Stare zdjecia

Linki do ciekawych stron
Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Stare zdjecia

Postautor: buba » piątek 11 gru 2015, 09:40

Znalazlam ciekawa strone- babka w latach 70-90 fotografowala wnetrza polskich domow, glownie wiejskich ale nie tylko.
http://www.zofiarydet.com/pl/library
Taki swiat ktory juz przeminal- dokladnie kojarze takie domy i wnetrza z Podlasia czy Dolnego Slaska- ale sa to domy opuszczone do ktorych wlaze zwykle przez okno. Ludzi juz nie ma..

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare zdjecia

Postautor: Karolina Kot » piątek 11 gru 2015, 20:18

Obejrzałam te zdjęcia niemal od dechy do dechy. Są niesamowite...
Sama chciałabym fotografować ludzi i ich mieszkania w ten sposób.

Charakter mojej pracy wymagał w przeciągu ostatnich lat wizyt w zagłębiowskich mieszkaniach, także tych najstarszych. Współcześnie nadal możemy napotkać zamieszkiwane domostwa, jak te z fenomenalnych zdjęć pani Zofii Rydet.
Niestety - ich lokatorami są najczęściej starzy i schorowani ludzie, stojących na progu życia. To już przemijający rozdział historii, częściej zobaczymy takie domy opuszczone.

Więcej o autorce zdjęć dowiecie się tutaj.
Świetna kobieta, chciałabym być kim takim na starość!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Stare zdjecia

Postautor: buba » piątek 11 gru 2015, 21:17

Charakter mojej pracy wymagał w przeciągu ostatnich lat wizyt w zagłębiowskich mieszkaniach, także tych najstarszych.


Ja tez czasem bedac w pracy bywalam w domach roznych ludzi, acz to bylo raczej sporadyczne bo tylko wtedy gdy musialam wymienic zle wydany lek :P Zawsze sie zglaszalam na ochotnika do takiej roboty, nawet jak ktos inny cos pomylil. Kolezanki byly mi wdzieczne ze nie musza lazic i sie uzerac a ja wreszcie mialam przez chwile taka prace jaka bym uwielbiala! Mozna bylo popatrzec jak ludziska mieszkaja, pogadac, dwa razy nawet obiad zjadlam. Ale zdjec jakos nie bylo jak zrobic. Bo to zawsze przylazilam tylko na krotka chwile i to tak troche przepraszajac za kogos wiec wyciagnac aparat byloby jakos niezrecznie. Nie zapomne takiego domku w jednej z wiosek gdzie w jednej izbie, fakt ze duzej, mieszkalo kilkanascie osob, w tym dwa niemowleta i dwa staruszki. Tam byly same lozka i sznurki z suszacym sie praniem. A na srodku piec z fajerkami.
A ty bywajac w tych mieszkaniach w Zaglebiu robilas czasem zdjecia? bo ze nie chcesz ich publikowac (przynajmniej teraz) to rozumiem. Ale za 50 lat? Moglyby byc cenne!

Świetna kobieta, chciałabym być kim takim na starość!


mnie tez sie babka bardzo udala!

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare zdjecia

Postautor: Karolina Kot » piątek 11 gru 2015, 21:28

Niestety, nie robiłam zdjęć.
Ale chyba sfotografuję mieszkanie mojej babci i opublikuję zdjęcia za jakieś ćwierć wieku. Piszę serio.
PRL - owską lampą z babcinego przedpokoju niejedno muzeum by się pochwaliło. A wazony to prawdziwe cuda.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 77
Rejestracja: piątek 20 lut 2015, 08:14

Re: Stare zdjecia

Postautor: Klimek » piątek 11 gru 2015, 21:58

3 tygodnie temu byliśmy na wystawie tych zdjęć w Warszawe w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, myślę że aktualnie jeszcze wystawa trwa.

Pani Autorka układała zdjęcia w różne tematy, jeden to chwytał za serce wędrowca - "Nieskończoność dalekich dróg" ;) w tym seria tablic z nazwami miejscowości ;)

:)

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Re: Stare zdjecia

Postautor: Dawid_FSO » niedziela 13 gru 2015, 09:08

Świetna sprawa jednym słowem :)
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Stare zdjecia

Postautor: buba » niedziela 17 sty 2016, 20:22

Trochę fajnych starych zdjęć ze wschodu:
http://skif-tag.livejournal.com/2007486.html


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Warto kliknąć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości