Autostrada Sudecka - chodniki minerskie

Moderator: warschauer44

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Autostrada Sudecka - chodniki minerskie

Postautor: Karolina Kot » piątek 08 maja 2020, 14:03

Nie jest tajemnicą, że pod jezdnią tzw. Autostrady Sudeckiej zaprojektowano kilka chodników minerskich, służących do ewentualnego wysadzenia trasy na obszarze kilkudziesięciu metrów.
Niewielkie sztolnie zostały zaprojektowane w strategicznych fragmentach szosy, których nie sposób było ominąć, między innymi na skarpach umacnianych sztucznymi murami oporowymi. Z pozycji kierowcy samochodu obiekty te są nie do wytropienia - widać je dopiero od strony stoku.
Pomiędzy Przełęczą Spaloną i Przełęczą nad Porębą istnieć miały dwa tego typu miejsca. Ja wiedziałam od kilku miesięcy jedynie o jednym z nich i mniej więcej znałam jego lokalizację.
Została ona zresztą zaznaczona kilka lat temu farbą na asfalcie (strzałka i skrót "Ch. Mi."), ale z begiem lat napis się zatarł. Nawet nie była to wina farby. Po prostu stary i spękany asfalt się złuszczył.

Nie było innej rady. Zaparkowałam Archimedesa w bezpiecznym miejscu i ruszyłam z buta na poszukiwania, po chwili trafiając na właściwe miejsce (okazało się, ze kolejny raz dobrze odrobiłam "pracę domową"). Zsunęłam się ostrożnie w dół stoku wzdłuż muru oporowego szosy i na dole natrafiłam na to, czego szukałam. Asysta i ewentualna pomoc zabezpieczająca w postaci Fali pozostała na górze, co chwilę dopytując, czy wszystko w porządku.

No a jakże! W jak najlepszym porządku!
Chodników jest w sumie pięć. Cztery są krótkie i kończą się niewielkim, poprzecznym korytarzykiem. Piąty, środkowy chodnik sięga głęboko pod drogę i posiada boczne nisze.
Obok każdego z otworów zamontowane zostały metalowe uchwyty - nie wiem jednak po co.
Odnalezienie tego miejsca sprawiło mi niesamowitą frajdę, naprawdę warto tu zajrzeć, zwłaszcza poza sezonem wegetacyjnym.

Bardzo ciekawa sprawa!
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w maju 2020 roku.
Załączniki
Chodniki minerskie (1).JPG
Chodniki minerskie (1).JPG (150.48 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (2).JPG
Chodniki minerskie (2).JPG (155.71 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (3).JPG
Chodniki minerskie (3).JPG (169.24 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (4).JPG
Chodniki minerskie (4).JPG (179.27 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (5).JPG
Chodniki minerskie (5).JPG (142.47 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (6).JPG
Chodniki minerskie (6).JPG (162.39 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (7).JPG
Chodniki minerskie (7).JPG (174.13 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (8).JPG
Chodniki minerskie (8).JPG (172.18 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (10).JPG
Chodniki minerskie (10).JPG (77.1 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (9).JPG
Chodniki minerskie (9).JPG (72.95 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (11).JPG
Chodniki minerskie (11).JPG (84.76 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (12).JPG
Chodniki minerskie (12).JPG (75.55 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (13).JPG
Chodniki minerskie (13).JPG (164.01 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (14).JPG
Chodniki minerskie (14).JPG (161.5 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (15).JPG
Chodniki minerskie (15).JPG (181.4 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (16).JPG
Chodniki minerskie (16).JPG (161.91 KiB) Przejrzano 2728 razy
Chodniki minerskie (17).JPG
Chodniki minerskie (17).JPG (172.35 KiB) Przejrzano 2728 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Autostrada Sudecka militarnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość