od nich w sieci.
W przyszłości będę bardziej rozważna w dzieleniu się wiedzą o takich perełkach. Niestety, w tym przypadku, chcąc zachować dla potomnych tę kaplicę, tak naprawdę ją zniszczyłam.

Lokalizacja

Re: Sosnowiec - Milowice, opuszczony kościółek

: poniedziałek 17 paź 2016, 19:11
autor: Karolina Kot
Niestety, kaplica została wyburzona. Pamiątką po budowli jest dziś jedynie ogrodzenie oraz nazwa ulicy.

Re: Sosnowiec - Milowice, opuszczony kościółek

: poniedziałek 25 lis 2019, 18:56
autor: Eworu
Udało mi się zawitać w to miejsce jeszcze przed wyburzeniem. Niestety jego stan był mocno średni - niemal puste pomieszczenia, wątpliwej urody graffiti i częściowo zawalony dach. Mimo wszystko opuszczony kościół nie zdarza się na co dzień, a same polichromie zachowały większość kolorów więc mimo wszystko miejsce pozostawało ciekawym punktem na mapie okolicy. Po opuszczenia kościółka w środku działała przez pewien czas hurtownia.

Re: Sosnowiec - Milowice, opuszczony kościółek

: piątek 06 gru 2019, 19:27
autor: Eworu
Według facebookowych źródeł budynek powstał w 1819 roku jako część browaru, dopiero później przerobiono go na ochronkę. Funkcje kościoła spełniał conajmniej do 1996 roku.