Strona 1 z 1

Rachowice - drewniany spichlerz

: niedziela 09 lip 2017, 00:45
autor: Karolina Kot
We wsi Rachowice (Rachowitz, Buchenlust), położonej w powiecie gliwickim, w gminie Sośnicowice, na południe od zabytkowego kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy, znajduje się mało znany, ale naprawdę wyjątkowy zabytek - śliczny, drewniany spichlerz dworski, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku na potrzeby pobliskiego folwarku.
Jest to budowla parterowa z użytkowym poddaszem, pozbawiona ganku, kryta dwuspadowym dachem. Jej ściany podłużne zbudowane są w konstrukcji sumikowo – łątkowej z bali drewnianych łączonych na nakładkę prostą w narożach. Co ciekawe - obiekt ten nie posiada podmurówki, a jego konstrukcja opiera się na drewnianych peckach i kętnarach.
Przyznam, że po raz pierwszy spotkałam się z takim posadowieniem spichlerza, tego typu rozwiązania są bardzo archaiczne i nie są stosowane nawet w skansenach. Obecnie stanową prawdziwą rzadkość.

Spichlerz z Rachowic, chociaż niewykorzystywany i opustoszały, wygląda na zadbany. Śmiało można powiedzieć, że stanowi on atrakcję turystyczną miejscowości - przydałby się może jedynie kierunkowskaz naprowadzający na miejsce.
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2017 roku.