Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Linki do ciekawych stron
Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Eworu » niedziela 13 wrz 2015, 20:42

Zapraszam do przejrzenia mojej stronki na facebooku "Opuszczone Zagłębie"
https://www.facebook.com/urbexzaglebie?fref=ts
Oraz przejrzenia mojej (niestety nie całkiem kompletnej) kolekcji breloków
http://myvimu.com/profile/eworu/page/catalog
Jeśli są tu jacyś kolekcjonerzy-i nie chodzi mi tylko o tych co zbieraja monety czy militaria, ale również bardziej "dziwne" przedmioty jak breloki czy chociażby torebki z herbaty zapraszam na nasze kolekcjonerskie forum http://collections.pl/
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Eworu » środa 14 paź 2015, 22:35

Dołączyła nowa stronka o ciekawych budynkach w Dąbrowie Górniczej https://www.facebook.com/D%C4%85browa-b ... 205006708/ Zapraszam :)
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Karolina Kot » środa 14 paź 2015, 22:43

Strażnicy co prawda nie mają swojej strony na Facebooku (bo admini są tradycjonalistami), ale osobiście:
Załączniki
Lubię to!.jpg
Lubię to!.jpg (12.66 KiB) Przejrzano 13440 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Eworu » środa 14 paź 2015, 23:23

Lajki nie są aż tak potrzebne( no może tylko po to by łechtać moje ego :D). Najwazniejsza jest pomoc merytoryczna :).
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Eworu » środa 25 lis 2015, 22:30

Piszą o naszym spotkaniu w gazetach!
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Karolina Kot » środa 25 lis 2015, 22:45

Miło czyta się o takich spotkaniach!
Osobiście jest mi bardzo wstyd, bo wiele takich ustrojstw wyrzuciłam do kosza na śmieci.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Eworu » środa 25 lis 2015, 22:54

Trudno byłoby trzymać wszystko-ja teraz na wymiany zbieram tylko te rzeczy które mieszczą się w szafce, wszelkie butelki,opakowania, puszki są już za duże.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Dawid_FSO » czwartek 26 lis 2015, 22:20

No u mnie też powoli zaczyna brakować miejsca ale nadal się nie poddaje hehe :D
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Eworu » sobota 28 lis 2015, 16:23

Kurczę, już nawet gazety o mnie piszą :D. W artykule pojawił się nawet link do naszego forum (z błędem co prawda) i przypisano jedno zdjęcie Dawida_FSO do mnie (mam nadzieję że się nie gniewasz :D )
Na dąbrowskie budynki i kamienice Krzysztof Kulik patrzy zupełnie inaczej niż przeciętny mieszkaniec. Szuka znaków szczególnych, śladów historii i architektonicznych detali. Wie, gdzie znajduje się blok z wklęsłymi balkonami, które kamienice mają okrągłe narożniki i czy w mieście zachowały się jeszcze posadzki słynnego sosnowieckiego glazurnika A. Korzeńca.

Na dysku komputera Krzysztof zgromadził już blisko pół tysiąca zdjęć z fascynujących go w Dąbrowie Górniczej miejsc. Dzieli się nimi systematycznie na facebooku na stronie "Dąbrowa budynkami pisana". Ma zaledwie 18 lat, a jego największą miłością jest nieistniejąca już Kopalnia Flora.

Przyszły energetyk rozkochany w architekturze

- Dwa lata temu zainteresowałem się historią mojego miasta. Przeczytałem kilka książek i zacząłem szukać miejsc, zakładów przemysłowych, które były w nich opisane. Odkryłem z przerażeniem, że mam problem ze zlokalizowaniem większości z nich. Szukałem więc intensywniej, ale materiałów nie było zbyt wiele. Jest oczywiście mnóstwo źródeł na temat znanych wszystkim budynków jak Resursa, czy dworzec PKP, ale co z resztą? Bardzo pomogła mi współpraca z Sylwestrem Dominikiem, który prowadzi stronę dawnadabrowa.pl. O historii miasta i wspólnych pomysłach rozmawiamy prawie codziennie - mówi Krzysztof.

Trudno uwierzyć, że opowieści o attyce na dachu jednej z kamienic przy ulicy Sienkiewicza, misternych fasetach pod dachami czy żydowskiej kuczce na podwórku domu przy Sobieskiego snuje student kierunku energetyka na Politechnice Śląskiej.

- Wszystkiego nauczyłem się z książek oraz z forów internetowych, na których spotykają się miłośnicy miejskiej tematyki (np. eksploratorzy.pl czy stranicyczasu.pl). Utworzyła się tam silna ekipa z naszego regionu. Ostatnio wybraliśmy się nawet do Będzina na poszukiwanie śladów żydowskiej historii, choćby charakterystycznych ukośnych wgłębień przy wejściu do domów, w których niegdyś chowano zwitki pergaminu z fragmentami Tory, tzw. mezuzy - mówi dąbrowski student.

Młodzi przejmują inicjatywę


- Żałuję, że podobne inicjatywy nie rodzą się w naszym mieście. Choć pracujemy intensywnie, żeby zmienić ten stan rzeczy - dodaje tajemniczo Krzysztof. Jego zdaniem dla młodych ludzi historia miejsca, z którego pochodzą staje się coraz ważniejsza.

- Mam oczywiście rówieśników, których niewiele interesuje, ale nie można uogólniać. Są i znajomi publikujący w internecie zabawne memy z Zagłębia. Ktoś inny stara się odwiedzić z aparatem zapomniane miejsca albo porównywać stare mapy z obecnym wyglądem naszych osiedli. Każdy z nas skupiony jest w nieformalnej grupie Dąbrowska Inicjatywa. Wspieramy i wzajemnie promujemy nasze działania - opowiada miłośnik miejskiej architektury.

W wolnych chwilach Krzysztof poświęca się badaniu przeszłości kopalni Flora, której historia sięga 1875 roku. - Podobnie jak wielu mieszkańców Gołonoga nie miałem pojęcia, że pod moim oknem funkcjonował niegdyś taki zakład. Zachowały się zdjęcia, które pokazują, że jeszcze zanim Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie, Flora była już potężnym przedsiębiorstwem. Zacząłem niedawno pisać opracowanie poświęcone tej kopalni. Póki co liczy sobie 20 stron - uśmiecha się student.



Cały tekst: http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/ ... z3snfGV7g9
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Opuszczone Zagłębie i kolekcja breloków

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 lis 2015, 19:05

Gratulacje, Eworu!
Coś się ostatnio medialni robimy. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Warto kliknąć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości