Gliwice - stary spichlerz

Posty: 27963
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Gliwice - stary spichlerz

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 30 lis 2015, 21:03

W Starych Gliwicach, dawnej wsi, przyłączonej do miasta w 1951 roku, przy ulicy Wiejskiej, na niewielkim pagórku, wśród reliktów dawnego dominium, znajdują się zabudowania starego, murowanego spichlerza, datowanego na XVII wieku.
Obiekt, wzniesiony z kamienia wapiennego, jest bardzo ciekawy. Jego masywne przypory przywołują na myśl funkcję obronną.
W okolicy krążą legendy o tej tajemniczej budowli, starsi mieszkańcy nazywają go "zamkiem", opowiadając o tajemniczych podziemiach, ciągnących się spod spichlerza aż do centrum Gliwic, do kościoła św. Krzyża.

Jak w każdej legendzie, w tej także może tkwić ziarno prawdy. Z dostępnych dokumentów wiadomo bowiem, iż Stare Gliwice mają rodowód co najmniej średniowieczny i jest bardzo prawdopodobnym, iż istniało tu wtedy fortalicjum, zapewne w formie niewielkiego grodziska wraz z osadą przygrodową.
Przyznam szczerze, że już podobną historię słyszałam, w dodatku dotyczyła ona sąsiedniego miasta - Zabrza.
Opisałam ją w wątku o ruinach spichlerza w Zabrzu - Biskupicach.
Wątpliwości rozwiałyby być może badania archeologiczne.

Dziś w dawnym spichlerzu funkcjonuje wzięta pizzeria o nawiązującej do podań nazwie. Niestety, nie zajrzałam do środka. Głodna nie byłam, a nie chciałam straszyć klientów biegając po lokalu z miarką i sprawdzając grubość ścian. Może jeszcze przyjdzie czas na spróbowanie zupy toskańskiej. ;)
Budynek znajduje się w miejskim rejestrze zabytków.

Zdjęcia pochodzą z listopada 2015 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Stary Spichlerz.JPG
Stary Spichlerz.JPG (53.1 KiB) Przejrzano 6381 razy
Zdjęcie archiwalne.JPG
Zdjęcie archiwalne.JPG (49.62 KiB) Przejrzano 6381 razy
Spichlerz owiany legendą.JPG
Spichlerz owiany legendą.JPG (53.19 KiB) Przejrzano 6381 razy
Przypory (1).JPG
Przypory (1).JPG (98.92 KiB) Przejrzano 6381 razy
Przypory (3).JPG
Przypory (3).JPG (112.56 KiB) Przejrzano 6381 razy
Przypory (2).JPG
Przypory (2).JPG (108.81 KiB) Przejrzano 6381 razy
Spichlerz (1).JPG
Spichlerz (1).JPG (81.51 KiB) Przejrzano 6381 razy
Spichlerz (3).JPG
Spichlerz (3).JPG (85.77 KiB) Przejrzano 6381 razy
Spichlerz (2).JPG
Spichlerz (2).JPG (99.86 KiB) Przejrzano 6381 razy
Okienko.JPG
Okienko.JPG (111.16 KiB) Przejrzano 6381 razy
Ściana frontowa.JPG
Ściana frontowa.JPG (99.26 KiB) Przejrzano 6381 razy
Dzikie wino.JPG
Dzikie wino.JPG (130.94 KiB) Przejrzano 6381 razy
Pry zapadającym zmroku.JPG
Pry zapadającym zmroku.JPG (58.09 KiB) Przejrzano 6381 razy
Dziś mieści się tu restauracja - zdjęcie zawiera lokowanie produktu.JPG
Dziś mieści się tu restauracja - zdjęcie zawiera lokowanie produktu.JPG (68.66 KiB) Przejrzano 6381 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości